pred 7 mesiacmi

Dva dni plné rozhodnutí

FX pro

Máme za sebou dva dni kedy Centrálne banky rozhodovali o úrokových sadzbách v Európe aj Amerike. Celý trh okrem komodít reagoval na tieto vyjadrenia rastom.

Absolútna správa:

Wall Street rozšírila svoju rally po tom, čo signály Federálneho rezervného systému vyvolali na svetových trhoch býčí impulz v atmosfére optimizmu, že najväčšia svetová ekonomika dokáže odvrátiť recesiu. Akcie sa posunuli vyššie - pričom Nasdaq 100 mal uzavrieť na historickom maxime, keďže Fed sa po skrotení inflácie bez výraznejšieho spomalenia hospodárstva priklonil k zmene najprudšieho zvyšovania sadzieb za celú generáciu. Výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov sa dostal pod 4 %. Deň po rozhodnutí Fedu Európska centrálna banka Christine Lagardeová povedala, že tvorcovia politík nesmú dovoliť zvýšenie inflácie po nedávnom poklese inflácie smerom k 2 % - čím naznačila, že stávky investorov na blížiace sa zníženie sadzieb môžu byť predčasné. Euro stúplo. A rovnako aj libra po tom, čo guvernér Bank of England Andrew Bailey povedal, že "do konca roka zostáva ešte nejaký čas" v boji proti inflácii. Od akcií cez štátne dlhopisy, úvery až po komodity - všetko rástlo po tom, ako Fed predpovedal ďalšie zníženie sadzieb v roku 2024. Rozsah a intenzitu možno ilustrovať ukazovateľom, ktorý sleduje najnižšie výnosy piatich hlavných burzovo obchodovaných fondov sledujúcich tieto aktíva. So ziskom minimálne 1 % prekonal pokrok v oblasti celkových aktív všetky ostatné dni Fedu od marca 2009. Hodnoty a technické ukazovatele naznačujú, že akcie sú v krátkodobom horizonte náchylné na pokles. Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenali prudký nárast ukazovateľa relatívnej sily - 0 až 100-percentného ukazovateľa býčej a medvedej cenovej dynamiky - do prekúpeného teritória, čo sa zvyčajne považuje za signál, že sa blíži pokles. Na inom mieste sa rast globálneho dopytu po rope prudko spomaľuje v dôsledku oslabenia hospodárskej aktivity v kľúčových krajinách, uviedla Medzinárodná Energetická agentúra uviedla, že znížila odhady na tento štvrťrok.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Austrálii sa v novembri 2023 zvýšila na 3,9 % z nahor revidovaných 3,8 % v predchádzajúcom mesiaci, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 3,8 % a poukázala na najvyššiu úroveň od mája 2022. Zamestnanosť na plný úväzok v Austrálii sa v novembri 2023 zvýšila o 57,0 tisíc na 9,91 milióna po revidovanom zvýšení o 10,7 tisíc v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby v Brazílii v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,3 %, čím prekvapili trhy, ktoré predpovedali expanziu o 0,2 %, a zredukovali revidovaný nárast o 0,5 % z predchádzajúceho mesiaca a zaznamenali najvýraznejší pokles od mája.

EU: Bank of England na svojom decembrovom zasadnutí väčšinou 6:3 hlasov tretíkrát za sebou ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na 15-ročnom maxime 5,25 %, čím sa prispôsobila snahe tvorcov politiky bojovať proti inflácii, a to aj napriek náznakom zhoršujúcej sa hospodárskej situácie. ECB udržala úrokové sadzby na viacročných maximách už na druhom zasadaní za sebou a signalizovala skoré ukončenie svojho posledného zostávajúceho programu nákupu dlhopisov, to všetko v rámci úsilia o boj proti vysokej inflácii. V súlade s trhovými prognózami ponechala ECB svoju hlavnú depozitnú sadzbu v decembri 2023 na rekordne vysokej úrovni 4 %.

USA: Maloobchodné tržby v USA v novembri 2023 nečakane medzimesačne vzrástli o 0,3 %, čím sa odrazili od nahor revidovaného októbrového poklesu o 0,2 % a prekonali trhové prognózy poklesu o 0,1 %. Počet Američanov žiadajúcich o podporu v nezamestnanosti sa v týždni končiacom 9. decembra znížil o 19 000 na 202 000, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami 220 000, a dosiahol tak najnižšiu úroveň nových žiadostí za posledné dva mesiace. Vývozné ceny v USA v novembri 2023 medzimesačne klesli o 0,9 %, rovnako ako v októbri, keď klesli o 0,9 %, a pod očakávaniami trhu, ktorý predpokladal pokles o 1 %.

Prečítané: 373x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.