„Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu.“
„Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu.“
Absolútna správa:
Európska únia podnikne rozhodujúce kroky proti Spojeným štátom americkým, v prípade ak by nebola ochotná urovnať dlhotrvajúci rad týkajúci sa leteckých dotácií a bude pokračovať v sérii nových obchodných vyšetrovaní, uviedol dnes európsky komisár pre obchod. Obchodný spor z roku 2004 týkajúci sa dotácií pre európske spoločnosti Airbus a USA Boeing sa blíži k záveru pri Svetovej obchodnej organizácii. WTO už udelilo Washingtonu právo uvaliť clo vo výške 7,5 miliárd dolárov na európsky tovar súvisiaci s dotáciami poskytnutými spoločnosti Airbus , avšak očakáva, že sa bude v septembri rozhodovať o tom, aké odvetné opatrenia môže Európa podniknúť. Európsky komisár pre obchod Phil Hogan povedal Výboru pre obchod Európskeho parlamentu, že Washington dvakrát zamietol návrhy EÚ na urovnanie sporu a dúfal, že WTO čo najskôr vydá svoje stanovisko v septembri. „Chcem uistiť ľudí, že sme pripravení konať rozhodne a dôrazne na strane Európskej únie, ak nedosiahneme výsledok, ktorý od Spojených štátov očakávame v súvislosti s finalizáciou tohto 15-ročného sporu,“ povedal Phil Hogan. Taktiež uviedol, že nedávne začatie niekoľkých vyšetrovaní podľa oddielu 232 vo Washingtone, ktoré hodnotia vplyv dovozov na americkú národnú bezpečnosť, sú neprijateľné.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 10,87 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -32,71%). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť v oblasti prírodných zdrojov. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobo geograficky rozmanité aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ocenenie ázijských akcií sa v júni zvýšilo na 10 - 1/2-ročné maximum, čo sledovalo oživenie svetových zásob, keďže pozitívne údaje z USA a Číny obnovili nádej na rýchle oživenie hospodárstva, čím vyvážili obavy z rastúcich prípadov nakazených koronavírusom, avšak príjem objednávok bol o 30,8% nižší ako vo februári predtým, ako zavedené blokovacie opatrenia na spomalenie šírenia koronavírusu, a takmer o 30% slabší ako v máji 2019. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +5,67 %, Nikkei +1,83 %, Hang Seng: +3,81 %.
Nemecké priemyselné objednávky v máji vzrástli o 10,4% a pätina firiem v najväčšej európskej ekonomike uviedla, že v prieskume uverejnenom v pondelok sa obávajú platobnej neschopnosti, čo zvyšuje očakávania pomalého a bolestivého zotavenia sa z koronavírusovej pandémie. Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli o 17,8 % vďaka zrušeným opatreniam zavedených na zníženie šírenia koronavírusu, avšak medziročne sa trýby znížili o 5,1%, pričom analytici očakávali pokles až o 7,5%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,69 %, CAC 40 +1,49 %, DAX +1,64 %.
Inštitút pre riadenie dodávok (ISM) uviedol, že index jeho nevýrobnej činnosti vyskočil minulý mesiac na úroveň 57,1, najvyššiu od februára, z 45,4 v máji. V apríli, ktorá bola najnižšia od marca 2009, sa odrazila od hodnoty 41,8. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +1,78%, S&P 500 +1,43 %, NASDAQ +2,21 %.
Prečítané: 1768x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.