pred 5 mesiacmi

Google má problém

shutterstock_724340023

Americké ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na spoločnosť Google.

Absolútna správa:

Americké ministerstvo spravodlivosti dnes podalo protimonopolnú sťažnosť na spoločnosť Google Alphabet, Inc., ktorú obvinila spoločnosť v hodnote 1 bilióna dolárov z nelegálneho použitia svojej trhovej sily na manipulovanie v hospodárskej súťaži. Súdny proces predstavuje najväčšiu výzvu USA pre rastúcu moc technologických spoločností za celú generáciu, porovnateľnú so súdnym procesom proti spoločnosti Microsoft Corp podaným v roku 1998 a prípadom AT&T z roku 1974, ktorý viedol k rozpadu spoločnosti Bell System. Sťažnosť, ku ktorej sa pripojilo 11 štátov, hovorí, že Google konal protiprávne, aby si udržal svoje postavenie vo vyhľadávaní a reklamnej inzercii na internete, a hovorí, že bez súdneho príkazu bude Google pokračovať vo vykonávaní svojej protisúťažnej stratégii, čím ochromuje proces hospodárskej súťaže, spotrebiteľský výber a potláča inovácie. Vláda uviedla, že Google má takmer 90% všetkých všeobecných vyhľadávacích dopytov v USA a takmer 95% vyhľadávaní v mobilných zariadeniach. Generálny prokurátor Bill Barr uviedol, že jeho vyšetrovatelia zistili, že Google nekonkuruje kvalitou svojich výsledkov vyhľadávania, ale úspech si kúpil prostredníctvom platieb výrobcom mobilných telefónov. Google označil súdny proces za hlboko chybný a dodal, že ľudia používajú Google preto, že sa tak rozhodnú - nie preto, že sú k tomu nútení, alebo preto, že nemôžu nájsť iné alternatívy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti General Motors Company, ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 6,75% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +0,51%). Spoločnosť navrhuje, stavia a predáva osobné, nákladné a automobilové diely. General Motors poskytuje svoje vozidlá a služby po celom svete. Spoločnosť sa chystá investovať viac ako 2 miliardy USD do šiestich závodov v USA na výrobu elektrických modelov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Akcie Číny skončili dnes relatívne vyššie, pretože optimizmus ohľadom oživenia spotreby zvýšil referenčný index, aj keď údaje poukazovali na spomalenie rastu nových cien domov v druhej najväčšej ekonomike sveta. Firmy zaoberajúce sa výrobou základných výrobkov vyskočili o 2,35% na základe pivovarov a liehovarov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,80%, Hang Seng +0,11%, Nikkei 225 -0,44%.

Írsko v pondelok oznámilo niektoré z najprísnejších európskych obmedzení COVID-19, zatiaľ čo Taliansko, Španielsko a Británia tiež zaviedli opatrenia na obmedzenie šírenia vírusu, čo vyvoláva obavy z možného ekonomického dopadu. Podľa posledných obmedzení v Írsku dôjde v tomto roku k poklesu HDP o 3,5%, uviedol minister financií Paschal Donohoe. Výrobca počítačových periférií Logitech International vyskočil o 15,8% po tom, čo spoločnosť zvýšila svoju celoročnú predpoveď. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,45%, CAC 40 +0,00%, DAX -0,92%.

rezident Donald Trump v utorok presadil komplexný záchranný balík COVID-19 a vyhlásil, že by prijal dohodu v hodnote viac ako 2,2 bilióna dolárov aj napriek nesúhlasu s veľkými výdavkovými opatreniami medzi jeho republikánmi v Senáte USA. Pelosi uviedla, že demokrati môžu s Trumpovou administratívou dosiahnuť dvojstrannú dohodu, je však potrebné urobiť ešte veľa práce. Posledné národné prieskumy verejnej mienky poukazovali na víťazstvo demokratického vyzývateľa Joea Bidena, hoci kampaň je nerozhodná v štátoch, ktoré majú väčšie postavenie vo voľbách, vrátane Floridy, Severnej Karolíny a Pensylvánie.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,40%, S&P 500 +0,78%, NASDAQ +0,33%.

Prečítané: 395x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 3 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.