pred 2 rokmi

Európsky akciový trh zaznamenal rast

shutterstock_647886484

Európske akcie skončili v pondelok na rekordných maximách, čím si preniesli dynamiku z októbrových ziskov vďaka silným hospodárskym výsledkom spoločností, pričom očakávania zvyšovania úrokových sadzieb podporili akcie z bankového sektora.

Absolútna správa:

Európske akcie sa vyšplhali na rekordné úrovne, nakoľko zisky spoločností dodávali naďalej investorom optimizmus. Stoxx Europe 600 vzrástol ku koncu obchodovania v Londýne o 0,7 %, pričom napredoval hlavne bankový a stavebný sektor. Vo Francúzsku index CAC 40 uzavrel len 0,4 % od svojho prvého rekordného maxima od roku 2000. Európske akcie minulý mesiac vykázali svoj najlepší zisk od marca, podporený správami o výnosoch a silou v defenzívnych sektoroch, ako aj vo finančných sektoroch, ktoré ťažili z vyšších výnosov dlhopisov. Sezónnosť tiež naznačuje, že zvyšok roka môže priniesť akciám regiónu ďalšie zisky. Morgan Stanley uviedla, že európske zisky spoločností sú veľmi zdravé vzhľadom na zložitejšie prevádzkové pozadie v treťom štvrťroku. Spoločnosť JPMorgan Chase & Co. medzitým uviedla, že akcie budú pokračovať v prekonávaní obáv súvisiacich s Čínou a prekážkami na strane ponuky. Podľa slov stratégov banky môžu akciové trhy tolerovať aj znižovanie nákupu aktív centrálnej banky vzhľadom na dostatok prebytočnej likvidity.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Franklin Resources, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,62 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +5,94 %). Franklin Resources, Inc. poskytuje investičné poradenské služby investorom do podielových fondov, dôchodkového zabezpečenia a taktiež inštitucionálne a samostatné účty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Vývoz z Južnej Kórey vzrástol v októbri 2021 medziročne o 24,07 % na 55,55 miliardy USD v porovnaní s prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 27,0 %. Taiwan Manufacturing PMI sa v októbri 2021 zvýšilo na 55,2 bodu z 13-mesačného minima 54,7 bodu v septembri, čo signalizuje výrazné zlepšenie celkových obchodných podmienok. Ročná miera inflácie v Indonézii sa v októbri 2021 v súlade s prognózami zvýšila na 1,66 %. Bola to najvyššia miera inflácie od mája, najmä v dôsledku rýchlejšieho rastu cien bývania a energií. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,37 %, Hang Seng -0,88 %, Nikkei 225 +2,61 %.

Nemecký maloobchod klesol o 2,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v septembri 2021 po revidovanom raste o 1,2 % v auguste. Swedbank Manufacturing PMI pre Švédsko v októbri 2021 klesol na 64,4 bodu z nahor revidovaných 64,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index zostal výrazne nad svojím historickým priemerom 54,7 bodu, ale pod jeho ročným maximom 68,8 bodu v apríli. Výnosy talianskych 10-ročných vládnych dlhopisov vzrástli na 1,2 %, čo je najviac od júla 2020, keďže investori stavili na to, že ECB v budúcom roku zvýši sadzby po tom, čo prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že pokles inflácie bude trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,92 %, DAX +0,75 %.

IHS Markit Canada Manufacturing PMI vzrástol v októbri 2021 na 57,7 z 57 v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od marca minulého roka. ISM Manufacturing PMI v Spojených štátoch klesol v októbri 2021 na 60,8 bodu zo 61,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo mierne nad trhovým konsenzom 60,5 bodu. Výroba rástla pomalším tempom a rast nových objednávok sa zmiernil na 16-mesačné minimum, keďže najväčšia svetová ekonomika naďalej zápasila s obmedzením ponuky a rastúcimi cenami. Americký regulátor FDA schválil vakcínu od Pfizer/BioNTech pre deti vo veku 5 - 11 rokov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,26 %, S&P 500 +0,18 %, NASDAQ +0,63 %.  

Prečítané: 1191x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.