pred 2 rokmi

Fed zvýšil sadzby o štvrť bodu a signalizuje ďalšie zvýšenia

shutterstock_1269958345 (1)

Úrokové sadzby chce centrálna banka zvýšiť na každom zasadnutí v roku 2022. Powell hovorí, že ekonomika je „veľmi silná“ a dokáže zvládnuť uťahovanie menovej politiky.

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu a signalizoval zvýšenie na všetkých šiestich zostávajúcich stretnutiach v tomto roku, čím spustil kampaň na boj s najrýchlejšou infláciou za štyri desaťročia, aj keď riziká ohrozujúce hospodársky rast narastajú. Tvorcovia politiky na čele s predsedom Jerome Powellom hlasovali v pomere 8:1 za zvýšenie svojej kľúčovej sadzby na cieľové rozpätie 0,25 % až 0,5 %, čo je prvé zvýšenie od roku 2018, po dvoch rokoch udržiavania nákladov na pôžičky blízko nuly s cieľom ochrániť ekonomiku pred pandémiou. Prezident Fedu St. Louis James Bullard  nesúhlasil s polbodovým zvýšením, čo je prvý hlas proti rozhodnutiu od septembra 2020. CIO spoločnosti Guggenheim Global Scott Minerd hovorí, že Federálny rezervný systém „vo veľkej miere opustil“ menovú ortodoxiu. Fed zvýšil úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu a tento rok signalizoval ďalších šesť takýchto zvýšení. „Americká ekonomika je veľmi silná a má dobrú pozíciu na to, aby zvládla prísnejšiu menovú politiku,“ povedal Powell na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí Federálneho výboru pre voľný trh. „Sme pozorní na riziká ďalšieho tlaku na rast inflácie a inflačných očakávaní.“ Povedal tiež, že úradníci môžu v prípade potreby postupovať rýchlejšie v sprísňovaní politiky. Zvýšenie je pravdepodobne prvé z niekoľkých, ktoré prídu v tomto roku, keďže Fed povedal, že „predpokladá, že pokračujúce zvyšovanie cieľového rozsahu bude primerané“, a Powell zopakoval svoj sľub, že bude „svižný“. V takzvanom bodkovom grafe Fedu stredná projekcia predstaviteľov bola, že referenčná sadzba sa skončí v roku 2022 na úrovni približne 1,9 % – v súlade so stávkami obchodníkov, ale vyššia, ako sa pôvodne očakávalo – a potom sa v roku 2023 zvýši na približne 2,8 %. Odhadli mieru 2,8 % v roku 2024, v poslednom roku prognóz, ktoré podliehajú ešte väčšej neistote ako zvyčajne vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu a nové blokády Covid-19 v Číne, ktoré otriasajú globálnou ekonomikou. Index S&P 500 nakrátko vymazal svoje zisky z tohto rozhodnutia a potom sa odrazil po tom, čo Powell znížil riziko recesie a vyhlásil ekonomiku za dostatočne silnú na to, aby odolala prísnejšej politike.

Investori zarobili na:

Spoločnosti EPAM Systems Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 25,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +285,55 %). Spoločnosť EPAM Systems ponúka služby informačných technológií. Spoločnosť poskytuje vývoj softvéru, outsourcingové služby, e-business, riadenie vzťahov s podnikmi a riešenia pre správu obsahu. EPAM Systems obsluhuje zákazníkov v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Akcie v Hongkongu a Číne zaznamenali ohromujúci rast po tom, čo čínska štátna rada prisľúbila udržať svoj akciový trh stabilný počas historického poklesu, ktorý za posledné dva obchodné dni vymazal hodnotu 1,5 bilióna dolárov. Index Hang Seng China Enterprises Index, ktorý sleduje tuzemské spoločnosti kótované v Hongkongu, v stredu vyskočil o 13 %, čo je jeho najväčší zisk od globálnej finančnej krízy. Akcie čínskych technologických firiem rekordne vzrástli, pričom Alibaba a Tencent získali viac ako 23 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +4,32 %, Hang Seng +9,08 %, Nikkei 225 +1,64 %.

Ceny niklu na komoditnej burze v Londýne (LME) dnes klesli o maximálne povolené maximum 5 %, keď sa trh znova otvoril v chaotickom slede falošných štartov, pričom chyba zastavila elektronické obchodovanie na niekoľko hodín a len niekoľko kontraktov zmenilo majiteľa. Trh s niklom bol zatvorený od 8. marca. V stredu ráno sa obchodovanie nakrátko reštartovalo o 8:00 a futures okamžite prepadli cez denný limit, kým bol trh opäť pozastavený. O 14:00 burza opäť spustila elektronické obchodovanie. Ale keďže nikto nebol ochotný nakupovať za limitnú cenu 45 590 dolárov za tonu, trvalo viac ako hodinu, kým došlo k nejakým obchodom. Európske vlády sa snažia eliminovať dopad rastúcich cien energií a iných tovarov, aby si udržali voličskú podporu pre sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Nemecká vláda v stredu schválila opatrenie na poskytnutie daňových úľav pre spotrebiteľov vo výške 4,5 miliardy eur a rokuje o ďalšej pomoci. Francúzsky premiér Jean Castex zaviedol nové opatrenia, ktoré majú ekonomike pomôcť vyrovnať sa s rastúcimi cenami energií a surovín, vrátane grantov pre energeticky náročné spoločnosti, ktorých náklady sa odhadujú na približne 3 miliardy eur, a predĺženia štátom garantovaných úverov. Ukrajina a Rusko v stredu vykázali určité známky pokroku v rokovaniach, keď hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že návrh, aby sa Ukrajina stala neutrálnou krajinou, ale ponechala si vlastné ozbrojené sily, „by sa dal považovať za určitý druh kompromisu“. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +4,05 %, CAC 40 +3,68 %, DAX +3,76 %.

Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 4,345 mil. barelov, očakával sa však pokles o 1,375 mil. barelov. Spotrebiteľská inflácia v Kanade zrýchlila vo februári z 5,1 % na 5,7 % medziročne, očakával sa rast na 5,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,55 %, S&P 500 +2,24 %, NASDAQ +3,77 %.   

Prečítané: 779x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_730187164
pred 5 hodinami

Nové spolupráce vo svete médií ale aj fintechu

Shutterstock_251789728 (1)
pred dňom

Index S&P 500 je nastavený na piaty mesiac priamych ziskov, zatiaľ čo japonský index akcií Nikkei 225 uzavrel v rámci svojho historického maxima

FX pro
pred 2 dňami

Pozornosť investorov sa obracia späť k ziskom firiem v druhom štvrťroku

Shutterstock_2192122535
pred 3 dňami

Akcie európskych obranných firiem vzrástli po teroristickom útoku v Moskve

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.