Vzhľadom na to, že inflácia je na 40-ročnom maxime a trh práce je na pevnej pôde, investori vo veľkej miere očakávajú, že Fed tento rok päť až sedemkrát zvýši referenčné úrokové sadzby.
Vzhľadom na to, že inflácia je na 40-ročnom maxime a trh práce je na pevnej pôde, investori vo veľkej miere očakávajú, že Fed tento rok päť až sedemkrát zvýši referenčné úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Akcie dnes boli volatilné a na globálnom akciovom trhu sme zaznamenali červené čísla, keď investori sledovali stupňujúcu sa hrozbu v podaní ruskej invázie na Ukrajinu spolu s pretrvávajúcimi obavami z inflácie a vo vzduchu taktiež visí riziko agresívneho sprísňovania politiky Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 po minulotýždňových stretnutiach zaznamenáva nárast volatility, keď vo štvrtok a piatok kolísali akcie medzi malými ziskami a stratami. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli a 10-ročný výnos sa pohyboval späť blízko 2 %. Ceny ropy sa ustálili, keď ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že nalieha na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pokračoval v diplomatických rokovaniach. Stalo sa tak necelý deň po tom, čo predstavitelia USA už tento týždeň naznačili, že Rusko by sa mohlo blížiť k invázii na Ukrajinu. Poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu pre CNN povedal, že „každý deň môže začať veľká vojenská akcia Ruska na Ukrajine“, hoci v USA stále dúfajú v diplomatické riešenie. A tieto poznámky zase prišli potom, čo prezident Joe Biden v sobotu telefonoval s Vladimirom Putinom, v ktorom varoval, že USA a ich spojenci uložia na Rusko rýchle a vysoké sankcie v prípade vojenského útoku na Ukrajinu. Ďalší rast cien energií v reakcii na konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou by závisel od načasovania akéhokoľvek útoku a následnej reakcie USA voči Rusku, jednému z kľúčových svetových vývozcov ropy, poznamenali niektorí analytici. Existujú odhady, ktoré hovoria, že ropa by mohla v prípade invázie vzrásť na 120 dolárov za barel. Na akciových trhoch však môže geopolitický konflikt znásobiť volatilitu, ktorú už vyvolala nervozita investorov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Expedia Group, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,63 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +65,21 %). Expedia Group, Inc. poskytuje online cestovné služby pre turistov a malých obchodných cestujúcich. Spoločnosť ponúka širokú škálu cestovných nákupov a rezervačných služieb, ako aj poskytuje leteckým spoločnostiam, hotelom a požičovniam áut v reálnom čase prístup k informáciám o cestovnom poriadku, cenách a dostupnosti. Expedia Group slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Indii sa v januári 2022 vzrástla na 7-mesačné maximum 6,01 % z nahor revidovaných 5,66 % v decembri a splnila očakávania trhu. Potravinová inflácia rástla už štvrtý mesiac po sebe na 5,43 %, čo je najviac od októbra 2020, pričom ceny strukovín vzrástli o 3,02 %, zeleniny o 5,19 % a olejov a tukov o 18,7 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,08 %, Hang Seng -1,41 %, Nikkei 225 -2,23 %.
ECB vo februári 2022 ponechala kľúčové úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach a zaviazala sa, že tento rok zníži stabilné nákupy dlhopisov, a to aj napriek rekordnému nárastu inflácie. Lagardeová tiež odmietla vylúčiť zvýšenie úrokových sadzieb v tomto roku s tým, že banka bude veľmi pozorne posudzovať podmienky a neexistujú „žiadne prísľuby bez podmienok“. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -2,18 %, CAC 40 -2,27 %, DAX -2,02 %.
Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok klesli prvýkrát za 14 mesiacov na 5,8 % v januári 2022 zo 6 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Podobne aj trojročné inflačné očakávania sa znížili o 0,5 percentuálneho bodu na 3,5 %, čo je najväčší jednomesačný pokles od roku 2013. Obe miery inflačných očakávaní však zostávajú zvýšené v porovnaní s hodnotami z pred pandémie COVID-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,49 %, S&P 500 -0,42 %, NASDAQ 0,00 %.
Prečítané: 988x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.