pred 2 týždňami

Indexy po celom svete vykazujú nárast

FP1

V dnešnom komentári zo stredu týždňa Vám prinášame prehľad finančných trhov, ktoré ukazujú pozitívny trend. Americké indexy dosiahli rast v odpovedi na vyhlásenia predsedu Federálneho rezervného systému, pričom aj ázijské a európske trhy nasledovali podobný smer. Okrem toho sa sleduje vývoj cien bitcoinu a ropy, ako aj makroekonomické dáta z rôznych regiónov sveta.

Absolútna správa

Americké indexy pred sviatkom Dňa nezávislosti zaznamenali nárast po komentároch predsedu Federálneho rezervného systému Jeromea Powella o pokroku v ochladzovaní inflácie. Benchmark S&P 500 vzrástol o 0,83 % na 5 507,44 bodov, Nasdaq Composite si prilepšil o 1,17 % na 18 016,12 bodov a Dow Jones Industrial Average začal s 39 358,95 bodmi, čo predstavuje nárast o 0,64 %. Väčšina ázijsko-pacifických trhov tiež vykazovala zisky, pričom Nikkei 225 uzavrel s 40 580,76 bodmi (nárast o 0,88 %) a TOPIX s 2 872,18 bodmi (nárast o 0,35 %), napriek poklesu japonského kompozitného indexu nákupných manažérov. Čínsky Shanghai Shenzhen CSI 300 mierne klesol o 0,15 %, aj keď tamojší index nákupných manažérov expandoval už 18. mesiac za sebou. Hongkonský Hang Seng pridal 0,87 % na 17 978,57 bodov a austrálsky S&P/ASX 200 vzrástol o 0,2 % na 7 739,90 bodov. Aj v Európe panovala pozitívna nálada pred parlamentnými voľbami v Spojenom kráľovstve a Francúzsku. Celoeurópsky index Euro Stoxx 600 bol hodinu pred zatvorením na úrovni 514,47 bodov, čo znamená nárast o 0,45 % od jeho otvorenia.

Na kapitálovom trhu akcie Tesly vzrástli v predchádzajúci obchodný deň o viac ako 7 % po tom, čo spoločnosť oznámila, že v druhom štvrťroku vyrobila približne 410 831 vozidiel a dodala takmer 444 000 vozidiel, čím prekonala konsenzus analytikov. Na druhú stranu, americký dodávateľ športovej obuvi a vybavenia Nike čelil výrazným stratám na burze, keď od minulého štvrtka klesla hodnota jeho akcií o takmer 20 %, čo sprevádzalo oznámenie o poklese predaja v poslednom štvrťroku. V reakcii na to plánuje firma uviesť na trh novú líniu tenisiek s cenou do 100 USD. Produkčná spoločnosť Skydance Media zas dosiahla predbežnú dohodu o prevzatí 77% kontrolného podielu v Paramount Global od National Amusements za sumu 1,75 miliardy USD. Následne akcie Paramountu stúpli v predmarketovom obchodovaní o 8 %.

Cena bitcoinu dnes zaznamenala pokles, pričom už počas obedňajších hodín vykazovala stratu 2,8 % a dosahovala hodnotu 60 116,90 USD. Tento vývoj je čiastočne spôsobený obavami, že distribúcie z bankrotujúcej Mt Gox môžu vyvolať masový predaj bitcoinov. Likvidátori burzy plánujú začiatkom júla vrátiť ukradnuté bitcoiny klientom, ktorých hodnota je približne 9 miliárd USD. Širšie altcoiny ako Ether, XRP, SOL a ADA tiež klesali, v rozmedzí od 1 % do 4,5 %. Naopak, na komoditnom trhu sa ceny ropy v stredu stabilizovali s miernym nárastom po tom, čo zásoby v USA klesli o 9,163 milióna barelov. O 15:30 SELČ dosahovali futures na ropu Brent 86,33 USD za barel (+0,10 %) a US Texas Intermediate 82,91 USD za barel (+0,12 %).

Makroekonomické dáta a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov zostali v stredu stabilné pred zverejnením kľúčových ekonomických údajov a zápisnice zo zasadnutia Fedu. Výnos 10-ročných dlhopisov klesol na 4,429 %, zatiaľ čo výnos 2-ročných dlhopisov vzrástol na 4,76 %. Predseda Fedu Jerome Powell na fóre v Sintre v Portugalsku vyjadril spokojnosť s pokrokom v oblasti inflácie, ale zdôraznil, že Fed chce vidieť trvalý pokles na 2 % pred znížením úrokových sadzieb. Ďalšie vyhliadky investorov sú upriamené na údaje o dovoze, vývoze, sektore služieb a súkromných mzdách ADP, ako aj na piatkovú správu o pracovných miestach.

Ázia:  V júni sektor služieb v Číne expandoval s PMI na úrovni 51,2, čo je pokles z májových 54,0, pričom rast produkcie sa zrýchlil vo výrobnom sektore, no spomalil v službách. Japonský sektor služieb zaznamenal pokles na PMI 49,4 z májových 53,8, hlavne kvôli stagnácii domáceho dopytu, zatiaľ čo medzinárodný predaj rástol pomalšie. Singapurský súkromný sektor pokračoval v expanzii s PMI 55,2, nárastom z májových 54,2, podporený prudkým nárastom nových objednávok a obchodnej aktivity, ktorá rástla najrýchlejším tempom za 20 mesiacov.

Austrália:  Austrálsky sektor služieb pokračoval v júni v raste so skóre PMI 51,2, čo je pokles z májových 52,5, udržujúc sa nad hranicou 50. Nové obchody rástli piaty mesiac po sebe, avšak najpomalším tempom. Domáci dopyt podporil predaj, zatiaľ čo nový export klesol prvýkrát od marca. Kompozitný PMI sa znížil na 50,7 z májových 52,1, čo naznačuje najpomalší rast produkcie súkromného sektora za posledných päť mesiacov. Nové objednávky v júni mierne klesli, pretože rast služieb nedokázal kompenzovať pokles tovarov.

Európa:  Ceny výrobcov v eurozóne v máji medziročne klesli o 4,2 %, čo predstavuje zmiernenie oproti aprílovému poklesu o 5,7 %. Očakával sa však rast cien o 4,1 %. Najväčší pokles zaznamenali ceny energií, ktoré klesli o 11,4 %. V rámci jednotlivých krajín vykázala ruská aktivita v oblasti služieb v júni zhoršenie najrýchlejším tempom za posledných jeden a pol roka, keďže index manažérov nákupu služieb (PMI) klesol na 47,6 z májových 49,8, čo naznačuje kontrakciu. Naopak, v Švédsku sa aktivita sektora služieb po troch mesiacoch opäť rozšírila, keď PMI pre sektor služieb vzrástol na 51,8 z májových 49,8, čo znamená expanziu.

Prečítané: 201x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.