HDP Spojeného kráľovstva v roku 2021 vzrástlo o 7,5 %, čím sa krajina dostala na prvé miesto v rámci G-7. Prudký nárast nastal aj napriek decembrovému poklesu, keď omikron zasiahol spotrebu.
HDP Spojeného kráľovstva v roku 2021 vzrástlo o 7,5 %, čím sa krajina dostala na prvé miesto v rámci G-7. Prudký nárast nastal aj napriek decembrovému poklesu, keď omikron zasiahol spotrebu.
Absolútna správa:
Ekonomika Spojeného kráľovstva vlani expandovala najrýchlejším tempom od druhej svetovej vojny po tom, čo v decembri utrpela miernejší pokles, ako sa pôvodne očakávalo. 7,5 % expanzia bola najväčšia od roku 1941 a urobila z Británie najrýchlejšie rastúcu vyspelú ekonomiku v roku 2021. Hrubý domáci produkt v decembri klesol o 0,2 %, keďže rozšírenie omikrónového variantu udržalo spotrebiteľov doma. Tieto čísla uvíta premiér Boris Johnson, ktorý zápasí s krízou životných nákladov a čelí výzvam na odstúpenie. Bank of England sa zameriava na úsilie o obmedzenie prudkého nárastu inflácie, pričom v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne dôjde k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Po tom, čo Spojené kráľovstvo utrpelo hlbšiu pandemickú recesiu ako jeho hlavní partneri - v roku 2020 kleslo HDP o 9,4 %, sa krajina tešila silnejšiemu oživeniu, ktorému pomohli miliardy libier vládnej pomoci na podporu pracovných miest a firiem počas krízy. Predpokladá sa, že ekonomika tento rok opäť prekoná ostatné krajiny zo skupiny G-7. Vďaka „nášmu balíku podpory a správnym činom v správnom čase je ekonomika pozoruhodne odolná,“ povedal minister financií Rishi Sunak. Británia sa však ešte musí štvrťročne vrátiť na úroveň produkcie pred pandémiou, čo je míľnik, ktorý už prekonali USA a Francúzsko.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Newell Brands Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,07 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -46,80 %). Dôvodom tohto prudkého rastu bolo zverejnenie hospodárskych výsledkov za Q4 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 5,81 % a zisk na akciu až o 29,15 %. Newell Brands Inc. predáva spotrebné produkty. Spoločnosť ponúka domáce potreby, bytové doplnky, kancelárske potreby, náradie a železiarsky tovar a vlasové doplnky. Newell Brands predáva svoje produkty po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Trhy v Japonsku boli dnes zatvorené z dôvodu sviatku. Čínska centrálna banka PBOC potvrdila, že podporí banky v ďalšom úverovaní, aby reagovala na dopyt a podporila spomaľujúcu sa ekonomiku. Svetový dopyt po rope sa v tomto roku zvýši asi o 3,2 mil. barelov denne na 100,6 mil. barelov denne. K rastu dopytu prispeje pokračujúce zmierňovanie koronavírusových obmedzení, uviedla vo svojej dnešnej správe Medzinárodná agentúra pre energiu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,83 %, Hang Seng -0,07 %, Nikkei 225 +0,42 %.
Miera inflácie v Nemecku stagnovala v januári na úrovni 4,9 % na medziročnej báze, v súlade očakávaniami a úrovňou inflácie v decembri. Britská ekonomika vzrástla v 4. kvartáli podľa predbežného odhadu o 1 % na medzikvartálnej báze, oproti očakávaniam na úrovni 1,1 %. Ruská centrálna banka na dnešnom zasadnutí zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 9,5 %, čo je najviac od marca 2017 a v súlade s očakávaniami v snahe skrotiť pretrvávajúcu vysokú infláciu a rubeľ zasiahnutý ukrajinskou krízou. Ruská centrálna banka uviedla, že má otvorené vyhliadky na ďalšie zvýšenie kľúčových sadzieb na svojich nadchádzajúcich zasadnutiach. Prezidentka ECB Christine Lagardová varovala, že Rada guvernérov by poškodila zotavovanie eurozóny z pandémie, keby urýchlila uťahovanie menovej politiky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,00 %, CAC 40 -1,27 %, DAX +0,05 %.
Prezident Federálnej rezervnej banky St. Louis James Bullard povedal, že podporuje zvýšenie úrokových sadzieb o celý percentuálny bod do začiatku júla – vrátane prvého zvýšenia o pol bodu od roku 2000 – v reakcii na najvyššiu infláciu za štyri desaťročia. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,43 %, S&P 500 -1,90 %, NASDAQ -2,78 %.
Prečítané: 1087x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.