pred 2 týždňami

ECB začína ďalšiu fázu k zavedeniu digitálneho eura

shutterstock_1714938415

Európska centrálna banka  urobila krok k ďalšej fáze zavedenia digitálneho eura. Týmto krokom je etapa preskúmavania konceptu. Zamerať sa v nej plánuje na kľúčové otázky ako sú napríklad fungovanie a distribúcia digitálneho eura.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka urobila v stredu významný krok k digitálnemu euru a schválila fázu preskúmavania konceptu zavedenia digitálneho eura, ktorá by v konečnom dôsledku mohla viesť k zavedeniu virtuálnej meny v polovici desaťročia. Ďalšia etapa bude trvať 24 mesiacov a jej cieľom je vyriešiť kľúčové problémy týkajúce sa dizajnu a distribúcie, uviedla ECB vo vyhlásení. Zároveň sa v ňom uvádza, že rozhodnutie nebude mať vplyv na žiadne budúce rozhodnutie o možnom vydaní digitálneho eura, ktoré príde až neskôr. Digitálne euro by v každom prípade dopĺňalo hotovosť, nie ju nahrádzalo. Člen výkonnej rady Fabio Panetta uviedol, že ďalšou fázou bude implementácia, ktorá bude trvať asi tri roky. Pravdepodobné rysy digitálneho eura sa už kryštalizujú, pričom výskumy a oficiálne stanoviská  zobrazujú platobný systém, ktorý je rýchly, ľahko použiteľný a bezpečný.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Wells Fargo & Company, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,0 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -8,13 %). Wells Fargo & Company funguje ako diverzifikované finančné služby. Spoločnosť poskytuje bankovníctvo, poisťovníctvo, investície, hypotéky, leasing, kreditné karty a spotrebiteľské financovanie.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sa dohodli na kompromise v spore o výšku ťažby ropy. Spojené arabské emiráty tak budú môcť ťažiť viac. Turecká centrálna banka nechala týždennú repo sadzbu na úrovni 19 %. Japonská priemyselná výroba klesla v máji medzimesačne o 6,5 %. V predchádzajúcom mesiaci medzimesačne rástla o 2,9 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,15 %, Hang Seng -0,63 %, Nikkei 225 -0,38 %.

Index spotrebiteľských cien vo Veľkej Británii vzrástol v júni medziročne o 2,5 %, čo bolo nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 2,2 %. Európska komisia navrhuje vybudovať do roku 2050 16,3 milióna nabíjacích staníc. Do roku 2030 ich má byť 3,5 milióna. Priemyselná výroba v eurozóne zaznamenala za mesiac máj medziročný rast o 20,5 %, čo bolo pod očakávaniami analytikov, ktoré boli na úrovni 22,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,12 %, CAC 40 +0,00 %, DAX +0,00 %.

Rozpočtový deficit Spojených štátov za mesiac jún klesol na 174 miliárd USD z 864 miliárd USD za rovnaký mesiac pred rokom. Spôsobené to je rastom príjmov štátneho rozpočtu vďaka oživeniu na trhu práce a skorším termínom podania daňového priznania a zaplatenia daní. Index výrobných cien v USA v júni medzimesačne rástol o 1,0 %, odhad trhu bol nadstavený na úrovni  rastu o 0,6 %, medziročne ide o nárast v hodnote 7,3 %, odhadovaný medziročný nárast sa hýbal na úrovni 6,8 %. Predseda Federálneho rezervného systému Powell uviedol, že pracovný trh má stále ďaleko k pokroku, ktorý je potrebný k tomu, aby Fed začal s obmedzovaním nákupov na dlhopisovom trhu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,13%, S&P 500 +0,12 %, NASDAQ –0,22 %.

Prečítané: 134x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1940852677
pred dňom

Štátne dlhopisy zažili najväčší mesačný nárast v júli od marca 2020

shutterstock_545235262
pred 2 dňami

Americké akcie dosahujú rekordy

shutterstock_771691846
pred 3 dňami

Fed ponechal rozpätie sadzieb nezmenené

shutterstock_156562427
pred 4 dňami

Americké akcie zaznamenali stratu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.