pred 3 rokmi

Joe Biden čelí prvým výzvam

shutterstock_1841917528

Nový prezident USA bude musieť vyriešiť narušené vzťahy s Európou spôsobené obchodnou vojnou.

Absolútna správa:

Sotva 48 hodín po tom, čo sa zvolený prezident Joe Biden zaviazal, že „urobí Ameriku znovu rešpektovanou po celom svete“, bola Európska únia medzi prvými, ktorá mu pripomenula, že transatlantické obchodné vzťahy môžu byť dobrým miestom, kde začať. Brusel v pondelok súhlasil s uvalením nových ciel na dovoz z USA v hodnote 4 miliárd dolárov, čo je krok s požehnaním Svetovej obchodnej organizácie po tom, čo EÚ v Ženeve vyhrala súdny spor proti nelegálnym dotáciám pre Boeing. Išlo o protiútok po tom, čo USA uvalili proti spoločnosti Airbus clá na tovar vo výške 7,5 miliárd dolárov z krajín vrátane Francúzska, Nemecka, Španielska a Veľkej Británie. Po Trumpovej stratégií „America First“ by mohla Bidenova preferencia posilnenia demokratických spojenectiev vytvoriť priaznivejšie prostredie na urovnávanie sporov, akým je prípad Airbus-Boeing. Bidenova administratíva by mohla spolupracovať s EÚ, Japonskom a ďalšími rovnako zmýšľajúcimi stranami na príprave nových globálnych pravidiel s cieľom obmedziť čínsku vládnu pomoc narúšajúcu trh. Ďalším kľúčovým bodom bude aj naďalej plán Európy na zavedenie daní z digitálnych služieb, ktoré pôsobia ako odvody za miestny predaj zahraničných technologických spoločností, ako sú Facebook a Google.

Investori zarobili na

Spoločnosti Etsy Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 9,34 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +1 306,71%). Spoločnosť Etsy, Inc. poskytuje služby elektronického obchodu. Etsy slúži zákazníkom po celých Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Centrálna banka Nového Zélandu dnes ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,25 %. Automobilový trh v Číne sa v októbri ďalej zotavoval z dopadov pandémie. Predaj áut sa na tomto najväčšom automobilovom trhu sveta medziročne zvýšil o 12,5 percenta na 2,57 milióna a vyššie bol už siedmy mesiac za sebou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,99 %, Hang Seng -0,28 %, Nikkei 225 +1,78 %.

Európska únia by nemala urobiť z fondu obnovy trvalý nástroj, ak členské štáty neprenesú rozpočtovú suverenitu do Bruselu. Uviedol to dnes výbor nezávislých ekonomických poradcov nemeckej vlády. Fond obnovy v objeme 750 miliárd eur má európskym ekonomikám pomôcť dostať sa z krízy spôsobenej opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Šéfka ECB Christine Lagardeová sa dnes vyjadrila, že ECB sa bude pri zostavovaní nového podporného balíčka na pomoc ekonomikám zasiahnutým pandémiou pozerať predovšetkým na núdzové nákupy dlhopisov a lacné úvery bankám. Nemecká ekonomika sa tento rok pravdepodobne zníži o 5,1% oproti - 6,5% v júnovom odhade, tvrdí nemecký vládny zbor ekonomických poradcov. Nemecký výrobca luxusných vozidiel BMW predstavil športovo-úžitkové vozidlo (SUV) na elektrinu, ktorý má konkurovať americkej Tesle. Rozhovory Británie a Európskej únie o budúcich vzťahoch po brexite budú najskôr pokračovať aj na budúci týždeň. Vyhlásil to dnes írsky minister zahraničia Simon Coveney.  Rusko oznámilo, že jeho vakcína proti Covid-19 má podľa predbežných testov na základe dát prvých približne 16 000 účastníkov štúdie 92 % účinnosť. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,72 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,40 %.

Goldman Sachs vo svetle možného objavu účinnej vakcíny proti Covid-19 očakáva, že index S&P 500 vzrastie do polovice roku 2021 o 11 % na 4100 bodov a do konca roka 2021 na 4300 bodov. OPEC znížil odhad globálneho dopytu po rope pre zvyšok tohto a na celý budúci rok. Svetová spotreba ropy tento rok klesne medziročne o cca 9,8 milióna barelov denne. Budúci rok stúpne o 6,2 milióna barelov denne. Apple predstavil prvý vlastný mikroprocesor pre svoje osobné počítače Mac. Apple sa tak odkláňa od technológie firmy Intel, ktorej čipy v počítačoch Mac používal takmer 15 rokov. Demokratická strana si v americkej Snemovni reprezentantov ziskom troch ďalších kresiel zaistila očakávanú väčšinu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,07 %, S&P 500 +0,77 %, NASDAQ +2,01 %.

Prečítané: 1975x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.