pred 4 mesiacmi

Expertný panel WHO odporúča vakcínu od AstraZeneca pre všetkých dospelých

shutterstock_1866527854

Krok expertnej skupiny objasňuje spôsob použitia v rozvojových krajinách. Niektoré krajiny EÚ neodporúčajú vakcínu pre staršie osoby.

Absolútna správa:

Panel Svetovej zdravotníckej organizácie odporučil vakcínu od AstraZeneca proti Covid-19 pre všetkých dospelých nad 18 rokov, čo pripravuje pôdu na urýchlenie očkovania v rozvojových krajinách. Toto odporúčanie môže povzbudiť ďalšie krajiny, aby vakcínu používali v širšom rozsahu, po tom, čo niektorí členovia Európskej únie odporučili nedávať ju starším ľuďom, s odvolaním sa na nedostatočné údaje zo štúdií. Očakáva sa, že jej účinok u starších ľudí bude rovnaký ako u mladších príjemcov, uviedol na brífingu Alejandro Cravioto, predseda odbornej komisie WHO. Tento krok je dobrou správou pre rozvojové krajiny, z ktorých mnohé čakajú na prvé pokusy, pretože bohatšie krajiny už naočkovali milióny obyvateľov. Spoločnosť AstraZeneca, ktorá vakcínu vyvinula na Oxfordskej univerzite, prisľúbila významné dodávky pre spoločnosť Covax, ktorá sa zameriava na rovnomernú distribúciu vakcín po celom svete. Vakcína britského výrobcu liekov je ľahšie použiteľná ako iné vakcíny, napríklad tie od spoločnosti Pfizer, ktoré sa musia skladovať pri veľmi nízkych teplotách, a stojí menej.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Twitter Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,20 % (výkonnosť za 5 rokov: +352,40 %). Dôvodom tohto rastu boli hospodárske výsledky za 4. kvartál 2020, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 8,21 % a zisk na akciu o 25 %. Spoločnosť Twitter poskytuje online sociálne siete a služby mikroblogovania. Spoločnosť ponúka používateľom možnosť sledovať aktivitu ostatných používateľov, čítať a uverejňovať tweety. Twitter pôsobí na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľská inflácia v Číne v januári poklesla z úrovne 0,2 % na -0,3 % na medziročnej báze. Čínsky vyhľadávací gigant Baidu údajne jedná o získanie peňazí pre samostatnú polovodičovú spoločnosť so zapojením umelej inteligencie. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,14 %, Hang Seng +1,91 %, Nikkei 225 +0,19 %.

Prezidentka ECB Lagardeová sa vyjadrila, že teraz nie je vhodná chvíľa na spomalenie rozpočtovej podpory. Program núdzových nákupov aktív PEPP môže byť v prípade potreby ďalej rozšírený. Nemecká firma BioNTech začala dnes vo svojej novej továrni v Marburgu vyrábať vakcínu proti Covidu-19. V prvej polovici tohto roka by mal závod v strednom Nemecku vyprodukovať 250 mil. dávok vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,35 %, CAC 40 -0,36 %, DAX -0,56 %.

Spotrebiteľská inflácia v USA v januári mierne vzrástla z 1,3 % na 1,4 % na medziročnej báze. Zásoby ropy v USA v predchádzajúcom týždni prekvapivo poklesli o 6,64 mil. barelov, pričom sa očakával rast o 0,985 mil. barelov. Viceguvernér kanadskej centrálnej banky Lane povedal, že pandémia urýchlila prácu na príprave možného spustenie digitálnej meny. Nevie sa však, či ju Kanaďania budú chcieť používať. Plánovaný predaj amerických aktiv čínskej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok firmám Oracle a Walmart bol zatiaľ odložený na neurčito. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,20 %, S&P 500 -0,03 %, NASDAQ -0,25 %.

Prečítané: 458x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_566154895
pred 3 dňami

FED ponechal úroveň sadzieb a QE bez zmeny

shutterstock_240002407
pred 4 dňami

Americké akcie mierne strácali

shutterstock_1682134423
pred 5 dňami

Bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov

shutterstock_1608843106
pred týždňom

Biden predstavil svoj prvý regulačný zoznam úloh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.