pred 2 rokmi

Fed začne tento mesiac znižovať nákupy aktív tempom 15 miliárd dolárov

shutterstock_677221084

Inflácia odzrkadľuje najmä faktory, od ktorých sa „očakáva, že budú dočasné.“ Tapering otvára cestu možnému zvyšovaniu sadzieb v druhej polovici 2022.

Absolútna správa:

Federálny rezervný systém uviedol, že koncom tohto mesiaca začne obmedzovať svoje mesačné nákupy aktív tempom 15 miliárd dolárov mesačne, pričom vyjadril menšiu istotu, že skok v inflácii bude dočasný. Fed uviedol, že zníži nákupy štátnych obligácií o 10 miliárd USD a cenných papierov krytých hypotékami o 5 miliárd USD, čo znamená začiatok konca programu zameraného na ochranu ekonomiky pred Covid-19. FOMC sa rozhodlo zachovať cieľové rozpätie pre svoju referenčnú sadzbu na úrovni 0 až 0,25 %. Rozhodnutie bolo jednomyseľné. Po zníženiach v novembri a decembri „výbor usúdi, že podobné zníženie tempa čistých nákupov aktív bude pravdepodobne vhodné každý mesiac, ale je pripravený upraviť tempo nákupov, ak si to vyžiadajú zmeny v ekonomickom výhľade,“ uviedol Federálny výbor pre voľný trh, ktorý určuje politiku centrálnej banky vo vyhlásení v stredu po dvojdňovom stretnutí. Načrtnutá cesta by mala ukončiť proces taperingu do júna 2022. Fed každý mesiac nakupoval štátne dlhopisy v hodnote 80 miliárd dolárov a 40 miliárd dolárov MBS, aby pomohol stimulovať ekonomickú aktivitu, ktorá bola zasiahnutá pandémiou a následným nerovnomerným oživením. Centrálne banky vo vyspelých ekonomikách presúvajú svoju pozornosť na riziko inflácie, keďže problémy v dodávateľskom reťazci vyvolávajú nedostatok ponuky kvôli silnému dopytu. Tempo znižovania nákupu aktív uvoľňuje cestu pre možné zvýšenie úrokových sadzieb v druhej polovici roka 2022, pričom 9 z 18 bankárov predpovedá vo svojom septembrovom výhľade rast sadzieb na budúci rok.

Investori zarobili na:

Spoločnosti FMC Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,64 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +137,68 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q3 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 1,69 % a zisk na akciu o 8,01 %. FMC Corporation poskytuje poľnohospodárske riešenia. Spoločnosť ponúka herbicídy, insekticídy a miticídy, fungicídy, pomocné prostriedky na zber a iné plodinové chemikálie používané pre osivo kukurice, zemiaky, cirok, cukrovú kukuricu, bavlnu, tabak, slnečnicu, hrozno a ďalšie súvisiace produkty. FMC pôsobí po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Azerbajdžan uviedol, že podporí plán kartelu OPEC+ na zvýšenie dennej produkcie ropy o 400 000 barelov budúci mesiac. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,39 %, Hang Seng -0,30 %, Nikkei 225 -0,43 %.

Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v septembri z 7,5 % na 7,4 % v súlade s očakávaniami. Ruský plynárenský gigant Gazprom už po štvrtýkrát v tomto roku znížil denný objem tranzitu plynu cez Ukrajinu, a to na 60 miliónov metrov kubických. Podľa prezidentky ECB Christine Lagardovej podmienky na zvýšenie úrokových sadzieb v budúcom roku pravdepodobne nenastanú. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,31 %, CAC 40 +0,34 %, DAX +0,03 %.

Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň podľa EIA o 3,291 mil. barelov, očakával sa rast o 2,225 mil. barelov. Celkový objem spätných odkupov akcií amerických spoločností je na ceste k dosiahnutiu rekordu za tretí štvrťrok. Celková suma pravdepodobne prekročí 224 miliárd USD, uviedol Howard Silverblatt, hlavný indexový analytik v S&P Dow Jones Indices. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,29 %, S&P 500 +0,65 %, NASDAQ +1,04 %.  

Prečítané: 1184x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.