pred 2 rokmi

ECB plánuje spomaliť nákup aktív

shutterstock_436101445

Európska centrálna banka spomalí tempo svojho programu nákupu pandemických dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka spomalí tempo svojho programu nákupu pandemických dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021, prezidentka Christine Lagardeová tvrdí, že tento krok nie je krokom, ktorý by znamenal ukončenie stimulu pre eurozónu a jej stále zraniteľné ekonomické zotavenie. Tvorcovia menovej politiky ECB stanovili svoj mesačný cieľ pre nákupy v rozmedzí od 60 miliárd eur do 70 miliárd eur, pričom sa dohodli aj na konkrétnom cieli v tomto rozsahu, ktorý im stále poskytne flexibilitu pri nákupe aktív v závislosti od podmienok na finančnom trhu. Narušenie dodávateľského reťazca a obnovujúce sa vírusové infekcie, ktoré môžu ohroziť obnovu ekonomiky stále vytvárajú obavy ohľadom udržateľného ekonomického rastu eurozóny. Z tohto dôvodu tvorcovia menovej politiky ECB v posledných týždňoch trvali na tom, že ekonomika eurozóny je v inom stave ako USA a zostáva odkázaná na podporu ECB. Avšak niektorí guvernéri začali verejne varovať, že príliš dlhé udržiavanie ultra akomodatívneho postoja centrálnej banky so sebou prináša aj riziká. Depozitná sadzba centrálnej banky zostala nezmenená na úrovni -0,5 %. Podľa vyjadrení predstaviteľov ECB úrokové sadzby nebudú rásť, kým projekcie neukážu, že inflácia je stabilná. 

Investori zarobili na:

Spoločnosti Moderna, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,81 % (výkonnosť za posledné 3 rokov: +2 351,88 %). Prudký rast ceny akcií spoločnosti bol zapríčinený oznámení spoločnosti o vývoji vakcíny, ktorá by bola účinná proti ochoreniu Covid-19 a zároveň proti bežnej chrípke. Moderna, Inc. pôsobí ako biotechnologická spoločnosť v klinickom štádiu. Spoločnosť sa zameriava na objav a vývoj messenger RNA terapeutík a vakcín. Moderna vyvíja lieky mRNA na infekčné, imuno-onkologické a kardiovaskulárne ochorenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínske výrobné ceny (PPI) v auguste medziročne vzrástlo o 9,5 %, odhad trhu bol na úrovni rastu o 9,0 %. Čína umožní spoločnosti Evergrande upraviť podmienky splácania dlhu v snahe zmierniť tlak na jej hotovostné prostriedky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,04 %, Hang Seng -2,30 %, Nikkei 225 -0,57 %.

Nemecký import medzimesačne poklesol o 3,8 %, pričom trh očakával rast o 0,2 %. Export nemeckej ekonomiky medzimesačne rástol o 0,5 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Americká internetová spoločnosť Google čelí novému vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie. Dôvodom je podozrenie, že firma núti výrobcov, aby na zariadeniach s jej operačným systémom Android nastavovali Google Assistant ako predvolenú hlasovú asistenčnú službu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,24 %, DAX +0,08 %.

Počet Američanov, ktorí podávajú nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol na nové pandemické minimum 310 tisíc v týždni končiacom sa 4. septembra, čo bolo menej ako trhové prognózy 335 tisíc. Zásoby ropy v USA klesli minulý týždeň o 1,53 milióna barelov, trh očakával pokles o 4,61 miliónov barelov. Prezident USA Joe Biden údajne oznámi, že všetci federálny zamestnanci musia byť zaočkovaní proti Covid-19. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,43 %, S&P 500 -0,46 %, NASDAQ -0,25 %.

Prečítané: 965x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_1538141879
pred 5 hodinami

Ochladzujúci sa realitný trh v USA a mierne horšie dáta z pracovného trhu

Shutterstock_2179447083
pred dňom

Akciový trh pokračuje v prepadoch

Shutterstock FX
pred 2 dňami

Bol zaznamenaný pokles výnosov dlhopisov a rast dolára pokračoval aj dnes

Shutterstock_1972236305
pred 3 dňami

Začiatok týždňa prináša pokles dlhopisov a rast dolára

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.