pred 8 mesiacmi

Čína aj napriek pandémií dokázala ďalej rásť

shutterstock_1665746569

Najpomalší rast HDP za posledných 44 rokov

Absolútna správa:

Čína včera oznámila, že v minulom roku jej hrubý domáci produkt vzrástol o 2,3 %. Kvôli pandémii covidu-19 ide o najslabší rast za posledných 44 rokov, ale aj tak je Čína podľa tlačových agentúr pravdepodobne jedinou veľkou ekonomikou, ktorá za minulý rok vykázala ekonomický rast. Za posledný štvrťrok minulého roka vzrástol čínsky HDP medziročne o 6,5 %, čím sa rast vrátil na úroveň pred pandémiou, poznamenal čínsky štatistický úrad. V októbri až decembri 2019 predstavoval rast HDP šesť percent.

Investori zarobili na:

Spoločnosti General Motors, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 8 % (výkonnosť za 5 rokov: + 84,46 %). General Motors je jeden z najväčších výrobcov áut na svete. Dôvodom prudkého rastu bola správa ohľadne uzavretia dohody medzi spoločnosťou Microsoft a automobilkou Cruise, kde je GM hlavným akcionárom.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Najväčší svetový producent diamantov De Beers pristúpil k najvyššiemu zvýšenie cien diamantov za niekoľko rokov, pretože odvetvie začína znovu oživovať. Pri svojom prvom tohtoročnom predaji De Beers zvýšil ceny o zhruba päť percent, prevažne u kameňov väčších ako jeden karát, uviedla agentúra Bloomberg. Ruský plynárenský gigant  Gazprom pripustil existenciu rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude kvôli rôznym problémom, vrátane politických tlakov, zastavená alebo úplne zrušená. Firma o tom podľa agentúry Reuters informuje v prospekte, v ktorom ponúka predaj eurobondov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 - 1,47 %, Hang Seng + 2,70 %, Nikkei 225 + 1,39 %.

Nemecký HICP v decembri medzimesačne vzrástol o0,6%, v súlade s predbežnými údajmi. Predaj nových osobných áut sa v Európskej únii vlani vplyvom pandémie covidu-19 rekordne znížil o 23,7 percent na 9,9 milióna vozidiel. Uviedlo to dnes Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Miera nezamestnanosti v decembri na Slovensku vzrástla na 7,6% proti novembrovým 7,4%. Takmer 90% respondentov v mesačnom prieskume investorov Deutsche Bank uviedlo, že finančné trhy teraz majú rad cenových bublín, pričom na prvom mieste zoznamu sú kryptomeny ako Bitcoin a americké technologické akcie. Plánovaná dostupnosť dávok vakcíny proti covid-19 sa na krátku dobu zníži o 20%, oznámil v pondelok rakúsky kancelár Sebastian Kurz (ÖVP) s tým, že krajina tomu "musí prispôsobiť svoju očkovacie stratégiu". Chýbajúce dávky majú doraziť vo februári. Dôvodom tohto oneskorenia, ktoré zasiahlo aj ďalšie štáty EÚ, sú výrobné problémy spoločnosti Pfizer v Belgicku.. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,20 %, CAC 40 - 0,33 %, DAX - 0,24 %.

Kandidátka na americkú ministerku financií Janet Yellenová hovorí, že USA neusiluje o slabší dolár, aby získali konkurenčnú výhodu. Automobilka Cruise a jej hlavný akcionár General Motors uzavrú partnerstvo so spoločnosťou Microsoft pri komercializácií autonómnych vozidiel. Cruise bude pre svoje autonómne vozidlá využívať Azure, cloudovú platformu Microsoftu. Americký prevádzkovateľ kasín MGM Resorts International sa vzdal svojich plánov na prevzatie britskej firmy Entain, ktorá je majiteľom stávkovej kancelárie Ladbrokes. Oznámila to dnes podľa agentúry Reuters spoločnosť MGM, ktorá začiatkom mesiaca za Entain ponúkla 11 miliárd dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,49 %, S&P 500 + 0,89 %, NASDAQ + 1,56 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 650x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1729830958
pred 2 dňami

Hospodárske výsledky bánk podporili rast na Wall Street

shutterstock_2026844540
pred 3 dňami

Putin tvrdí, že Rusko je pripravené dodať do Európy ďalší plyn

shutterstock_1911409324
pred 4 dňami

Začne FED znižovať stimuly už v novembri?

shutterstock_1945206091
pred 5 dňami

Ropa Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.