pred 3 mesiacmi

Čo prinesie zasadnutie OPEC+?

shutterstock_2010377804

Ceny ropy sa zotavili v trhavej seanse po zatvorení na najnižšej úrovni za viac ako päť mesiacov, keď obchodníci netrpezlivo čakajú do stretnutia OPEC+ a následnom rozhodnutí o výške produkcie ropy.

Absolútna správa:

West Texas Intermediate futures stúpli o viac ako 2 %, pričom v pondelok stratili takmer 5 %. Trhy na začiatku zasadnutia zakolísali kvôli obavám, že návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane by spôsobila napätie s Čínou. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci sa majú virtuálne stretnúť v stredu, aby rozhodli o výstupnej politike na september. Americké futures na ropu v pondelok prvýkrát v tomto roku uzavreli pod 200-dňovým kĺzavým priemerom. Mnohí sa domnievajú, že úroveň poskytuje technickú podporu a ceny sa odtiaľ môžu odraziť na vyššiu úroveň. Spread Brentu – rozdiel medzi jeho najbližšími dvoma kontraktmi – sa značne zmenšil, keďže ekonomické obavy sa prehĺbili, líbyjská produkcia sa zotavila a objavili sa náznaky slabšieho amerického dopytu po benzíne. Rozdiel bol dnes 2 doláre za barel, čo je pokles oproti 4 dolárom približne pred mesiacom. Stretnutie OPEC+ prichádza po tom, čo americký prezident Joe Biden minulý mesiac naliehal na Saudskú Arábiu, aby dodávala viac ropy. Aliancia už súhlasila s tým, že vráti všetky zásoby, ktoré po vypuknutí pandémie odstavila, aj keď niektorí členovia nedokázali splniť kvóty v plnej miere.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Monolithic Power Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +9,39 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +377,91 %). Monolithic Power Systems, Inc. navrhuje a vyrába riešenia správy napájania. Spoločnosť poskytuje konverziu energie, LED osvetlenie, spínače záťaže, adaptéry do zapaľovačov, nabíjačky, snímače polohy, analógové vstupy a ďalšie elektrické komponenty. Monolithic Power Systems slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Obchodný deficit Indie bol v júni 2022 revidovaný o niečo vyššie na úrovni 26,18 miliardy USD v porovnaní s predbežným odhadom, ktorý bol na úrovni 25,64 miliardy USD a 9,60 miliardy USD rok predtým. Dovoz vzrástol medziročne až o 57,55 % a dosiahol tak historické maximum 66,31 miliardy USD, k čomu prispel značný nárast nákupov striebra (6540,07 %), zlata  a uhlia, koksu a brikiet. Nedávno vláda v júli zvýšila dovozné dane na zlato na 12,5 %, čím zvrátila minuloročné zníženie, aby skrotila vplyv zvýšeného dovozu zlata na rýchlo sa zväčšujúcu obchodnú medzeru krajiny. Export medzitým vzrástol o 23,52 % na 40,13 miliardy USD, najmä vďaka predaju ropných produktov a strojárskeho tovaru. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,95 %, Hang Seng -2,36 %, Nikkei 225 -1,42 %.

Nationwide House Price Index v Spojenom kráľovstve vzrástol v júli 2022 medziročne o 11,0 %, čo je pod prognózami trhu, ktoré počítali s nárastom o 11,5 %. Ceny domov v porovnaní s júnom mierne vzrástli o 0,1 %, čo bol 12. mesačný nárast v rade, čím si medziročný rast cien udržal už deviaty mesiac po sebe v dvojciferných číslach. „Naďalej očakávame, že trh sa spomalí, keďže tlak na rozpočty domácností sa v nasledujúcich štvrťrokoch zintenzívni, pričom inflácia by mala koncom roka dosiahnuť dvojciferné čísla. Okrem toho sa všeobecne očakáva, že Bank of England ešte zvýši úrokové sadzby, čo bude mať tiež ochladzujúci vplyv na trh, ak sa to premietne do úrokových sadzieb hypoték,“ povedal Robert Gardner, hlavný ekonóm Nationwide. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,59 %, CAC 40 -0,42 %, DAX -0,23 %.

Počet voľných pracovných miest v USA klesol o 605 000 oproti predchádzajúcemu mesiacu na 10,7 milióna v júni 2022, čo je najmenej za deväť mesiacov a pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 11 miliónov. Najväčší pokles voľných pracovných miest bol v maloobchode a veľkoobchode. Medzitým približne 4,2 milióna Američanov odišlo zo zamestnania v máji, čo sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zmenilo len málo, pričom takzvaná miera ukončenia pracovného pomeru sa nezmenila a zostala na úrovni 2,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,22 %, S&P 500 -0,66 %, NASDAQ -0,16 %.

Prečítané: 371x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2019570908
pred 22 hodinami

Neutrálne zakončenie týždňa

shutterstock_2152070871 (5)
pred 2 dňami

Predstavitelia Americkej centrálnej banky dospeli k záverom

shutterstock_182881202
pred 3 dňami

OECD chce aby centrálne banky naďalej zvyšovali úrokové sadzby

shutterstock_1629245527
pred 4 dňami

Americké akcie klesali po komentároch prezidentky Fedu a možných obmedzeniach v Číne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.