pred rokom

Investori sú pred výsledkami inflácie neistí

shutterstock_234604927

Akcie počas dnešného obchodného dňa kolísali pred očakávaniami zajtrajších výsledkov inflácie v Spojených štátoch. Na trhy vplýva negatívne aj prehlbujúca sa inverzia kriviek výnosov na dlhopisoch.

Absolútna správa:

Síce akciové indexy v Európe ukončili obchodný deň v zisku, to isté sa nedá povedať o akciách v Spojených štátoch. Tie počas dnešného obchodovania kolísali a nakoniec uzavreli v červených číslach. Obchodníci boli dnes nerozhodní hlavne z dôvodu prichádzajúcich výsledkov inflácie v USA. Ekonómovia tvrdia, že inflácia sa v júni naďalej zvyšovala, takže môžeme očakávať horšie výsledky. Index spotrebiteľských cien, podľa prognózy v prieskume agentúry Bloomberg vzrástol o 8,8 % oproti predchádzajúcemu roku, čo predstavuje najväčší skok od roku 1981. Vyššia inflácia znamená že Federálny rezervný systém na svojom ďalšom zasadaní môže opäť zvýšiť hlavnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov. K poklesu na trhu prispieva aj inverzia kriviek výnosov na amerických dlhopisoch. Inverzia kriviek je potenciálnou predzvesťou hospodárskeho poklesu. Dnes sme sa dostali na úrovne, ktoré boli posledný krát zaznamenané v roku 2007. Obchodníci dnes sledovali aj dolár, ktorý síce kolísal ale v poludňajších hodinách sme zaznamenali na eure s dolárom paritu prvýkrát od roku 2002. Vplyvy prudkého nárastu americkej meny budú veľmi pozorne sledované aj počas výsledkovej sezóny. Na silný dolár reagovala aj spoločnosť PepsiCo Inc., ktorá dnes oznámila výsledky za druhý štvrťrok a uviedla, že dopyt zostáva silný napriek inflácii, ale zdôraznila prekážky spojené so silným dolárom.

Investori zarobili na:

Spoločnosti American Airlines Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,98 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -72,55 %). American Airlines Group Inc. prevádzkuje leteckú spoločnosť. Spoločnosť poskytuje pravidelnú osobnú, nákladnú a poštovú dopravu. American Airlines Group poskytuje služby zákazníkom v Spojených štátoch a Kanade.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Priemyselná výroba v Indii v máji 2022 medziročne vzrástla o 19,6 %, čo je výrazný pokrok oproti nadol revidovanému nárastu o 6,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najvýraznejší rast priemyselnej aktivity od mája 2021, keďže produkcia sa zrýchlila vo všetkých sektoroch. Na mesačnej báze sa priemyselná produkcia zvýšila o 2,3 % v porovnaní s 9,5-percentným poklesom v predchádzajúcom mesiaci. Ročná miera inflácie v Indii sa v júni 2022 znížila na 7,01 % zo 7,04 % v predchádzajúcom mesiaci a bola nižšia ako trhové očakávania. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,94 %, Hang Seng -1,32 %, Nikkei 225 -1,77 %.

Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko sa v júli 2022 prepadol na -53,8 bodu z -28 bodu v júni, čo je najnižšia hodnota od decembra 2011. Hospodársky výhľad sa výrazne zhoršil v dôsledku obáv z dodávok energie, ohláseného zvýšenia úrokových sadzieb ECB a ďalších obmedzení súvisiacich s politikou zero Covid policy v Číne. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v júni 2022 znížili o 1,3 %, čím klesli už štvrtý mesiac po sebe. Stavebná produkcia na Slovensku v máji 2022 medziročne vzrástla o 2,5 %, čím zvrátila pokles o 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,44 %, CAC 40  +0,80 %, DAX +0,57 %.

Priemyselná výroba v Mexiku v máji 2022 medziročne vzrástla o 3,3 %, čím zrýchlila svoj rast z 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Na mesačnej báze priemyselná produkcia v máji vzrástla o 0,1 %, čo znamenalo zmiernenie nárastu z 0,6 % v apríli. Index optimizmu malých podnikov NFIB v Spojených štátoch sa v júni 2022 znížil na 89,5 bodu, čo je najnižšia hodnota od januára 2013. Lepšie podnikateľské podmienky v nasledujúcom polroku očakáva 61 % majiteľov malých podnikov. Čo je najnižšia úroveň zaznamenaná v 48-ročnom prieskume. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,61 %, S&P 500 -0,92 %, NASDAQ -0,95 %.

Prečítané: 657x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1538141879
pred 3 hodinami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred dňom

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Shutterstock FX
pred 2 dňami

Bol zaznamenaný pokles výnosov dlhopisov a rast dolára pokračoval aj dnes

Shutterstock_1972236305
pred 3 dňami

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.