pred mesiacom

EÚ vyzýva spoločnosti, aby sa nepodriaďovali ruským požiadavkám

shutterstock_255749269

Nemecko tvrdí, že riziko zastavenia dodávok treba brať vážne. Spoločnosť Eni preventívne podniká kroky na otvorenie rubľových účtov.

Absolútna správa:

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen varovala spoločnosti, aby sa nepodriaďovali požiadavkám Ruska platiť za plyn v rubľoch, pretože kontinent sa snaží o jednotnú odpoveď na zbrojenie Moskvy v oblasti energetických zdrojov. Gazprom v stredu v dramatickej eskalácii zatvoril kohútiky do Poľska a Bulharska, čím naplnil hrozby zníženia dodávok, ak sa platby neuskutočnia v rubľoch. Pozornosť sa teraz obracia na to, ako zareagujú veľkí spotrebitelia Nemecko a Taliansko, pričom nemecký minister hospodárstva Robert Habeck upozorňuje, že riziko ďalších obmedzení treba brať vážne. Podľa osoby blízkej Gazpromu niektoré európske spoločnosti teraz splnili požiadavky Vladimíra Putina. Taliansky energetický gigant Eni pripravuje kroky, ktoré by mu potenciálne umožnili vyhovieť, zatiaľ čo nemecký Uniper verí, že môže naďalej nakupovať plyn bez porušenia sankcií. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že krok Ruska zastaviť dodávky plynu do niektorých členských štátov Európskej únie je formou vydierania. „Éra ruských fosílnych palív v Európe sa blíži ku koncu,“ dodala. „Spoločnosti s takýmito zmluvami by nemali pristúpiť na ruské požiadavky,“ povedala von der Leyenová. „Bolo by to porušenie sankcií, čo predstavuje pre spoločnosti vysoké riziko.“ Keďže termíny platieb sa začnú blížiť nasledujúci mesiac, vlády a spoločnosti v celej Európe sa musia rozhodnúť, či budú spĺňať nové pravidlá alebo budú čeliť vyhliadke na prídel plynu. Referenčné ceny v Holandsku dnes vzrástli o viac ako 20 %, neskôr mierne klesli.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,72 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +13 373,79 %). Dôvodom rastu boli výborné hospodárske výsledky za Q1 2022. Enphase Energy Inc. vyrába zariadenia na solárnu energiu. Spoločnosť ponúka domáce a komerčné solárne a skladovacie riešenia. Enphase Energy slúži klientom v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Svetová banka predpokladá, že ceny energií v tomto roku stúpnu o viac ako 50 percent a že ceny neenergetických komodít, vrátane poľnohospodárskych produktov a kovov, sa zvýšia o takmer 20 percent. Južná Kórea je pripravená do leta presmerovať časť dodávok plynu do Európy, kde na trhu panuje neistota v súvislosti s ukrajinskou krízou. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,94 %, Hang Seng +0,06 %, Nikkei 225 -1,17 %.

Index spotrebiteľskej klímy v Nemecku od inštitútu Gfk klesol za máj na úroveň -26,5 bodu, čo je najnižšia hodnota, odkedy je index zostavovaný. Euro kleslo voči doláru na najnižšiu úroveň od marca 2017, keďže investori predpovedajú, že mena môže čoskoro dosiahnuť paritu s americkým dolárom, prvýkrát za dve desaťročia. Euro kleslo až o 1 % na 1,0534 po tom, čo Rusko prerušilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska, čím prekonalo minimum dosiahnuté v prvých týždňoch pandémie v marci 2020. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,36 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,27 %.

Zásoby ropy v USA vzrástli predchádzajúci týždeň o 0,692 mil. barelov, očakával sa rast o 2 mil. barelov. Materská spoločnosť Googlu Alphabet vykázala za prvý štvrťrok príjmy, ktoré zaostali za očakávaniami analytikov, čo je pre technologického giganta zriedkavé a odráža to pomalší predaj reklám v Európe a slabý výkon jeho video služby YouTube. Spoločnosť tiež oznámila program spätného odkúpenia akcií za 70 miliárd dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,19 %, S&P 500 +0,21 %, NASDAQ -0,01 %.   

Prečítané: 286x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_210281686
pred 2 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 3 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

shutterstock_1742384402
pred 4 dňami

Pretrvávajúca skeptickosť trhu

shutterstock_1034526682
pred 5 dňami

Výdych investorov po minulotýždenných prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.