pred 3 týždňami

Japonské indexy ťažili z Nvidie a jenu, americké a európske indexy naopak klesali

FP (12)

V stredu 26.6.2024 sa tradične pozrieme na hodnoty jednotlivých globálnych indexov. Japonský jen prekročil voči americkému doláru hodnotu 160, čo zvyšuje obavy z možnej intervencie. Z tohto pohybu ťažili japonské akcie, ktoré spolu s oživením Nvidie spôsobili nárast lokálnych indexov na 3-mesačné maximá. V rámci podnikových správ, nemecký dopravca Lufthansa oznámil environmentálny príplatok do výšky 72 EUR.

Absolútna správa

Americké indexy otvorili obchodovanie nasledovných úrovniach. S&P 500 klesol o 0,2% na úroveň 5 462 bodov. Dow Jones stratil 0,35% a pohybuje sa na úrovni 38 972. Naopak Nasdaq si pripísal 0,2% na úroveň 17 757. Obchodníci zostávajú opatrní pred dátami PCE a niekoľkými ďalšími ukazovateľmi. Akciám v Európe sa nepodarilo udržať počiatočné zisky, pričom STOXX 50 aj STOXX 600 v stredu popoludní klesli o 0,2%, čím sa predĺžili straty z predchádzajúcej seansy. Japonský Nikkei 225 vzrástol o 1,26% na 39 667 a index Topix si pripísal 0,56% na 2 803, čím uzavreli na najvyšších úrovniach za približne tri mesiace, keď japonské technologické akcie zaznamenali oživenie Nvidie a spoločností súvisiacich s umelou inteligenciou. Domáce akcie zas naďalej ťažili zo slabého jenu.

Austrálsky dolár a výnosy z dlhopisov vzrástli, keďže inflačné údaje zostávajú naďalej nepriaznivé a podporili dôvody pre opätovné zvýšenie sadzieb. Jen voči doláru prelomil psychologickú hodnotu 160, čo v minulosti spôsobilo intervenciu japonskej vlády. Podľa guvernéra fínskej centrálnej banky a člena Rady guvernérov Olliho Rehna, je očakávanie investorov, že ECB v tomto roku uvoľní menovú politiku 2-krát a v budúcom roku zníži sadzby na 2,25%, spravodlivé a dodal, že by sa hospodárska aktivita nemala príliš tlmiť. Doručovacia spoločnosť FedEx vzrástla o približne 12% k čomu jej dopomohla optimistická prognóza zisku. Po prepadoch z posledných dní, spoločnosť Nvidia otvorila obchodovanie o približne 1% vyššie, čo sa pripísalo k utorňajšiemu 7%-nému zisku. Akcie firmy Rivian Automotive vyskočili o 30% po tom, čo nemecký Volkswagen oznámil investíciu do výrobcu elektrických vozidiel vo výške 5 miliárd USD. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa oznámila nový poplatok vo výške do 72 EUR v závislosti od trasy a triedy z dôvodu pokrytia nákladov v súvislosti s novými reguláciami Európskej únie týkajúcich sa emisií oxidu uhličitého. Poplatok sa bude vzťahovať na lety zakúpené od 26.6.2024 s odletom od januára 2025. Ceny ropy pred zverejnením správy zásobách v USA vzrástli. Futures na ropu WTI sa po 16:00 SELČ pohybovali na úrovni 81 USD za barel a futures na ropu Brent vzrástli na 84 USD. Meď klesla na najnižšiu úroveň za viac ako dva mesiace, pričom ceny čelili pretrvávajúcemu tlaku v dôsledku nezvyčajne slabého čínskeho dopytu. Kontrakty na zlato klesli o 0,9% na hodnotu 2 310 USD.

Makroekonomické dáta

Ázia – Výnosy 10-ročných čínskych dlhopisov klesli na viac ako 2-ročné minimum v dôsledku obáv zo spomalenia ekonomiky a očakávaní ďalších stimulov.

Európa – Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK pre Nemecko klesol v júli na -21,8 z mierne revidovanej hodnoty -21,0 v predchádzajúcom období, čím zaostal za trhovými prognózami na  úrovni -18,9 a zaznamenal prvý pokles za posledných päť mesiacov.

USA – Predaj nových rodinných domov klesol v máji medzimesačne o 11,3% na sezónne upravenú anualizovanú mieru 619 tis., z dôvodu vysokých cien a úrokových sadzieb hypoték. Ide o najnižšiu hodnotu za šesť mesiacov a výrazne pod prognózami na úrovni 640 000, pričom údaje z apríla boli revidované výrazne vyššie na 698 000 zo 634 000.

Prečítané: 189x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.