pred 3 mesiacmi

Británia podnikla ďalší krok k zlepšeniu svojho postavenia po odchode z Európskej únie

shutterstock_1754962394

Británia začala proces pristúpenia ku Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve.

Absolútna správa:

Členské krajiny Komplexnej a progresívnej dohody o trans-tichomorskom partnerstve (CPTPP) umožnia Británii začať proces pristúpenia k paktu. Toto rozhodnutie predstavuje ďalší krok v úsilí Británie odkloniť sa od Európy, budovať globálny vplyv a vytvárať nové obchodné väzby s rýchlejšie rastúcimi ekonomikami po jeho odchode z Európskej únie na konci roku 2020. „Potenciálne členstvo Spojeného kráľovstva by podporilo spoločné záujmy, spoločné hodnoty a odhodlanie udržiavať obchodný systém založený na pravidlách, ktorý zdieľajú aj členovia CPTPP,“ uvádza sa vo vyhlásení 11 členských krajín. Britskí ministri považujú členstvo za jeden z niekoľkých spôsobov budovania vplyvu v regióne, ktorý pomáha pri podpore voľného obchodu a predstavuje protiváhu Číne, ktorú obviňuje z narušenia obchodu a narušenia trhov štátnymi dotáciami. Vstup Spojeného kráľovstva do CPTPP by priniesol nominálny hrubý domáci produkt zóny, na ktorú sa vzťahuje pakt, takmer na rovnakej úrovni ako v EÚ, uviedol japonský minister financií Nishimura. Proces pristúpenia začína vytvorením pracovnej skupiny na posúdenie zlučiteľnosti Británie s dohodou. Británia plánuje spolupracovať s Japonskom, ktoré skupine tento rok predsedá, aby rokovania viedli čo najrýchlejšie. CPTPP odstránila 95% ciel medzi jej členmi: Japonskom, Kanadou, Austráliou, Vietnamom, Novým Zélandom, Singapurom, Mexikom, Peru, Brunejom, Čile a Malajziou. Na rozdiel od EÚ si nekladie za cieľ vytvorenie jednotného trhu alebo colnej únie a neusiluje o širšiu politickú integráciu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Spoločnosť Schlumberger N.V, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,71 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: - 53,51 %). Spoločnosť Schlumberger N.V. známa tiež ako Schlumberger Limited je spoločnosť poskytujúca ropné služby. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností poskytuje širokú škálu služieb vrátane technológií, projektového riadenia a informačných riešení pre medzinárodný ropný priemysel, ako aj pokročilých prieskumov získavania a spracovania údajov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Saudskoarabská ropná skupina Aramco rokuje s bankami o emisii dlhopisov denominovaných v amerických dolároch, čím sa snaží získať peniaze skôr, ako budú splnené veľké záväzky pre jej hlavného akcionára, saudskoarabskú vládu. Všeobecne sa očakávalo, že sa Aramco stane pravidelným emitentom dlhopisov po tom, čo v roku 2019 nasledovala jej prvá transakcia s dlhopismi v hodnote 12 miliárd dolárov, po ktorej v novembri minulého roka nasledovala päťdielna transakcia v hodnote 8 miliárd dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,97 %, Hang Seng -0,58 %, Nikkei 225 0,46 %.

Nemecko sa prikláňa k účasti na plánovanom zvýšení kapitálu spoločnosti Lufthansa o 3 miliardy EUR s cieľom obmedziť zriedenie svojho 20% podielu v leteckej spoločnosti a zabezpečiť úspešnosť refinančných opatrení. Orsted, najväčší svetový vývojár veterných fariem na mori, navýši svoje investície do obnoviteľných zdrojov energie na 57 miliárd dolárov do roku 2027, čím sa bude usilovať o post svetového lídra v oblasti zelenej energie a odraziť rastúcu konkurenciu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,41  %, CAC 40 +0,50 %, DAX +0,23 %.

USA zaviedli 25% clá na dovoz tovoru zo šiestich krajín a to Británie, Talianska, Španielska, Turecka, Indie a Rakúska v hodnote viac ako 2 miliárd dolárov z dôvodu daní z digitálnych služieb, okamžite však pozastavili clá, aby mali dostatok času na pokračovanie medzinárodných daňových rokovaní. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,07 %, S&P 500 +0,03 %, NASDAQ +0,14%.

Erik Kašuba, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 355x

Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 13 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.