pred 10 mesiacmi

Inflácia výrobného sektora v USA nepríjemne prekvapila a ECB neočakávane navýšila úrokové sadzby

Shutterstock_2353642695

Ceny výrobcov v USA vzrástli na medziročnej aj na mesačnej báze, čo poukazuje na neutíchajúce inflačné tlaky a ECB navýšila úrokové sadzby desiaty krát po sebe.

Absolútna správa:

Index S&P 500 sa pohyboval v blízkosti 4 500 bodov. Po otvorení amerického trhu došlo k miernym poklesom, keďže maloobchodné tržby ako aj inflácia vo výrobe (PPI) negatívne prekonali očakávania. Rast výnosov dvojročných amerických dlhopisov sa po prudkom raste po vyhlásení dát zastavil. Dolár sa posunul vyššie. Cena ropy WTI dosiahla 90 USD za barel prvýkrát od novembra. Spoločnosť Adobe má oznámiť svoje výsledky po uzavretí amerického trhu. Spoločnosť Delta Air Lines znížila svoje očakávania výsledkov za tretí štvrťroku v dôsledku vyšších cien pohonných hmôt a rastúcich nákladov na údržbu. Akcie AMC Entertainment Holdings stúpli po tom, ako spoločnosť  získala 325,5 mil. USD predajom 40 mil. akcií. Spoločnosť HP klesla po tom, čo spoločnosť Berkshire Hathaway Warrena Buffetta uviedla, že predala akcie tejto spoločnosti. Visa klesla, pretože spoločnosť urobila prvý krok k tomu, aby najväčším americkým bankám predala svoje podiely v najväčšej svetovej platobnej sieti. SoftBank Group uspokojila svoje ambície v súvislosti so spoločnosťou Arm Holdings tým, že získala 4,87 miliardy dolárov v najväčšej tohtoročnej IPO.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Sezónne očistená nezamestnanosť v Austrálii dosiahla v auguste úroveň 3,7 %, čo je nezmenená hodnota oproti júlovému trojmesačnému maximu a zodpovedá prognóze trhu. Počet nezamestnaných osôb klesol o 2,6 tisíc na 540,5 tisíc, keďže počet ľudí hľadajúcich prácu na čiastočný úväzok sa znížil o 8,7 tisíc na 182,2 tisíc, zatiaľ čo počet ľudí hľadajúcich prácu na plný úväzok sa zvýšil o 6 tisíc na 358,3 tisíc. Priemyselná výroba v Japonsku sa v júli v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka znížila o 2,30 %.

EU: ECB zvýšila úrokové sadzby už po desiaty krát za sebou a naznačila, že pravdepodobne skončila so sprísňovaním menovej politiky, keďže inflácia začala klesať, ale očakáva sa, že sadzby ešte dlho zostanú vysoké. Sadzba pre hlavné refinančné operácie následne dosiahla 22-ročné maximum 4,5 % a sadzba pre depozitné operácie nový rekord na úrovni 4 %. Podľa septembrových makroekonomických projekcií zamestnancov ECB pre eurozónu by priemerná inflácia mala v roku 2023 dosiahnuť 5,6 % a v roku 2024 3,2 %, čo je v oboch prípadoch viac ako v predchádzajúcich odhadoch, predovšetkým v dôsledku zvýšeného vývoja cien energií. Naopak, projekcia miery inflácie na rok 2025 bola znížená na 2,1 %. Okrem toho došlo k miernej revízii očakávanej trajektórie jadrovej inflácie smerom nadol s priemerom 5,1 % v roku 2023, 2,9 % v roku 2024 a 2,2 % v roku 2025. Centrálna banka tiež výrazne znížila svoje projekcie rastu HDP, keď teraz predpokladá, že ekonomika v roku 2023 vzrastie o 0,7 %, v roku 2024 o 1,0 % a v roku 2025 o 1,5 %.

USA: Ceny výrobcov v USA sa v auguste 2023 zvýšili o 0,7 %, čo je najvyššia úroveň od júna 2022, a prekonali očakávania trhu týkajúce sa rastu o 0,4 %. Ceny tovarov sa posunuli o 2 % vyššie v dôsledku prudkého nárastu cien energií o 10,5 %. Ceny služieb sa medzitým zvýšili o 0,2 %, predovšetkým v dôsledku rastu nákladov na dopravu a skladovanie (1,4 %). Bez zahrnutia volatilných položiek, ako sú potraviny a energie, sa index cien výrobcov zvýšil o 0,2 % po náraste o 0,4 % v predchádzajúcom mesiaci. Na medziročnej báze dosiahla inflácia cien výrobcov štvormesačné maximum 1,6 %, zatiaľ čo jadrová miera inflácie sa zmiernila na 2,2 %, čo predstavuje jej najnižšiu úroveň od januára 2021. Maloobchodné tržby v USA sa v auguste medziročne zvýšili o 0,6 %, čo je viac ako nadol revidovaný júlový nárast o 0,5 % a prekonanie prognóz o 0,2 %. Údaje naďalej poukazujú na robustné spotrebiteľské výdavky napriek vysokým cenám a úverovým nákladom.

Prečítané: 542x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.