pred 2 rokmi

ECB vidí infláciu v budúcom roku nad 2 %

shutterstock_653896465

Tvorcovia menovej politiky Európskej centrálnej banky očakávajú, že sa inflácia v budúcom roku bude nachádzať nad 2 %.

Absolútna správa:

Tvorcovia menovej politiky Európskej centrálnej banky očakávajú, že sa inflácia v budúcom roku bude držať nad 2 %. Avšak hlavný ekonóm Philip Lane trval na štvrtkovom rozhodnutí, že spotrebiteľské ceny po roku 2022 klesnú pod cieľ a že základné inflačné tlaky nebudú dostatočne silné. Prezidentka Christine Lagardeová vo štvrtok novinárom povedala, že „zatiaľ čo inflácia bude klesať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, očakávame, že tieto faktory sa v priebehu budúceho roka zmiernia.“ Tvorcovia menovej politiky ECB stále predpokladajú, že zvýšenie cien zostane v strednodobom horizonte pod 2 %. Ak budúca prognóza prekročí cieľ v budúcom roku aj v roku 2023, bude to výrazne vyššie ako septembrová projekcia, ktorá ukázala pokles inflácie na 1,7 % v roku 2022 a 1,5 % v roku 2023, čo by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť, že by hranica ECB pre zvýšenie sadzieb mohla byť dosiahnutá.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Teradyne, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,33 % (výkonnosť za posledné 3 roky: +277,75 %). Spoločnosť Teradyne, Inc. navrhuje, vyrába, predáva a podporuje produkty a služby testovania polovodičov na celom svete. Produkty a služby testovacích zariadení spoločnosti zahŕňajú polovodičové testovacie systémy, vojenské, letecké testovacie prístroje, testovanie obvodových dosiek, kontrolné systémy, automobilové diagnostické a testovacie systémy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Počet cudzincov, ktorí navštívili Turecko, vzrástol v septembri 2021 medziročne o 59,5 % na 3,5 milióna po opätovnom otvorení medzinárodných hraníc vo väčšine krajín. Čínsky jüan ukončil štvrtkovú domácu obchodnú seansu na najslabšej úrovni za posledných 10 dní, čím prekročil kľúčovú hranicu, pod tlakom veľkého dopytu po dolároch zo strany štátnych bánk a ropných firiem. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,69 %, Hang Seng -0,28 %, Nikkei 225 -0,96 %.

Výrobné ceny v Taliansku vzrástli v septembri 2021 medziročne o 13,3 % z 11,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od roku 1991. Švédsky maloobchod klesol o 0,3 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v septembri 2021, po revidovanom raste o 0,5 % v auguste. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne bol potvrdený na -4,8 bodu v októbri 2021, čo je pokles z -4,0 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čo odráža negatívnejšie názory domácností na ich minulú a budúcu finančnú situáciu, ako aj očakávanú všeobecnú ekonomickú situáciu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,31 %, CAC 40 +0,75 %, DAX -0,06 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol na nové 19-mesačné minimum 281 tisíc v týždni končiacom sa 23. októbra, keď sa trh práce postupne zotavuje do predpandemického normálu v dôsledku prudkého nárastu dopytu po pracovnej sile. Americká ekonomika v 3. štvrťroku 2021 medzikvartálne vzrástla o 2 %, čo je výrazne pod prognózami trhu, ktoré boli na úrovni 2,7 % a prudko sa spomalila zo 6,7 % v 2. štvrťroku. Ide o najslabší rast zotavenia po pandémii. Počet podpísaných zmlúv na kúpu existujúcich domov v USA v septembri klesol o 2,3 %, čo bolo pod očakávaniami trhu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,67 %, S&P 500 +0,98 %, NASDAQ +1,39 %.  

Prečítané: 1253x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.