pred rokom

Globálny akciový trh v červených číslach

shutterstock_1465275569

Americké akcie dnes prudko klesli, keď sa investori vrátili do skráteného týždňa plného štvrťročných správ o výnosoch spoločností zo všetkých troch hlavných indexov.

Absolútna správa:

Wall Street bola v pondelok zatvorená pri príležitosti Dňa Martina Luthera Kinga Jr., ale obchodovanie sa obnovilo dnes a v dôsledku viacerých firemných výsledkov odhalených pred otvorením trhu sme zaznamenali negatívny trend pri niektorých akciách. Goldman Sachs, PNC Bank a Bank of New York Mellon zverejnili kvartálne prehľady ziskov za posledné tri mesiace roku 2021. Goldman Sachs vykázala za štvrtý kvartál zisky, ktoré nenaplnili očakávania analytikov a akcie Goldman Sachs následne klesli v dennom obchodovaní o viac ako 5,0 %. Keď je výsledková sezóna na vrchole, investori sa zamerajú na zisky spoločností a ďalšie firemné metriky, čím sa aspoň dočasne vzdialia od obáv zo sprísňovania menovej politiky Federálneho rezervného systému a ekonomickej neistoty, ktoré v posledných týždňoch otriasli akciami. Výhľad na rok 2022 však zostáva pozitívny medzi stratégmi, ktorí predpokladajú, že aj keď je nepravdepodobné, že by sa tento rok vyrovnal trhovým výnosom z roku 2021, akcie sú v dobrej kondícii a mohli by potencionálne priniesť solídne výnosy. Z ekonomického hľadiska bude rok 2022 vyzerať ako umiernená verzia minulého roka podľa niektorých analytikov. Investori by si však mali uvedomiť, že prevládajúce zadné vetry, ktoré boli spôsobené aj nízkymi úrokovými sadzbami a stimulmi zo strany štátu sa začínajú upokojovať.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Activision Blizzard, Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 25,88 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +99,13 %). Dôvodom prudkého rastu bolo oznámenie akvizície spoločnosťou Microsoft v hodnote 70 miliárd USD. Activision Blizzard, Inc. vydáva, vyvíja a distribuuje interaktívny zábavný softvér a periférne produkty. Produkty spoločnosti pokrývajú rôzne kategórie hier, vrátane akčných/dobrodružných hier, akčných športov, pretekov, hrania rolí, simulácií, akcií z pohľadu prvej osoby, hier založených na hudbe a stratégií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Bank of Japan ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni -0,1 % a úrokovú sadzbu pre výnosy 10-ročných dlhopisov okolo 0 % na svojom januárovom zasadnutí, pomerom hlasov 8:1, ako sa všeobecne očakávalo. Vo štvrťročnej výhľadovej správe centrálna banka medzitým prvýkrát od roku 2014 upravila svoj pohľad na inflačné riziká a zvýšila svoje predpovede inflácie na fiškálny rok 2022. Rada tiež upravila vyšší plánovaný rast pre fiškálny rok 2022 na 3,8 % z predchádzajúcich projekcií 2,9 %, čo odráža masívne stimuly od vlády ale znížila rast HDP za súčasný fiškálny rok na 2,8 % z 3,4 %, v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení ponuky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,97 %, Hang Seng -0,43 %, Nikkei 225 -0,27 %.

Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol o 22,6 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 51,7 bodu v januári 2022 a výrazne prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s rastom na 32,0 bodov. Investori veria, že hospodársky rast sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch zrýchli, najmä v sektoroch súvisiacich so spotrebiteľmi a exportom, keďže výskyt prípadov COVID-19 začiatkom leta výrazne klesne. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,03 %, CAC 40 -0,94 %, DAX -1,01 %.

Spojené štáty americké zaznamenali v októbri 2021 prebytok kapitálového a finančného účtu vo výške 143 miliárd USD po nadol revidovanom deficite 27,3 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,48 %, S&P 500 -1,74 %, NASDAQ -2,60 %.  

Prečítané: 826x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2220903171 (1)
pred 13 hodinami

Slabé výsledky čínskeho vývozu

shutterstock_1251973450
pred dňom

Spomalenie rastu amerického trhu

Shutterstock_1066809551 (2)
pred 2 dňami

Zníženie produkcie ropy

Shutterstock_251160067 (1)
pred týždňom

Obavy o čínske hospodárstvo

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.