pred týždňom

Čo prinieslo zasadnutie ECB?

shutterstock_1762627778

Tvorcovia menovej politiky Európskej centrálnej banky sa na svojom štvrtkovom stretnutí líšili v otázke objemu nákupu dlhopisov.

Absolútna správa:

Tvorcovia menovej politiky Európskej centrálnej banky sa na svojom štvrtkovom stretnutí líšili v otázke objemu nákupu dlhopisov, počas leta, keď je likvidita na finančných trhoch slabšia. Na zasadnutí Rady guvernérov tiež niektorí členovia zvýšili pravdepodobnosť inflačných rizík v eurozóne. Rada guvernérov vo štvrtok rozhodla, že núdzové nákupy dlhopisov budú pokračovať výrazne vyšším tempom ako 14 miliárd EUR týždenne aj napriek zásadným revíziám ekonomického výhľadu smerom nahor. Prezidentka Christine Lagardeová počas svojej tlačovej konferencie naznačila, že v otázke nákupu dlhopisov centrálnou bankou existujú názorové rozdiely. Predstavitelia ECB diskutovali aj o inflácii, ktorá je aktuálne horúcou témou. Niektorí členovia v diskusiách o inflácii nastolili otázku, či riziká vyhliadok na cenový rast možno považovať za rastúce. Dospeli k záverom, že rastúca inflácia je čiastočne spôsobená silným hospodárskym oživením eurozóny a prelievaním z USA, kde inflácia prudko vzrástla. Prezidentka ECB Lagardeová na svojej tlačovej konferencii uviedla, že vyššia miera inflácie bude dočasná a základné cenové tlaky zostanú tlmené.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Organon & Co., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,78 % (výkonnosť od začiatku obchodovania (24.05.2021): -20,18 %). Organon & Co. pôsobí ako farmaceutická spoločnosť. Spoločnosť sa zameriava na antikoncepčné pilulky a ďalšie farmaceutické výrobky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Guvernér čínskej centrálnej banky očakáva, že spotrebiteľské ceny v Číne porastú tento rok o menej ako 2%. Cieľom čínskej centrálnej banky je dosiahnuť infláciu v okolí 3 %. Čína v rámci zásahu proti využívaniu kryptomien pri praní špinavých peňazí zatkla 1 100 ľudí. Podľa nezávislého vyšetrovacieho orgánu sa spoločnosť Toshiba v minulom roku pokúsila neférovo ovplyvniť hlasovanie na výročnom valnom zhromaždení. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -0,01 %, Nikkei 225 +0,34 %.

Slovenská priemyselná výroba v apríli medziročne stúpla o 69,0 % po tom ako rástla o 24,6 % za mesiac marec. ECB odhaduje rast HDP eurozóny v roku 2021 na 4,6 % oproti 4,0 %, ktoré predpokladala v marci. Vyhliadky na rast HDP eurozóny v roku 2022 taktiež posilnili na úroveň 4,7 %. Odhadovaná inflácia v eurozóne sa podľa ECB v roku 2021 vyšplhá na 1,9 % oproti marcovej prognóze 1,5 %. Pre rok 2022 ECB odhaduje infláciu na úrovni 1,5 % a v roku 2023 o niečo nižšiu na úrovni 1,4 %. Jadrová inflácia v eurozóne by sa v tomto roku mala nachádzať na hodnote 1,1 %. ECB sa vyjadrila, že bude pokračovať v núdzovom nákupe aktív v rámci núdzového pandemického programu na podporu ekonomiky v celkovej výške 1 850 miliárd EUR. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,02 %, CAC 40 -0,26 %, DAX -0,06 %.

Ministri obchodu USA a Číny sa v telefonáte zhodli na tom, že budú presadzovať vzájomné väzby v obchode a investíciách. Bol to prvý telefonát medzi ministrami obchodu od nástupu amerického prezidenta Joea Bidena. Spoločnosť United Airlines vraj rokuje o kúpe najmenej 100 lietadiel značky Boeing Max. Index spotrebiteľských cien (CPI) v USA ukazuje medziročný nárast inflácie o 5 %, čo je nad očakávaniami trhu. Trh očakával medziročný nárast CPI inflácie o 4,7 %. Medzimesačne rástla inflácia v USA o 0,6 %, čo bol takisto väčší nárast ako predpokladal trh. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,06 %, S&P 500 +0,47 %, NASDAQ +0,78 %.

Prečítané: 161x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_566154895
pred 3 dňami

FED ponechal úroveň sadzieb a QE bez zmeny

shutterstock_240002407
pred 4 dňami

Americké akcie mierne strácali

shutterstock_1682134423
pred 5 dňami

Bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov

shutterstock_1608843106
pred týždňom

Biden predstavil svoj prvý regulačný zoznam úloh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.