pred 3 mesiacmi

Joe Biden plánuje navýšiť verejné výdavky USA

shutterstock_724806898

Americký prezident Joe Biden má odhaliť rozpočet, ktorý v nadchádzajúcom fiškálnom roku zvýši federálne výdavky na 6 biliónov dolárov.

Absolútna správa:

Prezident Joe Biden má odhaliť rozpočet, ktorý v nadchádzajúcom fiškálnom roku zvýši federálne výdavky na 6 biliónov dolárov, s ročným deficitom viac ako 1,3 bilióna dolárov v nasledujúcom desaťročí. Návrh, ktorý má byť verejne predstavený v piatok, ponúka úplné vyúčtovanie predtým zverejnených plánov amerického prezidenta Bidena na nové dane a vládne výdavky v hodnote biliónov dolárov a zároveň prvýkrát odhaľuje, ako bude administratíva veriť v infláciu, zamestnanosť a hospodársky rast, ktorý bude ovplyvnený uzákonením tejto agendy. Prijatím tohto kroku by sa do roku 2031 verejné výdavky USA zvýšili na 8,2 bilióna amerických dolárov. Federálny dlh by v nasledujúcom desaťročí vzrástol na 117 % HDP. Bidenova administratíva predpovedá, že po započítaní inflácie bude ekonomika po väčšinu desaťročia rásť tempom tesne pod 2% ročne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti General Electric Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,09 % (výkonnosť za posledných 5 rokov:  -54,71 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bola správa o začatí vyššej výroby spoločnosti Boeing, čo pozitívne ovplyvní príjmy spoločnosti. General Electric Company je globálne diverzifikovaná spoločnosť v oblasti technológií a finančných služieb. Produkty a služby spoločnosti zahŕňajú letecké motory, výrobu energie, spracovanie vody a domáce spotrebiče pre lekárske zobrazovanie, financovanie firiem a spotrebiteľov a priemyselné výrobky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Najväčší indický poskytovateľ digitálnych platieb Paytm, ktorého podporuje aj Berkshire Hathaway chce údajne získať v prepočte 3 mld. USD v IPO. Vstup tejto spoločnosti na burzu by sa konal v Indii a bol by to doteraz najväčší miestny vstup na burzu. Juhokórejská centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny. Nachádza sa na úrovni 0,50 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,33 %, Hang Seng -0,18 %, Nikkei 225 -0,33 %.

Nemecká spotrebiteľská dôvera sa s postupným otváraním ekonomiky a so znižujúcim sa počtom nových nákaz covid-19 v dlhodobom horizonte zlepšuje. Avšak stále je badať istú opatrnosť ohľadom vývoja tamojšej situácie z toho dôvodu index merajúci spotrebiteľskú náladu v Nemecku (GfK) zaznamenal za mesiac máj hodnotu -7 %, čo je horší výsledok ako sa očakávalo. HSBC oznámila, že sa sťahuje z retailového bankovníctva na americkom trhu a predáva niektoré stratové divízie. Nemecký internetový predajca módneho oblečenia About You plánuje vstup na akciovú burzu vo Frankfurte nad Mohanom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,19 %, CAC 40 +0,69 %, DAX -0,28%.

Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA v apríly medzimesačne klesli o 1,3 %, odhadoval sa nárast o 0,8 %. General Motors obnovuje výrobu v piatich závodoch, ktoré boli odstavené z dôvodu nedostatku čipov. Spresnený odhad anualizovaného HDP v USA za prvý kvartál tohto roku potvrdil medzi kvartálny rast o 6,4 %. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických klesli v minulom týždni na 406 000, v týždni predtým sa nachádzali na úrovni 444 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,40 %, S&P 500 +0,11 %, NASDAQ -0,01 %.

Prečítané: 321x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.