pred 8 mesiacmi

Inflácia ostáva na zvýšených úrovniach

Shutterstock_2081222044

Index spotrebiteľských cien vo februári vzrástol o 0,4 %

Absolútna správa:

Podľa utorkových údajov Štatistického úradu v USA sa februárový index spotrebiteľských cien bez potravín a energií minulý mesiac zvýšil o 0,5 % a oproti predchádzajúcemu roku o 5,5 %. Ekonómovia tento ukazovateľ považujú za lepšie orientačné kritérium základnej inflácie než celkový ukazovateľ. Celkový index spotrebiteľských cien sa vo februári zvýšil o 0,4 % a o 6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Februárová hodnota indexu spotrebiteľských cien ukazuje, že inflácia rýchlo neodchádza a naďalej existuje vážna potreba, aby Fed pokračoval vo zvyšovaní sadzieb. Na marcovom zasadnutí FOMC by bol vhodný posun o 25 bázických bodov. Na stole je však aj argument, že agresívne sprísnenie Fedom o 450 bázických bodov za posledný rok už zaťažuje finančný sektor a ťažkosti SVB ukazujú, že oneskorený efekt minulého zvyšovania sadzieb začína byť citeľný. Ročná miera inflácie v USA na 6 % je najnižšia hodnota od septembra 2021 a tento údaj bol v súlade s trhovými prognózami. Jadrová miera inflácie spotrebiteľských cien, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa vo februári 2023 znížila piaty mesiac po sebe na najnižšiu hodnota od decembra 2021. Údaj bol taktiež v súlade s trhovými odhadmi.

Investori zarobili na:

Spoločnosti, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +27,11 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -58,60  %). First Republic Bank a jej dcérske spoločnosti poskytujú služby privátneho bankovníctva, privátneho podnikateľského bankovníctva a správy majetku na mestských a pobrežných trhoch v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac pre Austráliu sa v marci 2023 nezmenil a zostal na úrovni 78,5 bodov. Index sa drží blízko historických miním, keďže vysoká inflácia, rastúce úrokové sadzby a ekonomická neistota naďalej výrazne ovplyvňujú správanie spotrebiteľov. Zložky indexu ukázali zhoršenie očakávaní týkajúcich sa rodinných financií a ekonomiky v nasledujúcom roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,60 %, Hang Seng -2,27 %, Nikkei 225 -2,19 %.

Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve dosiahla v období od novembra 2022 do januára 2023 úroveň 3,7 %, čo je v porovnaní s predchádzajúcim trojmesačným obdobím takmer nezmenená hodnota a mierne pod trhovým konsenzom 3,8 %. Počet ľudí žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve vo februári 2023 klesol o 11,2 tisíc po revidovanom poklese o 30,3 tisíc v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +2,02 %, CAC 40 +1,86 %, DAX +1,83 %.

Tržby z priemyselnej výroby v Kanade v januári 2023 medzimesačne vzrástli o 4,1 % v porovnaní s predbežným odhadom 3,9 %. Išlo o najvýraznejší nárast tržieb vo výrobe od februára minulého roka, ktorý podporil rast v 16 z 21 priemyselných odvetví. Index optimizmu malých podnikov v Spojených štátoch sa vo februári 2023 zvýšil z januárových 90,3 na 90,9 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledné tri mesiace. Približne 38 % majiteľov uviedlo zvýšenie priemerných predajných cien, čo je o 4 body menej ako v januári. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,05 %, S&P 500 +1,67 %, NASDAQ +2,14 %.

Prečítané: 616x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FXPRO 11.12.2023
pred 3 hodinami

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FX Pro
pred 3 dňami

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 4 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 5 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.