pred 4 mesiacmi

Cena ropy po roku blízko ceny 60 USD

shutterstock_115189144 (1)

Cena ropy Brent sa po roku blíži znovu ku cene 60 USD za barel.

Absolútna správa:

Ceny ropy zaznamenali dnes ďalší rast, pričom sa dostali na nové ročné maximum. Podporili ich najmä najnovšie ekonomické ukazovatele z USA, ktoré signalizujú pokračovanie rastu americkej ekonomiky. "Najväčším impulzom pre ceny komodity je zvyšujúca sa dôvera v zotavenie ekonomiky, čo znamená rast dopytu po rope," povedala Vandana Hari, analytička zo spoločnosti Vanda Insights, podľa ktorej by cena ropy Brent mohla byť na dobrej ceste k dosiahnutiu hranice 60 USD za barel. Trhy podporil výraznejší než očakávaný rast priemyselných objednávok v USA v poslednom mesiaci minulého roka, čo signalizuje zlepšovanie situácie vo výrobnom sektore.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Activision Blizzard Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 9 % (výkonnosť za 5 rokov: + 233,57 %). Dôvodom tohto rastu boli výsledky za 4. kvartál 2020, ktoré prekonali očakávania analytikov. Tržby dokázali prekonať očakávania výrazne a to až o 9,47%. Taktiež manažment spoločnosti očakáva, že výsledky v roku 2021 by sa  mali ďalej zlepšovať. Spoločnosť Activision Blizzard  je jeden z najväčších producentov hier. Medzi ich široké portfólio hier môžeme zaradiť hry ako napríklad World of Warcraft, Call of Duty alebo Diablo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Indická centrálna banka očakáva rast HDP vo fiškálnom roku 2022 o 10,5%. Čínsky kaviarenský reťazec Luckin Coffee požiadal v New Yorku o súdnu ochranu pred veriteľmi podľa článku 15 amerického zákona o bankrotoch. Americká farmaceutická firma Pfizer dnes oznámila, že v Indii stiahla žiadosť o schválenie svojej vakcíny proti chorobe covid-19 k mimoriadnemu použitie. Spoločnosť totiž nesplnila požiadavku miestneho kontrolného úradu, aby pomocou testov zistila, či je vakcína bezpečná pre občanov Indie a vyvoláva u nich účinnú imunitnú reakciu, informovala agentúra Reuters. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,17 %, Hang Seng + 0,60 %, Nikkei 225 + 1,54 %.

Priemyselné objednávky v Nemecku za december medzimesačne klesli o 1,9% pričom odhady analytikov očakávali miernejší pokles a to o 1%. Medziročne vzrástli o 6,4%. Zdravotníci v Maďarsku možno začnú budúci týždeň očkovať ruskou vakcínou proti chorobe covid-19. Dnes to v rozhovore v maďarskom štátnom rozhlase povedal premiér Viktor Orbán. Maďarské úrady použitie ruského prípravku Sputnik V predbežne schválili 21. januára. EÚ stále zaostáva za Čínou a USA, pokiaľ ide o investície do kľúčových technológií, ako je umelá inteligencia a kvantovej počítanie, upozornila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Na vyplnenie tejto medzery Komisia plánuje využiť 20% prostriedkov z fondu obnovy, čo je približne 150 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,37 %, CAC 40 + 0,90 %, DAX - 0,03 %.

Americký broker Robinhood odstránil všetky limity na nákup akcií spoločností GameStop a AMC na svojej platforme. Kia oslovila svojich partnerov ohľadom možného plánu konštruovať Apple autá v USA, píše tak denník DJ. Johnson & Johnson poslal žiadosť FDA o schválenie vakcíny. Ich vakcína je zatiaľ jedinou, pri ktorej stačí len jedna dávka. Americkí demokrati žiadajú v kauze impeachmentu Trumpové svedectvo pod prísahou. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,25 %, S&P 500 + 0,38 %, NASDAQ + 0,54 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 687x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_566154895
pred 3 dňami

FED ponechal úroveň sadzieb a QE bez zmeny

shutterstock_240002407
pred 4 dňami

Americké akcie mierne strácali

shutterstock_1682134423
pred 5 dňami

Bitcoin opäť prekonal 40 000 dolárov

shutterstock_1608843106
pred týždňom

Biden predstavil svoj prvý regulačný zoznam úloh

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.