pred týždňom

Globálny nedostatok čipov zasiahol spoločnosti Apple, BMW a Ford

shutterstock_1897128736

Obmedzenia dodávok môžu znížiť tržby spoločnosti Apple až o 4 miliardy dolárov.

Absolútna správa:

Globálny nedostatok čipov smeruje k ďalšiemu zhoršeniu. Automobilky na troch kontinentoch sa pripojili k technologickým gigantom Apple a Samsung Electronics, keď zaznamenali zníženie výroby a stratu príjmov kvôli tejto kríze. Spoločnosť Honda Motor uviedla, že budúci mesiac zastaví výrobu v troch závodoch v Japonsku na približne päť až šesť dní. Automobilka BMW uviedla, že na tri dni pozastaví výrobu automobilov Mini v továrni v Anglicku a Ford Motor znížil prognózu celoročných ziskov kvôli zväčšujúcemu sa nedostatku čipov, ktorý podľa neho siaha až do budúceho roka. Teraz začínajú pociťovať tlak práve tie spoločnosti, ktoré ťažili z rastúceho dopytu po telefónoch, notebookoch a elektronike počas pandémie, ktorá spôsobila nedostatok čipov. Po skvelom druhom štvrťroku hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Apple Luca Maestri varoval, že obmedzeniami dodávok je zasiahnutý predaj iPadov a počítačov Mac, teda dvoch produktov, ktoré si počas pandémie počínali obzvlášť dobre. Maestri uviedol, že počas fiškálneho tretieho štvrťroka spôsobí nedostatok čipov zníženie tržieb o 3 až 4 miliardy dolárov. Spoločnosť Samsung, ktorá je výrobcom aj používateľom čipov, vo štvrtok uviedla, že tržby a zisk z jej mobilnej divízie, ktorá vyrába vynikajúce smartfóny Galaxy, sa v tomto štvrťroku znížia z dôvodu nedostatku komponentov a slabého dopytu po vlajkových modeloch.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Molson Coors Beverage Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,0 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -25,17 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za prvý kvartál 2021, pričom tržby minuli očakávania analytikov o 1,25 %, zatiaľ čo zisk na akciu dopadol nad očakávania. Spoločnosť Molson Coors Beverage Company pôsobí ako pivovarnícka spoločnosť. Spoločnosť varí a vyrába pivo. Pivovar Molson Coors Brewing pôsobí na celom svete. spoločnosť Honda Motor Co. uviedla, že budúci mesiac zastaví výrobu v troch závodoch v Japonsku na približne päť až šesť dní

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína sa v rámci svojej protimonopolnej kampane proti čínskym internetovým gigantom údajne chystá uvaliť pokutu na Tencent Holdings. Jej výška by vraj mohla odsťahovať minimálne 1,6 mld. USD. Čínska banka Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), ktorá je podľa objemu aktív najväčšou bankou na svete, v prvom štvrťroku zvýšila zisk o 1,46 percenta. Globálny predaj elektromobilov sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšil o 140 percent na 1,1 milióna vozidiel. Celosvetový predaj inteligentných telefónov v prvom štvrťroku medziročne vzrástol o 27 percent na 347 miliónov prístrojov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,88 %, Hang Seng +0,80 %, Nikkei +0,21 %.

Miera nezamestnanosti v Nemecku v apríli stagnovala na úrovni 6,0 % v súlade s očakávaniami. Index podnikateľskej klímy v eurozóne vzrástol v apríli z 0,31 bodu na 1,13 bodu, čo je najvyššia hodnota od septembra 2018. Spotrebiteľská inflácia v Nemecku podľa predbežného odhadu vzrástla v apríli z 1,7 % na 2,0 % na medziročnej báze. Cena medi, najdôležitejšieho priemyselného kovu na svete, sa po 10 rokoch prvýkrát vyšplhala nad 10 000 USD za tonu, keď zotavovanie z pandémie podporilo dopyt. Výroba áut v Británii sa v marci prvýkrát od augusta 2019 zvýšila. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,45 %, CAC 40 -0,07 %, DAX -0,90 %.

Podľa prvého odhadu vzrástla americká ekonomika v prvom kvartáli 2021 o 6,4 % na medzikvartálnej báze, oproti odhadu na úrovni 6,1 %. Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti síce poklesol minulý týždeň z 566 tisíc na 553 tisíc, očakával sa pokles až na 549 tisíc. Americká automobilka Ford Motor sa v prvom štvrťroku spamätala z koronakrízy a vrátila sa k zisku, ktorý bol najvyšší od roku 2011. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,72 %, S&P 500 +0,68 %, NASDAQ +0,22 %.

Prečítané: 61x

Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1886856457
pred 16 hodinami

Miera inflácie prekvapila investorov

shutterstock_1919757071
pred dňom

ECB signalizuje zlepšenie rastu ekonomiky

shutterstock_306271739 (1)
pred 2 dňami

Technologický sektor zaznamenáva pokles

shutterstock_1028841238
pred 5 dňami

Trh práce v USA vykazuje známky spomalenia

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.