pred 2 mesiacmi

Nastane spomalenie globálnej ekonomiky?

shutterstock_2087511232

Obavy z výraznejších obmedzení v Pekingu strašia investorov, ktorí sa už obávajú rizika globálneho spomalenia ekonomiky, keďže Fed zvyšuje sadzby, aby skrotil infláciu.

Absolútna správa:

Americké akcie čaká rušný týždeň hlavne kvôli hospodárskym výsledkom Big Tech, zatiaľ čo akcie v Európe a Ázii zaznamenali pokles, keďže pandémia Covid-19 v Číne a rýchlejšie sprísňovanie Federálneho rezervného systému vyvolávajú obavy u investorov. Široká škála čínskych akcií klesla na najnižšiu úroveň za takmer dva roky, keď tvorcovia politiky zablokovali niektoré oblasti hlavného mesta v dôsledku neochvejného dodržiavania politiky Covid-zero policy zo strany vlády. S&P 500 sa chystá prudko klesnúť, varoval Mike Wilson z Morgan Stanley, keďže investori sa snažia nájsť útočisko v obavách, že agresívne kroky Fedu spôsobia recesiu. Stratégovia Morgan Stanley v pondelkovej správe uviedli, že rýchlo sa sprísňujúca politika Fedu hľadí „priamo na  spomalenie“ a že preplnené defenzívne akcie sa už nevyplácajú. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň načrtol svoj zatiaľ najodvážnejší prístup k obmedzeniu rastúcich cien a Európska centrálna banka naznačila silnejšie sprísnenie. Čínska centrálna banka je však v inej pozícii, pretože sa snaží podporiť svoju ekonomiku. V pondelok znížila množstvo peňazí, ktoré banky potrebujú mať v rezerve pre svoje držby v cudzej mene, čo spôsobilo, že juan zmiernil nedávne poklesy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,18 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +553,43 %). Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objavovanie a vývoj mediátorových RNA liečiv a vakcín. Moderna vyvíja mRNA lieky na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, bol vo februári 2022 na úrovni 96,8 bodu v porovnaní s hodnotou 96,3 bodu, ktorá bola nameraná minulý mesiac.  Revízia smerom nahor prišla uprostred zlepšenia situácie COVID-19, pričom vláda nedávno uviedla, že krajina sa začne vracať do normálu, keď sa zmiernili obmedzenia na hraniciach. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +-4,94 %, Hang Seng -3,73 %, Nikkei 225 -1,90 %.

Ukazovateľ obchodnej klímy Ifo pre Nemecko vzrástol v apríli 2022 na 91,8 bodu z marcového 14-mesačného minima 90,8 bodu, čím prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s poklesom na 89,1 bodu, keďže spoločnosti boli po počiatočnom šoku z vojny na Ukrajine menej pesimistické. Problémy s dodávateľským reťazcom zostávajú hlavným problémom priemyslu, pričom 75 % spoločností hlási problémy a traja zo štyroch maloobchodníkov chcú zvýšiť ceny. Podľa ekonómov Ifo sa nemecká ekonomika po prvom šoku po vojne na Ukrajine javí ako odolná. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,15 %, CAC 40 -2,01 %, DAX -1,54 %.

Index národnej aktivity Chicagského Fedu klesol v marci 2022 na 0,44 bodu z nadol revidovaných 0,54 bodov vo februári, čo je najnižšia hodnota za posledné 3 mesiace. Ukazovatele súvisiace s produkciou prispeli +0,27 bodu, čo je mierny pokles z +0,30 bodov vo februári, a ukazovatele súvisiace so zamestnanosťou prispeli +0,16 bodu z +0,31 bodov. Príspevok kategórie osobná spotreba a bývanie sa medzitým nezmenil na úrovni -0,04, zatiaľ čo príspevok kategórie tržby, objednávky a zásoby sa v marci z -0,03 bodu zvýšil na +0,06 bodu. Trojmesačný kĺzavý priemer indexu, CFNAI-MA3, sa v marci zvýšil na +0,57 bodov z +0,43 bodov vo februári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,71 %, S&P 500 +0,64 %, NASDAQ +1,29 %.   

Prečítané: 295x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_210281686
pred 2 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 3 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

shutterstock_1742384402
pred 4 dňami

Pretrvávajúca skeptickosť trhu

shutterstock_1034526682
pred 5 dňami

Výdych investorov po minulotýždenných prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.