pred 3 rokmi

Najrýchlejší rast ekonomiky od roku 1941

shutterstock_1808377057

Bank of England mení výrazne svoje predikcie na rast ekonomiky Veľkej Británii

Absolútna správa:

Po prekonaní recesie spôsobenej pandémiou sa predpokladá, že britská ekonomika vzrastie v roku 2021 o 7,25%, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi banky na úrovni 5%. Podľa štatistík Bank of England z roku 1700 by to bol najväčší hospodárske oživenie od roku 1941. Pretože predpokladá, že k rastu dôjde skôr, ako sa očakávalo, revidovala svoje prognózy na budúci rok. Teraz sa očakáva, že v roku 2022 bude rast 5,75%, namiesto predtým predpokladaných 7,25%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Iron Mountain, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako + 6 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 9,55 %). Dôvodom prudkého rastu boli lepšie výsledky než očakávali analytici. Iron Mountain je REIT, ktorý prenajíma skladovacie priestory.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská spoločnosť Nintendo očakáva prevádzkový zisk pre tento rok vo výške 500 miliárd JPY, odhad trhu bol nastavený 576,39 miliárd JPY, predaja hernej konzoly Switch podľa firmy dosiahnu 25,5 milióna kusov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 1,22 %, Hang Seng + 0,77 %, Nikkei + 1,80 %.

Nemecké priemyselné objednávky rástli v marci tretí mesiac za sebou. Trojpercentný rast s prehľadom prekonal očakávania na úrovni 1,7%. Európska únia podporila návrh na rokovania o uvoľnení patentov na výrobu vakcín proti Covid-19. Španielsky plán obnovy má 31% podiel v oblasti "zelených výdavkov", čo z neho robí jeden z najlepších v Európskej únii. Vyplýva to z hodnotenia Green Recovery Tracker. V rebríčku ďalej dominuje Fínsko s podielom až 42%, zatiaľ čo najhoršie je na tom Poľsko (18%), Portugalsko (19%) a Slovinsko (5%). Maloobchodné tržby v eurozóne v marci medzimesačne vzrástli o 2,7%, odhad trhu čakal miernejší rast o 1,5%. Britská centrálna banka hovorí, že banková rada rozhodla pomerom hlasov 8 ku 1 o ponechaní celkového objemu programu nákupov aktív na 895 miliárd libier. Úrokové sadzby nechala bez zmeny, hlavnú sadzbu jednomyseľne na 0,10%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,08 %, CAC 40 + 0,28 %, DAX + 0,17 %.

Americký minister zahraničia Antony Blinken hovorí, že západ musí dávať veľký pozor na skutočnú povahu čínskych investícií v západných ekonomikách a veľmi pozorne uvažovať o investíciách v strategických aktívach. Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber znížil v prvom štvrťroku čistú stratu na 108 miliónov dolárov z takmer troch miliárd USD pred rokom. Zatiaľ čo jeho hlavné podnikanie ďalej trpí kvôli pandémií, firma ťaží na druhej strane zo silného dopytu po rozvoze jedál vo svojej divízii Uber Eats. Zakladateľ a šéf americkej internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos predal tento týždeň akcie firmy takmer za 2 miliardy USD. Vyplýva to zo záznamov americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,88 %, S&P 500 + 0,74 %, NASDAQ + 0,29 %.

Roman Lchovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 1465x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.