pred 2 týždňami

Ktorá krajina spustí CBDC ako prvá?

shutterstock_1905573271

Bank of England sa tento týždeň vyjadrila, že nemáme čakať v dohľadnej dobe vydávanie vlastných digitálnych mien centrálnymi bankami

Absolútna správa:

Centrálna banka Spojeného kráľovstva uviedla, že posúva svoj výskum digitálnych mien centrálnej banky alebo pod iným názvom CBDC do konzultačnej fázy, ktorá je plánovaná na budúci rok. Aj keď sa rozhodne, že sa bude pokračovať s navrhovanou digitálnou menou, ktorej názov je Britcoin je nízka pravdepodobnosť, že sa dostane na trh do roku 2025 uviedla BOE. A to len za podmienok ak sa dokáže, že bude prevádzkovo a technologicky robustný. Anne Boden generálna riaditeľka digitálnej banky Starling je jedným z niekoľkých vedúcich pracovníkov v odvetví, ktorí poskytujú informácie predstaviteľom Spojeného kráľovstva pri skúmaní CBDC. Boden povedala, že Britcoin musí vyriešiť skutočný problém a byť absorbovaný a musí byť primerane dostupný, aby poskytoval nejakú skutočnú hodnotu. Rastúci záujem o kryptomeny v poslednej dobe opäť podnietil ambície centrálnych bánk rozvíjať svoje vlastné digitálne meny. Švédsko, ktoré bolo jednou z prvých krajín, ktoré sa zaujímali o CBDC, dúfa, že do roku 2026 bude mať digitálnu verziu svojej koruny. V Číne centrálna banka napríklad už testuje svoju CBDC v niekoľkých provinciách virtuálnu verziu jüanu. Odborníci tvrdia, že Čínska ľudová banka bude pravdepodobne prvou, ktorá úplne spustí CBDC. Digitálny jüan PBOC však prináša množstvo problémov, ktoré ho v západných krajinách robia menej atraktívnym. Kritici tvrdia, že je príliš centralizovaný a mohol by sa použiť na posilnenie vládneho dohľadu. Je to preto, že na rozdiel od hotovosti je možné digitálne transakcie ľudí sledovať online. Pri vývoji CBDC je potrebné vyriešiť množstvo problémov v neposlednom rade pokiaľ ide o zabezpečenie súkromia a vyhýbanie sa finančnej cenzúre. Bankári sa tiež obávajú, že CBDC by mohli podkopať ich úlohu vo finančnom systéme. Spotrebitelia môžu ukladať svoje vklady priamo do centrálnych bánk, namiesto toho, aby si nechali svoje peniaze v banke.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Etsy, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,42 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +2093,13 %). Etsy, Inc. poskytuje služby elektronického obchodu. Spoločnosť ponúka ručne vyrábané a vintage predmety, umenie a potreby, ako aj bežné predmety, ako sú odevy, domáce potreby, sviečky, tašky a peňaženky, hudbu a predmety na spracovanie dreva. Etsy slúži zákazníkom v celých Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera maloobchodnej inflácie v Indii  v októbri 2021 zaznamenala nárast na 4,48 % a je o niečo vyššia, ako trhové prognózy, ktoré počítali s infláciou na úrovni 4,32 % v súvislosti so zvýšením cien potravín. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,21 %, Hang Seng +0,32 %, Nikkei 225 +1,13 %.

Veľkoobchodné ceny v Nemecku v októbri 2021 medziročne vzrástli o 15,2%. Je to najvyššia veľkoobchodná miera inflácie od marca 1974, keď veľkoobchodné ceny vzrástli o 15,8% v dôsledku prvej ropnej krízy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,28 %, CAC 40 +0,45 %, DAX +0,07 %.

Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity pre USA klesol v novembri 2021 na 66,8 bodu zo októbrových 71,7 bodov a nenaplnil očakávania trhu, ktoré počítali s 72,4 bodmi. Je to najnižšia hodnota od novembra 2011, ktorá bola zapríčinená vysokou mierou inflácie a rastúceho presvedčenia spotrebiteľov, že zatiaľ neboli vyvinuté žiadne účinné opatrenia na zníženie škôd spôsobených prudkou infláciou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,50 %, S&P 500 +0,73 %, NASDAQ +1,00 %.  

Prečítané: 222x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1697028337
pred 16 hodinami

Erdoganov plán stroskotal na „zúfalstve“ tureckej líry

shutterstock_1324096883 (3)
pred dňom

Spôsobí nový variant spomalenie ekonomiky a dodávateľského reťazca?

shutterstock_1505396696
pred 2 dňami

Európske akcie po piatkovom prepade vzrástli

shutterstock_1658501791
pred 5 dňami

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.