pred 3 rokmi

Fiškálne stimuly

shutterstock_386167108

Ďalšia masívna ekonomická pomoc na ceste?

Absolútna správa:

Najväčší americkí a európski centrálni bankári v utorok vyzvali na obnovenie vládnych výdavkov na podporu rodín a podnikov, nakoľko boj proti recesii spôsobenej koronavírusom vstupuje do novo kritickej fázy. Rast nových prípadov COVID-19 sa v niektorých častiach USA a Európy opäť zrýchľuje, čo zvyšuje možnosť nových obmedzení ekonomiky. Tieto zdravotné riziká a možnosť dlhého pomalého rastu a zvýšenej nezamestnanosti znamenajú, že USA sú naďalej vystavené riziku recesnej dynamiky, keď sa pretrvávajúci slabý rast živí postupnými kolami prepúšťania a zlyhaním podnikania, uviedol predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell. Včasné kroky Fedu a schválenie Kongresu biliónov dolárov v priamej pomoci spoločnostiam a rodinám sa „zatiaľ“ vyhli najhorším výsledkom, uviedol Powell. „Tieto týždne sú mimoriadne dôležité nielen z hľadiska verejného zdravia, ale aj z hľadiska dôvery spotrebiteľov a investorov,“ uviedol člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Philip Lane. „Vidíme určité oživenie (vírusu) a... určitý stupeň nových obmedzení... V blízkej budúcnosti nie je pochýb o tom, že pre dobré makroekonomické výsledky potrebujeme ráznu fiškálnu reakciu.“ Obaja muži predniesli svoje pripomienky online na stretnutí Národnej asociácie pre podnikovú ekonomiku a podporili tak správu, ktorá sa odteraz stala základnou správou centrálnych bankárov: Obavy z vysokej úrovne verejného dlhu sú v súčasnosti druhoradé pre udržanie domácností a podnikov nad hladinou rekordných počtov prípadov. poklese spotreby, investícií a pracovných miest vyvolanými pandémiou.

Investori zarobili na:

Spoločnosti STERIS Public Limited Company, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 3,60 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +171,58 %). Spoločnosť pôsobí ako poskytovateľ prevencie infekcií a ďalších procedurálnych produktov a služieb. Akcie vzrástli ako reakcia na oznámenie akvizície spoločnosti Key Surgical vo výške 850 miliónov USD.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonské akcie sa v utorok skončili na takmer týždennom maxime, pretože došlo k zlepšeniu sentimentu po riziku po návrate amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu, čo zmiernilo obavy z politickej neistoty.  Čínske trhy sú zatvorené kvôli štátnym sviatkom od 1. do 8. októbra. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 „closed“, Hang Seng +0,90 %, Nikkei 225 +0,52 %.

Vďaka švajčiarskemu technologickému príslušenstvu klesol Logitech o 3,8% po tom, čo Bloomberg oznámil, že Apple prestal predávať slúchadlá a bezdrôtové reproduktory od konkurencie, pretože plánuje uviesť na trh svoje vlastné produkty. Francúzska firma na odpad a vodu Suez vyskočila o 4,9% po tom, čo sa konkurenčnej spoločnosti Veolia podarilo kúpiť 29,9%-ný podiel spoločnosti vlastnenej energetickou skupinou Engie. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,41 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,61 %.

Americké akcie dnes poklesli po tom, čo prezident Donald Trump vyhlásil, že odvoláva rokovania s demokratickými zákonodarcami o zákonoch na zmiernenie koronavírusových dopadov až po voľbách. Ceny ropy navýšili zisky, podporené prerušením dodávok z dôvodu blížiacich sa búrok v Mexickom zálive a pokračujúcim štrajkom ropných pracovníkov v Nórsku. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,34 %, S&P 500 -1,29 %, NASDAQ -1,57 %.

Prečítané: 1836x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.