pred 3 týždňami

Dohoda o Brexite je podpísaná

shutterstock_1176271219 (1)

Britský premiér Boris Johnson v stredu podpísal pobrexitovú dohodu o obchode a spolupráci medzi Európskou Úniou a Spojeným kráľovstvom.

Absolútna správa:

Spomínaný dokument do Londýna dopravili na stíhačke britského Kráľovského letectva (RAF) z Bruselu, kde ju v stredu ráno podpísali Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, píše AFP. Johnson na dokument pridal svoj podpis krátko po tom, ako Dolná snemovňa britského parlamentu schválila - v pomere hlasov 521 k 73 - ratifikačný zákon k zmieňovanej dohode. Ten vstúpi do platnosti až po tom, ako o ňom bude hlasovať aj horná komora parlamentu a dostane formálny súhlas kráľovnej Alžbety II. Snemovňa lordov o ratifikačnom zákone už začala rokovať, avšak hlasovanie je zatiaľ v nedohľadne. K návrhu zákona sa totiž plánuje vyjadriť až 127 členov Hornej snemovne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoran, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 6 % (výkonnosť za 5 rokov: +291,43 %). Ide o medzinárodnú spoločnosť, ktorá je jedna z najväčších svetových ťažobných spoločností. Ťaží najmä meď, zlato a molybdén, z ktorých má veľké rezervy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska spoločnosť Sichuan Yahu Industrial Group podpísala dohodu o dodávke hydroxidu lítneho pre amerického výrobcu automobilov Tesla na nasledujúcich päť rokov.         V Južnej Kórei dnes začalo posledné súdne konanie v kauze dediča priemyselného konglomerátu Samsung Electronics, ktorý bol obvinený z korupcie. Súd v metropole Soule rozhodne, či sa I Če-jong vráti do väzenia, informovala agentúra Reuters. Potomok jednej z najmocnejších juhokórejských rodín bol v roku 2017 odsúdený na päť rokov za úplatky v kauze bývalej juhokórejskej prezidentky Pak Kun-hje. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,40 %, Hang Seng + 2,18 %, Nikkei 225 – 0,45 %.

Európsky spoločnosť Airbus tento rok dodá okolo 550 lietadiel. Britské ceny nehnuteľností zaznamenali najväčší medziročný nárast za posledných 6 rokov. Ceny nehnuteľností vzrástli len v decembri o 0,8%, sotva spomalili z 0,9% zaznamenaných v novembri, a boli o 7,3% vyššie ako pred rokom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,27 %, CAC 40 - 0,22 %, DAX - 0,31 %.

Americká Snemovňa reprezentantov v pondelok podporila zvýšenie jednorazového príspevku schváleného minulý týždeň Kongresom ako nástroj pomoci domácnostiam v koronavirusovej kríze. V súlade s výzvami prezidenta Donalda Trumpa navrhla úpravu zo 600 na 2000 dolárov. Schválenie zmeny v Senáte sa však zatiaľ nepotvrdilo, hoci jej vyjadrilo podporu aj niekoľko členov republikánskej väčšiny. Nadchádzajúci prezident Spojených štátov Joe Biden pri prejave venovanom koronavirusovej kríze uviedol, že Američania majú zrejme najťažšiu fázu pandémie stále ešte pred sebou. vláde dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa vytkol, že vakcinácia obyvateľstva postupuje príliš pomaly. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,45 %, S&P 500 + 0,31 %, NASDAQ + 0,27 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 114x

Správy a analýzy
Flash news / Aktuálne
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_159118949
pred 14 hodinami

Súdny spor o 1,3 miliardy USD

shutterstock_1425786551
pred 3 dňami

Trump sa bude brániť

shutterstock_1053383312
pred 4 dňami

Úrokové sadzby zostávajú nezmenené

shutterstock_1849278580
pred 5 dňami

Biden prevzal úrad

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.