Veľkosť reálneho HDP Japonska sa znížila na najnižšiu hodnotu od roku 2011.
Veľkosť reálneho HDP Japonska sa znížila na najnižšiu hodnotu od roku 2011.
Absolútna správa:
Japonsko bolo zasiahnuté najväčším hospodárskym poklesom v druhom štvrťroku, spôsobenej COVID-19, ktorá vyprázdnila nákupné strediská a potlačila dopyt po automobiloch a iných vývozoch. Tretí za sebou nasledujúci kvartálny pokles spôsobil, že veľkosť reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) klesla na desaťročnú úroveň, čím sa odstránili výhody, ktoré priniesol koncom roka 2012 stimulačný režim „Abenomics“ premiéra Shinzo Abeho. "Veľký pokles možno vysvetliť poklesom spotreby a vývozu. Očakávam, že v júli až septembri bude rast pozitívny. Z globálneho hľadiska je však oživenie všade okrem Číny pomalé, “ uviedol Takeshi Minami, hlavný ekonóm Výskumného ústavu Norinchukin. Tretia najväčšia ekonomika na svete sa znížila v apríli až júni anualizovane o 27,8%, čo predstavuje najvyšší pokles od sprístupnenia porovnateľných údajov v roku 1980. Veľkosť reálneho HDP Japonska sa znížila na 485 biliónov jenov, čo je najnižšia hodnota od roku 2011, keď Japonsko stále trpelo dvoma desaťročiami deflácie a ekonomickej stagnácie. Súkromná spotreba v Japonsku zaznamenala rekordných 8,2%, pretože opatrenia na zamedzenie šírenia vírusu držali spotrebiteľov doma. Zahraničný dopyt - alebo vývoz mínus dovoz - zredukoval rekordných 3,0 percentuálneho bodu z HDP, pretože zámorské zásielky klesli o 18,5%, pričom vývozy automobilov boli obzvlášť tvrdo zasiahnuté. Kapitálové výdavky sa v druhom štvrťroku znížili o 1,5%, čo je menej ako predpokladaný pokles o 4,2%, keďže solídne investície do softvérového sektoru sa podieľali na slabých výdavkoch v iných odvetviach. Minister hospodárstva Yasutoshi Nishimura pripustil, že údaje o HDP boli „dosť prísne“, ale poukázali na niektoré svetlé miesta, ako napríklad nedávny nárast spotreby.
Investori zarobili na:
Spoločnosti L Brands Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 8,44 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -64,91 %). L Brands, Inc. predáva dámske odevy a kozmetické výrobky. Spoločnosť ponúka rôzne výrobky vrátane dámskeho oblečenia, dámskeho spodného prádla, kozmetických výrobkov a výrobkov osobnej starostlivosti, domácich vôní a ďalších súvisiacich výrobkov a doplnkov. Spoločnosť L Brands poskytuje služby zákazníkom v USA, Kanade a Veľkej Británii prostredníctvom špecializovaných maloobchodných predajní, webových stránok a katalógov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Singapurský minister financií predstavil ďalšie opatrenia na podporu hospodárstva vo výške 5,8 miliárd dolárov, na zmiernenie následkov pandémie COVID-19 pre podniky a ich pracovníkov. Ostrovný štát, jedna z najotvorenejších ekonomík na svete, už minula takmer 73 miliárd dolárov v rámci štyroch finančných plánov zameraných na kompenzáciu dopadu vírusu. Produkcia surovej ocele u svetového výrobcu ocele č. 3 sa v apríli až júni znížila o 31% oproti predchádzajúcemu roku na 18 miliónov ton, podľa Japonskej federácie železníc, pričom objednávky klasickej ocele od výrobcov automobilov klesli o 58% na 920 000 ton, čo predstavuje najnižšiu štvrťročnú úroveň od roku 1971.Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,35 %, Hang Seng +0,65 %, Nikkei 225: -0,83 %.
Index domácich financií vo Veľkej Británii od dátovej spoločnosti IHS Markit v auguste klesol na 40,8 z úrovne 41,5, čo bolo ťahané nadol najväčším poklesom istoty pracovných miest od roku 2011. Napriek tomu, že v druhom štvrťroku 2020 sa ekonomická produkcia znížila o historických 20%, oficiálna miera nezamestnanosti sa nezvýšila z predpandemickej úrovne 3,9%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02%, CAC 40 +0,18 %, DAX +0,15 %.
Administratíva Trumpa dnes oznámila, že bude ďalej sprísňovať obmedzenia týkajúce sa spoločnosti Huawei Technologies Co, ktorej cieľom je obmedziť prístup k komerčne dostupným čipom. Spoločnosť Apple Inc uviedla, že rozšírila program, ktorý poskytuje diely a školenia nezávislým opravovniam na pokrytie počítačov Mac. Spoločnosť Apple minulý mesiac zaznamenala nárast štvrťročných tržieb v Macu o 21,6% na 7 miliárd dolárov, pretože mnoho zamestnancov prešlo na prácu z domu. Podľa výskumnej spoločnosti IDC jej trhový podiel vzrástol v druhom štvrťroku na 7,3% z 6,3% v predchádzajúcom roku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,30 %, S&P 500 +0,36 %, NASDAQ +1,01 %.
Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1593x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.