pred 7 mesiacmi

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FXPRO 11.12.2023

Investori zvažujú svoje kroky pred výsledkami indexu spotrebiteľských cien, ktoré môžu ovplyvniť smerovanie trhu a politiku centrálnej banky.

Absolútna správa:

Akcie začali týždeň opatrne, obchodníci sa zdržali veľkých stávok pred kľúčovými ekonomickými údajmi a zasadnutiami hlavných centrálnych bánk, ktoré otestujú optimizmus trhu v súvislosti so znižovaním sadzieb v roku 2024. O necelých 24 hodín Wall Street zistí, či pokračuje trend dezinflácie, a to prostredníctvom indexu spotrebiteľských cien za november. Správa bude zverejnená deň pred posledným plánovaným rozhodnutím Federálneho rezervného systému v roku 2023, pričom sa všeobecne očakáva, že predstavitelia ponechajú sadzby na rovnakej úrovni a oznámia svoj Súhrn ekonomických projekcií. Otázkou je, či sa Fed pokúsi zmierniť očakávania uvoľnenia politiky po agresívnom holubičom preceňovaní zo strany investorov. Podľa Grega Marcusa zo spoločnosti UBS Private Wealth Management je nedávna sila akciového trhu založená najmä na očakávaniach mäkkého pristátia a zníženia sadzieb v roku 2024. Hoci je tento scenár mäkkého pristátia celkom možný, nie je istý. Fed pravdepodobne začne znižovať úrokové sadzby niekedy v budúcom roku, ale to môže byť spôsobené spomalením a potenciálnym poklesom ekonomiky, v takom prípade by trhy vyzerali inak ako teraz, poznamenal. Index S&P 500 sa pohyboval okolo úrovne 4 600 po tom, ako si pripísal šiesty týždeň rastu v rade, čo je najdlhšia víťazná séria od novembra 2019. Výnosy 10-ročných amerických dlhopisov stúpli o štyri bázické body na 4,26 %. Dolár vzrástol. Bitcoin klesol pod 42 000 USD, keďže obchodníci sa po viac ako 150 % rally v tomto roku presunuli, aby uzamkli zisky, čo vyvolalo rozsiahlu likvidáciu býčích stávok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Japonská Predaj vozidiel v Číne v novembri 2023 medziročne vzrástol o 27,4 % na 2,97 milióna kusov, čo predstavuje štvrtý mesiac rastu po sebe po tom, ako v októbri vzrástol o 13,8 %. Objednávky obrábacích strojov v Japonsku sa v novembri 2023 medziročne znížili o 13,6 % na 115 884 miliónov JPY, čím sa zmiernil októbrový pokles o 20,6 %, ukázali údaje Japonskej asociácie výrobcov obrábacích strojov.

EU: Miera nezamestnanosti v Turecku klesla v októbri 2023 na 8,5 % z revidovaných 9 % v predchádzajúcom mesiaci, čo predstavuje najnižšiu mieru od októbra 2012. Priemyselná výroba na Slovensku sa v októbri 2023 medziročne zvýšila o 4,3 %, čím sa zotavila zo septembrového poklesu o 0,2 % a prekonala trhové odhady rastu o 3,3 %. Prebytok obchodnej bilancie Dánska s tovarom a službami sa v októbri 2023 zvýšil na sezónne očistených 17,3 miliardy DKK z 8,3 miliardy DKK v predchádzajúcom mesiaci, keďže vývoz vzrástol, zatiaľ čo dovoz klesol.

USA: Inflačné očakávania amerických spotrebiteľov na nasledujúci rok klesli v novembri na 3,4 %, čo je najnižšia hodnota od apríla 2021, a v porovnaní s 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Hoci zostali zvýšené, očakávania rastu cien na rok dopredu sa znížili v prípade pohonných hmôt (4,5 % oproti 5 % v októbri) a nájomného (8,1 % oproti 9,1 %), pričom v druhom prípade klesli na najnižšiu úroveň od januára 2021. Inflačné očakávania medzitým zostali stabilné na úrovni 3 % v trojročnom horizonte a 2,7 % v päťročnom horizonte.

Prečítané: 396x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.