pred týždňom

Index S&P 500 zastavil päťdňový pokles

shutterstock_1425445373

Trh zareagoval pozitívne na vyjadrenia predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, ktorý uisťoval investorov o tom, že FED vykoná potrebné opatrenia na to aby znížil infláciu.

Absolútna správa:

Akcie stúpli zaznamenali nárast potom ,ako Jerome Powell uistil investorov, že Federálny rezervný systém vykoná potrebné opatrenia na to aby znížil infláciu, keď sa ekonomika zotaví a zároveň signalizoval, že centrálna banka pravdepodobne začne zmenšovať svoju súvahu v roku 2022. Šéf Fedu informoval svojim vyjadrením bankový výbor Senátu, že úradníci nebudú váhať konať, ak to bude potrebné na potlačenie cenových tlakov. „Ak budeme musieť v priebehu času zvýšiť úrokové sadzby viac, urobíme to,“ poznamenal. Hovoril aj o tom, že ​​ekonomika je v oveľa silnejšej pozícii ako naposledy, keď centrálna banka znížila svoju súvahu, Powell povedal, že neboli prijaté žiadne rozhodnutia, ale tentoraz to bude rýchlejšie. Powellove poznámky nasledujú po komentároch iných predstaviteľov Fedu, ktorí uprednostňujú začiatok zmenšovania súvahy Fedu vo výške 8,77 bilióna dolárov pomerne skoro po tom, ako centrálna banka začne zvyšovať sadzby. Minulé skúsenosti ukazujú, že na tom, ako Fed riadi svoju súvahu, záleží, hoci sa tomu prispôsobila aj centrálna banka USA a v júli 2021 vytvorila dve stále repo operácie, ktoré pomôžu zmierniť tlaky na peňažnom trhu v časoch stresu.

Investori zarobili na:

Illumina, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 16,98 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +139,98 %). Illumina, Inc. vyvíja, vyrába a predáva integrované systémy pre rozsiahlu analýzu genetických variácií a biologických funkcií. Spoločnosť poskytuje komplexný rad produktov a služieb, ktoré v súčasnosti slúžia na trhoch sekvenovania, genotypizácie a génovej expresie pre centrá genómového výskumu a farmaceutické spoločnosti.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z celého radu údajov vrátane továrenskej výroby, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, vzrástol v novembri 2021 na 93,6 bodu z minulo mesačných 89,8 bodov. Ide o najvyššiu hodnotu od júla, ktorá stúpa už druhý mesiac po sebe, keďže poruchy súvisiace s koronavírusom sa zmiernili po poklese infekcií a zrýchlení očkovania. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,96 %, Hang Seng -0,03 %, Nikkei 225 -0,90 %.

Maloobchodné tržby v Taliansku v novembri 2021 medzimesačne klesli o 0,4 %, čo je prvý pokles od júla. Tržby klesli za potravinárske výrobky  a zostali nezmenené za nepotravinárske výrobky. Na medziročnej báze maloobchodné tržby vzrástli o 12,5 %, čo je najviac od mája. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,99 %, CAC 40 +0,95 %, DAX +1,10 %.

Predseda Fedu Powell vidí, že inflačné tlaky potrvajú až do polovice roka 2022 a očakáva, že Fed tento rok zvýši úrokové sadzby a ukončí nákupy aktív, zatiaľ čo kontrakcia súvahy by mohla začať neskôr v roku 2022. Počas svojho vypočutia v Senáte Powell tiež poznamenal Fed by mohol v prípade potreby zvýšiť sadzby viac, aby dostal infláciu späť na cieľovú úroveň a zabránil jej zakoreneniu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,47 %, S&P 500 +0,95 %, NASDAQ +1,41 %.  

Prečítané: 126x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1622218456
pred 7 hodinami

Pristúpi Fed k vydaniu digitálnej meny?

shutterstock_1566823240 (1)
pred dňom

Americké akcie predlžujú poklesy

shutterstock_1465275569
pred 2 dňami

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1643463436
pred 3 dňami

Walmart odhalil plány na vytvorenie kryptomeny a NFT

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.