pred 2 týždňami

Euro prudko oslabilo voči doláru

money-3481699_1920

Prelom augusta a septembra priniesol posilnenie eura voči doláru až na samú hranicu 1,2 dolára za euro. Takto silná bola jednotná európska mena v porovnaní s americkým dolárom naposledy v apríli 2018. Slovné intervencie zo strany Európskej centrálnej banky ale euro poslali nadol.

Na výmennom kurze eura voči doláru záleží. Týmito slovami okomentoval aktuálny vývoj na euro-dolárovom trhu hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Philip Lane. Len táto jednoduchá veta stačila na to, aby investori zareagovali presne tak, ako je z hľadiska ekonomiky eurozóny žiaduce. A síce predajom eur a jeho oslabením voči doláru.

Niektorí dokonca Laneov odkaz čítali tak, že ak euro neprestane s posilňovaním, je Európska centrálna banka pripravená prijať opatrenia, ktoré by kurz náležite usmernili. Silnejúca jednotná európska mena totiž hrá proti eurozóne, a môže tak ohroziť a zbrzdiť zotavovanie jej hospodárstva.

Zasadnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky je naplánované už na budúci týždeň, a tak je akýkoľvek odkaz z Frankfurtu nad Mohanom vnímaný veľmi citlivo. Eurostat navyše v utorok zverejnil dáta o vývoji cenovej hladiny, z ktorých vyplynulo, že eurozóna sa prepadla v júli do deflácie. Ide o ďalší faktor, ktorý ECB bude musieť brať do úvahy.

Prečítané: 261x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1446788873
pred 3 hodinami

J&J sa pripravuje na výrobu jednorazovej vakcíny COVID-19

shutterstock_620657588
pred dňom

Tesla Battery Day

shutterstock_1781735741
pred 5 dňami

TikTok a WeChat dostali od USA stopku

shutterstock_1282262089
pred týždňom

FED ponecháva sadzby nezmenené

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.