pred rokom

Medzinárodný menový fond varuje pred zhoršujúcou sa vyhliadkou na svetovú ekonomiku

shutterstock_2189412511 (1)

Medzinárodný menový fond vyhlásil, že očakáva nižší výhľad na rast svetového hospodárstva a naznačil, že zvýšenie úrokových sadzieb by mohlo vyvolať prudkú globálnu recesiu.

Absolútna správa:

Medzinárodný menový fond dnes uviedol, že svetová ekonomika smeruje do "búrlivých vôd" a uviedol, že globálny rast bude budúci rok pomalší ako sa predpokladalo. Tiež varoval pred tvrdou celosvetovou recesiou, ak tvorcovia politík nezvládnu boj proti inflácii. Medzinárodný menový fond ponechal svoju najnovšiu prognózu, podľa ktorej svetová ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 %, ďalej predpokladá, že v roku 2023 sa jej rast spomalí na 2,7 %, čo je o niečo menej ako jej predchádzajúci odhad. Medzitým údaje o americkej inflácii vo štvrtok môžu spečatiť prípad ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb o 75 bázických bodov, ak nedôjde k veľkému deficitu, vzhľadom na to, že swapový trh na nasledujúcom zasadnutí Federálneho rezervného systému takmer úplne potvrdzuje takýto krok. Prezidentka Clevelandského Fedu Loretta Mesterová tiež nenaznačila žiadnu náklonnosť k pozastaveniu cyklu zvyšovania sadzieb v blízkej budúcnosti. Nepokoje na britských dlhopisových trhoch sa v utorok zmiernili, keď bola anglická centrálna banka nútená rozšíriť svoje mimoriadne opatrenia, aby riešila to, čo nazvala ako takzvanú „dynamiku výpredajov“.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Viatris Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,31 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -75,53 %). Spoločnosť Viatris Inc. pôsobí ako farmaceutická spoločnosť. Spoločnosť vyrába lieky pre pacientov v širokom spektre hlavných terapeutických oblastí zahŕňajúcich neprenosné aj infekčné choroby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Sezónne upravený odhad celkového počtu bytov schválený v Austrálii vzrástol medzimesačne o 28,1 %  na 17 497 jednotiek v auguste 2022 a posunul sa z 18,2 % poklesu. Schválené domy v súkromnom sektore vzrástli o 4,1 %, zatiaľ čo počet bytov v súkromnom sektore bez domov vzrástol o 99,1 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,18 %, Hang Seng -2,23 %, Nikkei 225 -2,64 %.

Počet pracujúcich ľudí v Spojenom kráľovstve klesol za tri mesiace o 109 000, čo je najväčší pokles od januára minulého roka a v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 155 000. Počet samostatne zárobkovo činných osôb zostáva aj naďalej nízky, odkedy bol zaznamenaný pokles v dôsledku pandémie koronavírusu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,49 %, CAC 40 -0,13 %, DAX -0,43 %.

Index ekonomického optimizmu IBD/TIPP v USA klesol v októbri 2022 na 41,6 bodov z päťmesačného maxima 44,7 bodov v septembri. Index sa už 14 mesiacov za sebou drží na pesimistickom území. Podiel Američanov, ktorí si myslia, že americká ekonomika je v recesii, vzrástol na 61 % z 59 % v septembri. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,12 %, S&P 500 -0,66 %, NASDAQ -1,10 %.

Prečítané: 493x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1914701269
pred 12 hodinami

Pokračujúce oživenie akciového trhu, Tesla aj Boeing si pripisujú zisky

FP
pred dňom

Ekonomický prehľad: Ceny kryptomien sa stabilizujú, kým komodity čelia výzvam

FX pro
pred 2 dňami

Ekonomický prehľad: Zlato a ropa klesajú, kým Bitcoin zaznamenáva návrat

FX pro
pred 5 dňami

Zmeny na trhoch: Hodnotenie po izraelskom útoku

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.