pred 5 mesiacmi

Čína podozrieva Teslu

shutterstock_1636124056

Musk odmieta tvrdenia, že autá značky Tesla sú používané na špionáž.

Absolútna správa:

Šéf spoločnosti Tesla Elon Musk poprel špekulácie, že vozy tejto značky by mohli byť v Číne používané ku špionáži. Agentúra Bloomberg pred niekoľkými dňami informovala o tom, že Tesly nemôžu byť v Číne používané vo vojenských objektoch, pretože sa tamojší armáda obáva o osud dát, ktoré zbierajú kamery týchto áut. Musk v sobotu prostredníctvom videohovoru počas čínskeho obchodného fóra povedal, že ak by sa nejaká firma zapojila do špionáže v cudzej krajine, "dopady toho by pre ňu boli mimoriadne zlé". "Ak by Tesla používala autá ku špionáži v Číne alebo niekde inde, znamenalo by to pre nás koniec," citovala ho britská BBC. Okrem toho vyšla taktiež správa, kde Cathie Wood, ktorá je zakladateľkou a výkonnou riaditeľkou ARK Investment Management LLC, očakáva, že ceny akcií spoločnosti Tesla môžu do roku 2025 vzrásť až na cenu 3000 USD. Ceny akcií spoločnosti počas dnešného obchodného dňa rástli o 6%.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Kansas City Southern, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 11 % (výkonnosť za 5 rokov: + 193,86 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že spoločnosť Canadian Pacific kúpi spolčnosť Kansas City Southerrn za 25 miliárd USD. Kansas City Southern je holdiongová spoločnosť, ktorá prostredníctvom dcérskych spoločností pôsobí v segmente dopravy. Spoločnosť prevádzkuje železničný systém, ktorý poskytuje prepravcom služby nákladnej železničnej dopravy na trhoch v USA a Mexiku.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Saudskoarabská ropná firma Saudi Aramco vlani klesol čistý zisk o 44,4 % na 183,76 miliardy rijalov. Hospodárenie za rok 2020 ovplyvnil prepad cien ropy na historické minimá spôsobený poklesom dopytu po surovine kvôli pandémii a obmedzeniam v cestovaní. Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda v pondelok uviedol, že centrálna banka neprestane nakupovať fondy obchodované na burze (ETF) ani ich predávať, pretože sa snaží, aby jej uvoľňovacie nástroje boli pružnejšie a udržateľnejšie v rámci jej politiky obmedzovania výnosov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,00 %, Hang Seng - 0,36 %, Nikkei 225 – 2,07 %.

Európska únia dnes prvýkrát za posledné tri desaťročia potrestala porušovanie ľudských práv v Číne. Ministri zahraničia členských krajín schválili prijatie sankcií voči štyrom činiteľom zodpovedným za zaobchádzanie s menšinovými Ujgurmi, ktoré mnohí západní politici označujú za brutálne. Európska agentúra pre lieky (EMA) dnes neodporučila pri liečbe a prevencii Covidu-19 používať prípravok proti parazitom ivermektín. Odporúčanie vydala na základe posudku doterajších štúdií. Účinok lieku je naďalej možné skúmať pri riadnych klinických testoch. ECB minulý týždeň zrýchlila tempo čistých nákupov dlhopisov v rámci núdzového pandemického programu. Objem v rámci tohto programu stúpol v týždni do 19. marca o 21,1 mld. EUR. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,08 %, CAC 40 – 0,49 %, DAX + 0,25%.

Americká technologická spoločnosť Facebook odstránila zo svojich internetových platforiem medzi vlaňajším októbrom a decembrom 1,3 miliardy falošných účtov. Uviedla to v príspevku na svojom oficiálnom blogu, v ktorom obhajovala svoj prístup v boji proti dezinformáciám na sociálnych sieťach pred štvrtkovým vypočutím vo výbore Kongrese. Zamestnanci amerického internetového obchodu Amazon dnes v Taliansku štrajkujú, reagujú tak na krach rokovaní o pracovných podmienkach. Podľa agentúry Reuters ide o prvý štrajk, ktorý sa týka všetkých logistických aktivít Amazonu v Taliansku, vrátane služieb, ktoré zaisťujú dodávatelia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,33 %, S&P 500 + 0,71 %, NASDAQ + 1,23 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 668x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.