pred 4 rokmi

Merkelová spochybňuje prijatie dohody

shutterstock_493094959

Nemecká kancelárska pochybuje, že členské štáty EÚ tento týždeň dospejú k dohode o Európskom fonde na oživenie hospodárstva v objeme 750 miliárd eur.

Absolútna správa:

Nemecká kancelára Angela Merkelová vyjadrila pochybnosti, že vedúci predstavitelia Európskej únie, ktorí sa po prvýkrát stretnú osobne po piatich mesiacoch, by sa tento týždeň mohli dohodnúť na významnom ozdravnom fonde v objeme 750 miliárd EUR, ktorý má pomôcť ich ekonomikám prekonať dôsledky pandémie. "Vstupujeme do týchto diskusií s veľkou ráznosťou, ale musím povedať, že rozdiely zostávajú veľmi, veľmi veľké, takže nemôžem predpovedať, či tu dosiahneme dohodu," uviedla Merkelová v Bruseli pred začiatkom samitu. "Očakávam veľmi, veľmi ťažké rokovania." Stretnutie prichádza po týždňoch intenzívnych rokovaní medzi diplomatmi a vládami, ktorých cieľom bolo preklenúť rozdiely týkajúce sa celkovej veľkosti balíka, spôsobu rozdelenia peňazí a podielu pôžičiek oproti grantom. Podľa prerokúvaného kompromisu by sa balík na oživenie financoval spoločným vydávaním dlhopisov EÚ, čo predstavuje významný krok smerom k ďalšej hospodárskej integrácii v bloku 27 krajín. 500 miliárd EUR z tohto výnosu by sa poskytlo vo forme grantov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Intuitive Surgical Inc. , ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 7,69 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +269,94 %). Intuitive Surgical navrhuje, vyrába a predáva chirurgické nástroje a pôsobí celosvetovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Počet nakazených koronavírusom v Indii presiahol jeden milión. Ázijská krajina je po Spojených štátoch a Brazílii tretím štátom, ktorý túto hranicu prekonal. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,63 %, Nikkei -0,32 %, Hang Seng +0,47 %.

Spotrebiteľská inflácia v eurozóny v júni mierne vzrástla z 0,1 % na 0,3 % na medziročnej báze. Britská letecká spoločnosť British Airways sa rozhodla ukončiť prevádzku všetkých svojich veľkokapacitných lietadiel Boeing 747, prezývaných Jumbo Jet. Reaguje tak na prudký útlm leteckej prepravy v dôsledku krízy. Firma je s 31 strojmi najväčším prevádzkovateľom týchto lietadiel na svete. Uväznený bývalý šéf jednej z dcérskych firiem nemeckej spoločnosti Wirecard priznal prokuratúre, že sa podieľal na miliardových účtovných machináciách. Rusko v snahe znížiť závislosť svojej ekonomiky na ťažbe ropy a zemného plynu plánuje prilákať technologické firmy, ktorým ponúkne daňové zvýhodnenia za viac ako 76 miliárd rubľov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,01 %, CAC 40 -0,31 %, DAX +0,35 %.

Spojené štáty zaznamenali za včerajší deň 75 255 prípadov koronavírusovej nákazy, čo je najväčší denný nárast od začiatku pandémie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,23 %, S&P 500 +0,29 %, NASDAQ +0,28 %.

Prečítané: 1498x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.