pred 2 mesiacmi

Dnešný debut spoločnosti Stellantis dopadol nad očakávania

shutterstock_1887764287

Dnes mala debut na burze spoločnosť, ktorá vznikla fúziou taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler a francúzskeho konkurenta PSA. Vznikla tak štvrtá najväčšia automobilka na svete.

Absolútna správa:

Stellantis N.V., automobilka založená spojením spoločností Fiat Chrysler Automobiles NV a PSA Group, vzrástla v prvý obchodný deň po viac ako dvojročnom úsilí o sformovanie jedného z najväčších svetových výrobcov vozidiel. Akcie si pripísali najviac z celého indexu Eurostoxx 600, na burze v Miláne ticker STLA.IM nahradil symbol FCA.IM (Fiat Chrysler). Akcie tiež dosiahli zisk v Paríži, kde bola spoločnosť kótovaná namiesto Peugeot SA. Obchodovanie v USA sa začne zajtra. Debut je zavŕšením rozhovorov, ktoré vtedajší výkonný riaditeľ PSA Carlos Tavares inicioval so svojim náprotivkom vo Fiat Chrysler koncom roka 2018. Šesťdesiatdvaročný muž povedie automobilový gigant s približne 400 000 zamestnancami a 14 značkami do neistej budúcnosti v dobe, keď sa svet zameriava na alternatívne spôsoby pohonu a spaľovacím motorom hrozí zánik. Spoločnosti Fiat Chrysler a PSA dosiahli na konci obchodovania minulý týždeň trhovú kapitalizáciou spolu 39,4 miliárd eur (47,6 miliárd dolárov), čo je zlomok z trhovej kapitalizácie spoločnosti Tesla Inc., najcennejšej automobilky na svete, vo výške 783 miliárd dolárov. Fiat Chrysler a PSA odhadujú, že ušetria asi 5 miliárd eur ročne zlučovaním výroby vozidiel a pohonných jednotiek, spoločným obstarávaním dielov a integráciou predajných a marketingových funkcií.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Stellantis, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,80 % (výkonnosť za 5 rokov: +112,04 %). Stellantis N.V. je holandská nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa výrobou automobilov, ktorá vznikla zlúčením francúzskej automobilky Groupe PSA a taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles po dokončení dohody o fúzii v pomere 50:50.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska ekonomika vzrástla v 4. kvartáli 2020 o 6,5 % na medziročnej báze. Očakával sa rast o 6,1 %. Priemyselná produkcia tak tiež pozitívne prekvapila, keď v decembri vzrástla na medziročnej báze o 7,3 %, oproti očakávaniam na úrovni 6,9 %. Japonská centrálna banka bude v marci rokovať o svojom kontroverznom programe, v ktorom nakupuje veľké množstvo ETF. Dôvodom sú vraj obavy z narastajúceho holdingu ETF, v ktorom teraz drží cenné papiere zodpovedajúce 80 % japonského trhu s ETF. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,11 %, Hang Seng +1,01 %, Nikkei 225 -0,97 %.

Nemecká strana CDU zvolila za svojho nového lídra Armina Lascheta, ktorý nahradí kancelárku Merkelovú. Rusko v marci podľa štátnych médií dostane na trh svoju tretiu vakcínu, mala by poskytovať širšiu ochranu než vakcíny Sputnik V a EpiVacCorona. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,08 %, CAC 40 +0,12 %, DAX +0,39 %.

Dnes sa na amerických trhoch kvôli sviatku neobchoduje. Tesla začala dodávať svoje SUV Model Y vyrobené v Šanghaji zákazníkom v Číne. Spoločnosť získala povolenie na začatie predaja automobilov od čínskej vlády v novembri a stanovila cenu 339 900 juanov (52 400 USD).

Prečítané: 399x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 3 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.