Vakcína proti koronavírusu vyvinutá Oxfordskou univerzitou sa javí ako bezpečná a vyvoláva imunitné účinky.
Vakcína proti koronavírusu vyvinutá Oxfordskou univerzitou sa javí ako bezpečná a vyvoláva imunitné účinky.
Absolútna správa:
Pokusy zahŕňajúce 1 077 ľudí ukázali, že vakcína viedla k tvorbe protilátok a T-buniek, ktoré dokážu bojovať proti koronavírusu. Zistenia sú nesmierne sľubné, je však ešte príliš skoro na to, aby sa vedelo, či je to dosť na ochranu, nakoľko stále prebiehajú rozsiahlejšie súdne konania. Spojené kráľovstvo už objednalo 100 miliónov dávok vakcíny. Je možné, že očkovacia látka proti koronavírusu bude účinná do konca roka, nebude však široko dostupná. Pracovníci v zdravotníctve budú mať prioritu ako aj ľudia, ktorí sú považovaní za vysoko rizikových z dôvodu COVID-19 a ich veku alebo zdravotného stavu. Rozšírené očkovanie však bude pravdepodobne najskôr v budúcom roku. Oxfordská vakcína nie je prvá, ktorá sa dostala do tejto fázy, pričom podobné výsledky zverejňujú aj spoločnosti v USA a Číne. Americká spoločnosť Moderna bola na prvom mieste a jej vakcína môže produkovať neutralizujúce protilátky. Injektujú koronavírusovú RNA (jej genetický kód), ktorá potom začne vyrábať vírusové proteíny, aby vyvolala imunitnú spätnú väzbu.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Amazon.com, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 7,93 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +554,73 %). Spoločnosť ponúka zákazníkom prispôsobené nákupné služby online, platby prostredníctvom kreditných kariet cez internet a priame doručenie zákazníkom.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínsky regulačný orgán v oblasti bankovníctva a poisťovníctva uviedol, že zvyšuje strop toho, koľko môžu poisťovatelia krajiny investovať do majetkových aktív snažiac sa o to, aby na kapitálový trh priniesli viac dlhodobých prostriedkov. Obchodníci v Japonsku špekulovali, že Japonská banka by kúpila ETF fondy na reakciu slabého priebehu zasadnutia v krajine. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,98 %, Nikkei +0,09 %, Hang Seng -0,12 %.
Vedúci predstavitelia EÚ dosiahli pokrok po troch dňoch dohadovania sa o pláne na oživenie ekonomík, ktoré boli postihnuté pandémiou COVID-19, ale holandský premiér Mark Rutte varoval, že plány sa môžu stále rozpadnúť. Cyklické odvetvia indexy mierne stiahli dole v dôsledku prudkého nárastu koronavírusových prípadov na celom svete, zatiaľ čo investori zostali optimistickí, pokiaľ ide o prebiehajúce rozhovory o stimulačnom fonde v EÚ. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,68 %, CAC 40 +0,47 %, DAX +0,99 %.
Americký ropný gigant, Chevron, dnes uviedol, že kúpi výrobcu ropy a plynu Noble Energy Inc za približne 5 miliárd dolárov, čo je prvý veľký obchod s energiou od začiatku koronavírusovej krízy. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,03 %, S&P 500 +0,98 %, NASDAQ +2,51 %.
Prečítané: 1679x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.