pred 3 mesiacmi

Čína predbehla Nemecko

shutterstock_1123242386

Najväčším exportérom do Veľkej Británii už nie je Nemecko

Absolútna správa:

Čína predbehla Nemecko a stala sa najväčším vývozcom do Británie. Objem tovaru dovezeného z Číny sa v tohtoročnom 1. kvartáli v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2018 zvýšil o 66% a dosiahol 16,9 miliárd GBP. Dovoz z Nemecka v rovnakom období o štvrtinu klesol a predstavoval 12,5 miliárd GBP. Obchod medzi Britániou a EÚ narušil brexit, zatiaľ čo pandémia zvýšila dopyt po čínskom tovare.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Ford Motore, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše  7 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 3,34 %). Dôvodom prudkého rastu boli správy, v ktorých spoločnosť očakáva, že až 40% všetkých ich vyrábaných áut bude v roku 2030 elektrických. Spoločnosť Ford je popredným celosvetovým výrobcom automobilov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Nový Zéland drží kľúčovú úrokovú sadzbu na 0,25%, očakáva sa, že ku zvýšeniu sadzieb by mohlo dôjsť v druhej polovici roka 2022. Čínsky bankový regulátor podľa zdrojov Reuters požiadal banky, aby prestali predávať investičné produkty spojené s komoditnými futures retailovým kupcom Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,04 %, Hang Seng + 0,88 %, Nikkei 225 + 0,31 %.

Nemecká automobilová skupina Volkswagen dostala ponuku na predaj svojej značky Lamborghini za 7,5 miliardy eur, tvrdí server Autocar. Podľa automobilky Audi, pod ktorú značka oficiálne spadá, však Lamborghini nie je na predaj. Brusel podľa denníka FT začne vyšetrovať údajné protimonopolné praktiky spoločnosti Facebook. Aerolinky Norwegian Air sa po šiestich mesiacoch dostali z bankrotovej ochrany. Majú menšiu flotilu a skoro vymazali dlh. Tiež ale čelia väčšej konkurencii a pokračujúcej neistote kvôli pandémií. Firme sa podarilo získať nový kapitál v hodnote 6 miliárd NOK, dosť na to, aby splnila požiadavky súdov v Dubline a Osle. Európska centrálna banka svoju podpornú menovú politiku zrejme zatiaľ zachová, meniť ju nebude ani v júni. Naznačujú to slová člena Výkonnej rady ECB Fabia Panetta, ktorý v rozhovore s japonským portálom Nikkei povedal, že na zmiernenie podporných opatrení je zatiaľ skoro. Shell prehral v spore o zodpovednosť za klimatické zmeny. Holandský súd mu nariadil znížiť do roku 2030 emisie o 45% v porovnaní s úrovňami z roku 2019. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,11 %, CAC 40 + 0,02 %, DAX - 0,09 %.

Google dostal súhlas na výstavbu obrieho kampusu v meste San Jose v Kalifornii. Projekt Downtown West počíta s využitím 80 akrov pôdy v centre tretej najväčšieho kalifornského mesta. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones - 0,02 %, S&P 500 + 0,15 %, NASDAQ + 0,52 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 429x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.