pred 2 mesiacmi

ECB chce zvažovať klimatické riziko

shutterstock_548650717

Európska centrálna banka sa chce zamerať na nákup „zelených“ dlhopisov. Momentálne pracuje na zbere dát kvôli meraniu rizík.

Absolútna správa:

Európska centrálna banka dôrazne zvažuje zverejnenie klimatických rizík vo svojich dlhopisových programoch a podľa úradníkov oboznámených s touto oblasťou sa teraz sústredí na zhromažďovanie údajov, ktoré to pomôžu dosiahnuť. Tvorcovia politiky ECB diskutovali o tejto otázke na stredajšom stretnutí v rámci strategického zhodnotenia centrálnej banky. Počas seminára tiež došlo k širokej zhode o začlenení klimatických rizík do hospodárskej analýzy inštitúcie. Tento plán predstavuje ďalší krok k stratégii na podporu boja proti zmene podnebia bez toho, aby sa ECB nechala vtiahnuť do politických diskusií, ktoré by mohli oslabiť jej mandát cenovej stability odklonením pozornosti od inflácie. V snahe dosiahnuť tento cieľ predstavitelia centrálnych bánk tiež zdôraznili, že základom iniciatív ECB by mali byť obavy z riadenia finančných a ekonomických rizík. ECB súhlasila s tým, že bude viesť ďalšie rokovania s cieľom prediskutovať podrobnosti. Prezidentka Christine Lagardeová označila prácu v oblasti zmeny podnebia za svoju prioritu, čím sa stala hybnou silou v čase, keď Európa vynakladá väčšie úsilie aj na to, aby sa stala najväčším globálnym emitentom zeleného dlhu. Akékoľvek väčšie posuny v pohľade ECB na „hnedé“ cenné papiere by mohli mať dôsledky na kolaterál, ktorý môžu banky použiť na získanie peňazí od inštitúcie, a na jej programy nákupu dlhopisov. Patria sem miliardy eur aktív v súkromnom sektore, ktorých akumuláciu už dlho kritizujú aktivisti za financovanie niektorých z najväčších znečisťovateľov na svete.

Investori zarobili na:

Spoločnosti FirstEnergy Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,20 % (výkonnosť za 5 rokov: +0,94 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že spoločnosť Icahn Capital legendárneho investora Carla Icahna, chce získať dostatok akcií na zabezpečenie hlasovacieho práva. Spoločnosť FirstEnergy Corp. pôsobí ako holdingová spoločnosť poskytujúca verejné služby. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vyrába, prenáša a distribuuje elektrinu a ponúka prieskum, ťažbu a distribúciu zemného plynu. FirstEnergy poskytuje správu energie a ďalšie energetické služby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Austrálska miera nezamestnanosti v januári klesla z 6,6 % na 6,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,68 %, Hang Seng -1,58 %, Nikkei 225 -0,19 %.

Nemecký koncern Volkswagen zvažuje, že na burzu samostatne uvedie značku športových áut Porsche. Deutsche Bank po kritike ECB redukuje svoje plány týkajúce sa výplaty bonusov.  Zisk ECB klesol vlani na 1,6 mld. eur z 2,4 mld. eur v roku 2019. Britský výrobca automobilov Jaguar Land Rover plánuje zrušiť 2000 pracovných miest. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,51 %, CAC 40 -0,65 %, DAX -0,16 %.

Zásoby ropy v USA minulý týždeň klesli o 7,26 milióna barelov, trh čakal pokles o 2,46 milióna barelov. Ide o štvrtý pokles v rade. Počet nových žiadosti o dávku v nezamestnanosti v USA vzrástol predchádzajúci týždeň z 848 tisíc na 861 tisíc. Správa poslala akciové trhy do červených čísel. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,38 %, S&P 500 -0,44 %, NASDAQ -0,72 %.

Prečítané: 355x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1886856457
pred 16 hodinami

Miera inflácie prekvapila investorov

shutterstock_1919757071
pred dňom

ECB signalizuje zlepšenie rastu ekonomiky

shutterstock_306271739 (1)
pred 2 dňami

Technologický sektor zaznamenáva pokles

shutterstock_1028841238
pred 5 dňami

Trh práce v USA vykazuje známky spomalenia

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.