pred mesiacom

Cena ropy nad 70 USD

shutterstock_534312904

Škrty ropného kartelu OPEC+ v produkcií začínajú žať svoje ovocie v podobe prudkého rastu cien ropy

Absolútna správa:

Ceny ropy dnes ráno vzrástli o viac ako 2 %, pričom cena ropnej zmesi Brent sa prvýkrát od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 vyšplhala nad 70 dolárov za barel a v prípade WTI dosiahla najvyššiu úroveň za dva roky. Trhy tak zareagovali na správy o raketových úrokoch na zariadenia saudskoarabského energetického gigantu Aramco. Komoditu podporil aj optimizmus v súvislosti s vyhliadkami na zotavenie dopytu po oživení globálnej ekonomiky. Neskôr v priebehu dňa však sa cena ropy objavila v červených číslach.

Investori zarobili na:

Spoločnosti ViacomCBS Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 9 % (výkonnosť za 5 rokov: + 60,67 %). Jedným z dôvodov prudkého rastu bolo interview Oprah Winfreyová s princom Harry a jeho manželkou Meghan, ktoré doposiaľ videlo na stanici CBS už viac ako 17 miliónov ľudí. Spoločnosť ViacomCBS Inc. je multimediálna spoločnosť, ktorá sprostredkováva televízne a rádiové stanice.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Export z Číny sa vo februári medziročne zvýšil o rekordných 154,9%, zatiaľ čo dovoz vykázal rast o 17,3 %. Oznámil to čínsky colný úrad. Druhá najväčšia ekonomika sveta sa tak spamätáva z dôsledkov epidémie Covidu-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 3,47 %, Hang Seng – 1,92 %, Nikkei 225 - 0,42 %.

Britský minister pre vzťahy s EÚ David Frost včera obvinil EÚ, že významne narušila postbrexitové opatrenia v Severnom Írsku, keď hrozila zablokovaním dodávok vakcíny proti Covid-19 z EÚ na sever írskeho ostrova. Odkázal tým na prešľap Európskej komisie z konca januára, kedy úniová exekutíva chcela uplatniť ochranné opatrenia. Na tento krok teraz britská vláda podľa Frosta reaguje jednostranným oddialením hraničných kontrol na dovoz výrobkov z britského ostrova na sever ostrova írskeho. Komisia upozornila, že rozhodnutie Londýna porušuje severoírsky protokol, a hodlá preto začať právne procedúry. Španielska vláda má počas marca schváliť výnimočný záchranný balík vo výške 11 miliárd eur pre malé a stredné podniky, na ktoré výrazne dopadla pandémia. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 2,55 %, CAC 40 + 2,08 %, DAX + 3,31 %.

Senát Spojených štátov v sobotu schválil súbor opatrení v objeme 1,9 bilióna dolárov na podporu americkej ekonomiky postihnutej pandémiou Covidu-19. Robinhood si pre svoje prípadné IPO vybrala burzu Nasdaq , napísal s odvolaním na zdroje web CNBC. Oficiálne firma ale ešte o linsting nepožiadala. Tesla potichu buduje obrie batériové úložiska v Texase. Projekt batérií o veľkosti 100 MW by počas horúceho letného dňa mohol dodávať elektrinu zhruba 20.000 domácnostiam. Ministerka financií USA Janet Yellenová sa snaží rozptýliť obavy, že Bidenov fiškálny balík je tak veľký, že spôsobí problémy s infláciou Inflácia bola pred pandémiou skôr moc nízka než moc vysoká, uviedla pre MSNBC. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 1,34 %, S&P 500 – 0,23 %, NASDAQ – 2,09 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 262x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1847356675
pred dňom

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_400745803
pred 2 dňami

USA prišlo s novým modelom zdanenia nadnárodných firiem

shutterstock_1661849266
pred 3 dňami

Európska únia a Veľká Británia sa nezhodli na použití vakcíny Astra Zeneca

shutterstock_1708228201
pred 4 dňami

Európske akcie opäť rástli

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.