Menová politika vykonávaná centrálnymi bankami viacerých krajín začína naberať jastrabí tón, ktorý možno bude potrebné prehodnotiť, keď sa globálna ekonomika začne spomaľovať
Menová politika vykonávaná centrálnymi bankami viacerých krajín začína naberať jastrabí tón, ktorý možno bude potrebné prehodnotiť, keď sa globálna ekonomika začne spomaľovať
Absolútna správa:
Globálny akciový trh dnes zažil pokles, keď investori sledovali neuspokojivé výsledky spoločnosti Meta Platforms Inc., a obavy z neustále vysokej inflácie zo strany Európskej centrálnej banky. Euro vzrástlo spolu s globálnymi výnosmi dlhopisov, keď prezidentka ECB Christine Lagardeová vyjadrila svoje komentáre vnímané ako jastrabie, čo podnietilo investorov, aby vsadili na zvyšovanie sadzieb ECB. Teraz očakávajú, že objem sprísnenia bude v tomto roku približne 40 bázických bodov a tak sa odhady zvýšili z 25 bodov, s ktorými sa počítalo pred posledným rozhodnutím. Spoločnosť Meta vymazala zo svojej trhovej hodnoty viac ako 200 miliárd dolárov. Neuspokojivé výsledky od amerických technologických gigantov vrátane Spotify Technology SA otriasli investormi, ktorí vsadili, že silná výnosová sezóna udrží akcie príťažlivé a bude čeliť niektorým z ich pretrvávajúcich obáv vrátane prísnejšej menovej politiky. Trhy sa prudko otočili a akcie tento rok zaznamenávajú straty, keďže úradníci pripravujú stimuly na obmedzenie inflácie. V Európe Bank of England zvýšila svoju kľúčovú sadzbu a naznačila, že začne znižovať držbu dlhopisov. ECB medzitým ponechala svoje úrokové sadzby a uviedla, že čisté nákupy v rámci programu núdzovej podpory sa skončia v marci.
Investori zarobili na:
Spoločnosti DXC Technology Company., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,75 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -45,57 %). Spoločnosť DXC Technology Company poskytuje služby v oblasti informačných technológií. Spoločnosť ponúka služby a riešenia v oblasti analytiky, aplikácií, obchodných procesov, cloudu a pracovnej záťaže, poradenstva a zabezpečenia. DXC Technology slúži zákazníkom po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Konečný PMI au Jibun Bank Japan Services PMI klesol v januári 2022 na 47,6 bodu z predošlých 52,1 bodov. Najnovší údaj znamenal prvé zníženie aktivity v oblasti služieb za štyri mesiace a najprudší pokles od augusta 2021, pretože prudký nárast prípadov Covidu spôsobený variantom omikron prinútil vládu zaviesť prísnejšie obmedzenia vo veľkej časti krajiny. Nové obchody klesli prvýkrát od októbra a exportné tržby klesali podobným tempom v dôsledku slabšieho dopytu. Japonskí poskytovatelia služieb tiež v januári tretí mesiac po sebe znížili úroveň zamestnanosti, a to najrýchlejším tempom od mája 2020. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 -1,06 %.
IHS Markit Eurozone Services PMI bol v januári 2022 revidovaný o niečo nižšie na úrovni 51,1 bodu z predbežného odhadu 51,2 bodu, čo signalizuje najslabšiu expanziu produkcie služieb od minulého apríla, keďže variant omikron obmedzuje aktivitu. Pomalší nárast obchodnej aktivity sa zhodoval so slabším rastom nových objednávok. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,92 %, CAC 40 -1,54 %, DAX -1,57 %.
ISM Services PMI pre USA klesol na 59,9 v januári 2022 z decembrových 62,3, čo poukazuje na najpomalší rast v sektore služieb od februára 2021. Čísla však boli mierne nad prognózami trhu a zostali výrazne nad dlhodobým priemerom. Spoločnosti sú naďalej ovplyvňované problémami dodávateľského reťazca súvisiaceho s pandémiou koronavírusu, vrátane kapacitných obmedzení, dopytovej inflácie, logistických výziev a nedostatku pracovnej sily. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,46 %, S&P 500 -2,38 %, NASDAQ -3,74 %.
Prečítané: 936x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.