pred 2 rokmi

Britská centrálna banka ponechala sadzby bez zmeny

shutterstock_166545692

Britská centrálna banka podľa očakávaní ponechá svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,1 % a celkový objem nákupu dlhopisov na 875 miliárd libier.

Absolútna správa:

Britská centrálna banka naznačila, že jej obavy z inflácie sú dostatočne silné na to, aby si v nasledujúcich troch rokoch vyžiadali stiahnutie určitej podpory zo strany centrálnej banky pre  britskú ekonomiku. Predstavitelia britskej centrálnej banky pod vedením guvernéra Andrewa Baileyho uviedli, že očakávajú ročný rast cien, ktorý dosiahne vyšší vrchol ako sa pôvodne predpokladalo. Očakávaný rast cien vidia niekde okolo úrovne 4 %. Aj keď väčšina cenového nárastu sa môže ukázať ako dočasná, splnenie 2 % cieľa centrálnej banky v strednodobom horizonte si podľa ich slov vyžiada „určité mierne sprísnenie“. Britská národná banka patrí medzi globálne centrálne banky, ktoré sa viac obávajú inflačných tlakov spôsobených spotrebiteľským dopytom a problémami v ponukovom reťazci. Tvorcovia britskej menovej politiky si však dávali pozor, aby signalizovali, že sa neponáhľajú a nechcú začať konať priskoro, aby nevyvolali obavy u investorov. K prvému zvýšeniu úrokových sadzieb dôjde pravdepodobne v druhej polovici budúceho roka. Britská centrálna banka podľa očakávaní ponechá svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,1 % a celkový objem nákupu dlhopisov na 875 miliárd libier.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Penn National Gaming, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,09 % (výkonnosť za posledné 5 rokov: +355,73 %). Penn National Gaming je americký prevádzkovateľ kasín a závodných dráh so sídlom vo Wyomissingu v Pensylvánii. Prevádzkuje 44 zariadení v USA a Kanade, veľa z nich pod značkou Hollywood Casino. Spoločnosť tiež kontroluje 36 % podiel v spoločnosti Barstool Sports.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Maloobchodné tržby v Singapure sa v júni 2021 medziročne zvýšili o 25,8 %, po rekordnom raste o 79,9 % pred mesiacom. Melbourne vstúpi šiestykrát od začiatku pandémie do stavu Lockdownu.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,61 %, Hang Seng -0,84 %, Nikkei 225 +0,52 %.

Nemecké priemyselné objednávky v júni medzimesačne vzrástli o 4,1 %, čo bolo nad očakávaniami trhu, ktorý očakával rast o 2,0 %. Agentúra Moodys zdvihla všetky úverové ratingy nemeckej Deutsche Bank o jeden stupeň. Dlhodobý depozitný rating sa tým dostáva na rating A2, čo je pre banku najlepší rating v tejto oblasti od roku 2014. Európske akcie dosiahli v stredu nové maximá, pričom technologické akcie vzrástli na 20-ročný vrchol. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,39 %, CAC 40 +0,52 %, DAX +0,33 %.

Žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických zaznamenali za minulý týždeň pokles na 385 tisíc, v porovnaní s týždňom predtým ide o pokles o 14 tisíc žiadostí. Trh očakával pokles na 384 tisíc nových žiadostí. Americká bilancia zahraničného obchodu dosiahla v júni schodok 75,7 miliardy amerických dolárov.  Import do USA sa v júni zvýšil o 6,0 miliárd USD na historické maximum 283,4 miliardy USD. Dôvodom je zvýšenie domáceho dopytu, ktorý sa zotavuje z pandémie. Dovoz sa zvýšil v oblasti priemyselných zásob a materiálov na čele s nepeňažným zlatom, hotovými kovovými tovarmi, výrobkami zo železa a ocele a organickými chemikáliami. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,78 %, S&P 500 +0,60 %, NASDAQ +0,78 %.

Prečítané: 1128x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.