pred 2 mesiacmi

Fed vidí progres smerom k reštriktívnej politike

shutterstock_1308693394

Centrálni bankári si nie sú istý výhľadom inflácie a rozchádzajú sa v názore na postupné uťahovanie menovej politiky.

Absolútna správa:

Predstavitelia Federálneho rezervného systému očakávali, že budú naďalej napredovať pri dosahovaní zhody na obmedzenie masívneho nákupu aktív, ukázala zápisnica z ich júnového zasadnutia. "Rôzni účastníci spomenuli, že očakávajú, že podmienky pre začatie znižovania tempa nákupu aktív budú splnené o niečo skôr, ako očakávali na predchádzajúcich stretnutiach." Júnové stretnutie znamenalo obrat v kurze centrálnej banky kvôli inflačným rizikám, keď sa ekonomika znovu otvára od pandémie. Ale predovšetkým zo zápisnice vyplýva, že výbor si nebol istý, ako skoro sa vyriešia nedostatok pracovných síl a problémy na strane ponuky prispievajúce k inflácii. Niekoľko účastníkov zdôraznilo „že neistota v súvislosti s ekonomickými vyhliadkami bola zvýšená a že je príliš skoro na to, aby sa dali robiť jasné závery o vývoji na trhu práce a o inflácii,“ uvádza sa v zápisnici. Úradníci reagovali na rast inflácie tým, že očakávajú dve zvýšenia úrokových sadzieb pre rok 2023 podľa mediánu ich projekcií, zatiaľ čo sedem z 18 by chcelo zvýšiť úrokové sadzby už v budúcom roku. Centrálna banka minulý mesiac udržala cieľové rozpätie svojej referenčnej úrokovej sadzby nezmenené na 0 až 0,25 % - na rovnakej úrovni od marca 2020. Fed bude pokračovať v mesačných nákupoch štátnych dlhopisov v hodnote 80 miliárd dolárov a hypotekárnych záložných listov v objeme 40 miliárd dolárov, kým nedôjde k „podstatnému ďalšiemu pokroku“ v oblasti inflácie a zamestnanosti.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Oracle Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,62 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +112,34 %). Spoločnosť Oracle Corporation dodáva softvér na správu podnikových informácií.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ministri kartelu OPEC+ v pondelok prerušili rokovania, pretože sa nepodarilo odstrániť rozpory v rámci skupiny. Žiadny dátum ďalších rozhovorov nebol oznámený. Ropný kartel a jeho partneri diskutovali o ťažobných plánoch od štvrtka, nepodarilo sa im ale zažehnať spor medzi Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi, takže z plánovaného zvýšenia ťažby zatiaľ zišlo. Čínsky protimonopolný úrad udelil 22 pokút, každú za 500 000 juanov predným internetovým gigantom, vrátane firiem Alibaba a Tencent. Pokutami chce sprísniť kontrolu nad rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,13 %, Hang Seng -0,40 %, Nikkei 225 -0,96 %.

Nemecká priemyselná produkcia klesla v máji o 0,3 % medzimesačne, očakával sa rast o 0,5 %. Európska centrálna banka bude viac zohľadňovať záťažové testy pri stanovovaní rezerv, ktoré by banky mali držať nad minimálnymi požiadavkami. Európska komisia predpokladá, že ekonomika eurozóny v roku 2021 vzrastie o 4,8 % a v roku 2022 stúpne o 4,5 %. Tohtoročnú infláciu v eurozóne odhaduje na 1,9 % s tým, že v roku 2022 spomalí na 1,4 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,64 %, CAC 40 +0,31 %, DAX +1,17 %.

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa sťažoval na cenzúru na sociálnych sieťach, podáva žalobu proti CEO Facebooku Markovi Zuckerbergovi a CEO Twitteri Jackovi Dorseymu. Facebook udelil Trumpovi zákaz na dva roky, Twitter úplne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,30 %, S&P 500 +0,34 %, NASDAQ +0,01 %.

Prečítané: 257x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 15 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.