pred mesiacom

J&J sa pripravuje na výrobu jednorazovej vakcíny COVID-19

shutterstock_1446788873

Spoločnosť Johnson & Johnson odštartovala poslednú 60-tisícovú štúdiu jednorazovej vakcíny COVID-19.

Absolútna správa:

Spoločnosť Johnson & Johnson odštartovala poslednú 60-tisícovú štúdiu jednorazovej vakcíny COVID-19, ktorá by potenciálne zjednodušila distribúciu miliónov dávok v porovnaní s poprednými súpermi pomocou dvoch dávok. Spoločnosť očakáva výsledky skúšky fázy III do konca roka alebo začiatkom budúceho roka, uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s predstaviteľmi Národného ústavu zdravia a Trumpovej administratívy Dr. Paul Stoffels, hlavný vedecký pracovník spoločnosti J&J. Konkurenčné vakcíny od spoločností Moderna Inc, Pfizer Inc a AstraZeneca vyžadujú dva zásahy oddelené niekoľkými týždňami, čo ich sťažuje pri podaní. „Výhody jednorazovej vakcíny sú potenciálne závažné, pokiaľ ide o masové imunizačné kampane a globálnu kontrolu pandémie,“ uviedol v telefonickom rozhovore Dr. Dan Barouch, výskumník vakcín z Harvardu, ktorý pomohol navrhnúť vakcínu COVID-19 od spoločnosti J&J. Spoločnosť J&J zverejnila na svojej webovej stránke podrobný protokol štúdie pre svoju štúdiu fázy 3 a pripojila sa tak k ďalším trom výrobcom vakcín, ktorí tieto plány štúdie sprístupnili v posledných týždňoch po výzvach na zvýšenie transparentnosti pokusov. Spoločnosť plánuje vyrobiť až 1 miliardu dávok v roku 2021. Cieľom štúdie je otestovať, či vakcína dokáže zabrániť stredne ťažkému až ťažkému COVID-19 po jednej dávke, ale tiež sa bude skúmať, či vakcína dokáže zabrániť vážnemu ochoreniu vyžadujúcim lekársky zásah a či dokáže zabrániť miernejším prípadom vírusu. Nie je jasné, ako rýchlo by spoločnosť mohla získať regulačný súhlas, ale J&J plánuje vyrábať dávky pred schválením, takže by mohla rýchlo začať distribúciu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Twitter, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 7,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +100,42 %). Spoločnosť NIKE, Inc. navrhuje, vyvíja a predáva atletickú obuv, odevy, vybavenie a doplnky pre mužov, ženy a deti. Spoločnosť predáva svoje výrobky po celom svete maloobchodom prostredníctvom vlastných obchodov, dcérskych spoločností a distribútorov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska spoločnosť Ant Group plánuje zvýšiť zhruba polovicu svojho duálneho kótovania na 35 miliárd dolárov v Hongkongu a nebude ponúkať základnú tranžu, pretože vsádza na silný dopyt inštitucionálnych investorov. Akcie ázijských dodávateľov batérií klesli v stredu po tom, čo spoločnosť Tesla Inc načrtla plán na zníženie nákladov na batérie svojich elektrických vozidiel na polovicu a zvýšenie vlastnej výroby kľúčových komponentov pre automobily. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,36 %, Hang Seng +0,11 %, Nikkei 225 -0,06 %.

Európa pracuje na webovej stránke v štýle Amazonu, aby predala stovky miliárd eur bankových pôžičiek, ktoré sa zhoršili v dôsledku koronavírusovej krízy, v snahe podporiť ekonomiku a spochybniť dominanciu veľkých dlhových investorov na Wall Street. Európska únia je odhodlaná uzavrieť obchodnú dohodu o brexite s Britániou, ale bude pevná a realistická s Londýnom potom, čo sa predseda vlády Boris Johnson rozhodol porušiť dohodu o rozvode, uviedol hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,51 %, CAC 40 +0,62 %, DAX +0,39 %.

Podpredseda Federálneho rezervného systému Richard Clarida vyhlásil, že tvorcovia politiky „ani nezačnú uvažovať“ o zvyšovaní úrokových sadzieb, kým inflácia nedosiahne 2%.  IHS Markit index PMI, ktorý sleduje sektory výroby a služieb, klesol tento mesiac na hodnotu 54,4 z 54,6 v auguste. Hodnota nad 50 naznačuje rast produkcie súkromného sektora. Aj keď sa súkromný sektor naďalej rozširuje, tohtoročný pokles indexu podporuje očakávania odlivu ekonomickej dynamiky ako prílivu odlivov fiškálnych stimulov. Očakáva sa, že hrubý domáci produkt v treťom štvrťroku vzrastie až na rekordnú 32% anualizovanú mieru po tom, ako sa v období od apríla do júna prepadol na 31,7%, čo je najhorší výkon od doby, keď vláda začala viesť záznamy v roku 1947. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,92%, S&P 500 -2,00 %, NASDAQ -3,02  %.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 237x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608793423
pred dňom

Joe Biden presadzuje čisté obnoviteľné energie

shutterstock_1517574917
pred 2 dňami

McAfee je späť

shutterstock_1469094560
pred 3 dňami

Biely dom chce dohodu o fiškálnom stimule do 48 hodín

shutterstock_724340023
pred 4 dňami

Google má problém

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.