pred 3 mesiacmi

BOE zvyšuje sadzby najviac od roku 1995 a varuje pred dlhou recesiou

shutterstock_518017405 (3)

Väčšina tvorcov politiky podporila zvýšenie sadzieb o pol percentuálneho bodu. Guvernér BOE Bailey povedal, že pokles libry zatiaľ „nie je kríza“, problémom sú však pokles pracovnej sily a inflácia.

Absolútna správa:

Bank of England dnes pristúpila k najväčšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb za 27 rokov a varovala, že Spojené kráľovstvo smeruje k viac ako ročnej recesii pod ťarchou prudko rastúcej inflácie. Polbodový nárast na 1,75 %, ktorý predpovedala väčšina ekonómov, vo štvrtok podporilo osem z deviatich politikov centrálnej banky, ktorí tiež dodržali prísľub, že v prípade potreby budú v budúcnosti opäť konať rázne. „Výbor bude obzvlášť pozorný na náznaky pretrvávajúcich inflačných tlakov a v prípade potreby zareaguje rázne,“ povedal novinárom v Londýne guvernér Andrew Bailey. „Všetky možnosti sú na stole pre naše septembrové stretnutie a ďalšie stretnutia.“ Libra po tomto kroku klesla, čo bolo sprevádzané varovaním, že recesia v Spojenom kráľovstve začne vo štvrtom štvrťroku a bude trvať celý budúci rok. Sterling klesol až o 0,7 % na 1,2066 USD. Išlo by o najdlhší prepad od finančnej krízy, pričom úradníci očakávali celkový pokles ekonomiky približne o 2,1 %. BOE tiež zvýšila svoju predpoveď vrcholu inflácie na 13,3 % v októbri v dôsledku prudkého nárastu cien plynu a varovala, že ceny zostanú zvýšené počas celého roku 2023. To vyostrí krízu životných nákladov, ktorá prinesie najväčší pokles reálnych disponibilných príjmov za približne 60 rokov. Dokonca aj po miliardách libier vládnej podpory pre domácnosti, ktoré majú problémy, sa rodiny do konca roku 2023 budú mať asi o 5 % horšie, pričom príjmy budú tento aj budúci rok klesať.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Ceridian HCM Holding Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 12,38 % (výkonnosť od 26.04.2018: +124,84 %). Spoločnosť pôsobí ako holdingová spoločnosť a prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vyvíja softvér na riadenie ľudského kapitálu. Ceridian HCM Holding poskytuje nábor, monitorovanie zamestnancov, spracovanie miezd, angažovanosť zamestnancov a technologické služby v oblasti riadenia ľudského kapitálu. Spoločnosť pôsobí celosvetovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína pravdepodobne odpálila rakety nad Taiwanom počas vojenských cvičení vo štvrtok, uviedlo Japonsko, čo bolo súčasťou najväčších cvičení Pekingu za posledné desaťročia po tom, čo predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová navštívila samovládny ostrov. Ministerstvo obrany v Tokiu odhadlo, že päť balistických rakiet dopadlo vo výhradnej ekonomickej zóne Japonska a štyri z nich pravdepodobne preleteli nad Taiwanom. Ak by sa to potvrdilo, znamenalo by to veľkú eskaláciu napätia, keďže by to bolo prvýkrát, čo Čína vypustila rakety nad samotným Taiwanom. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,85 %, Hang Seng +2,06 %, Nikkei 225 +0,69 %.

Výkonní pracovníci Credit Suisse Group AG diskutujú o znížení tisícok pozícií na celom svete, keďže európsky veriteľ, ktorý má problémy, sa snaží znížiť svoje celkové náklady o ďalšiu miliardu USD. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,59 %, CAC 40 +0,64 %, DAX +0,55 %.

Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti v USA vzrástol prechádzajúci týždeň z 254 tisíc na 260 tisíc, oproti očakávaniam na úrovni 259 tisíc. Ide o 9 týždeň v rade, kedy tento ukazovateľ prekonal očakávania ekonómov, čo naznačuje ochladzovanie trhu práce. Americký prezident Joe Biden sa minulý mesiac vrátil zo Saudskej Arábie s presvedčením, že jeho návšteva priniesla prísľub na zníženie cien ropy. V stredu však OPEC+ ponúkol iba symbolické zvýšenie ponuky a naznačil, že jeho právomoci pomôcť sú obmedzené. Americké futures na ropu klesli pod 90 dolárov za barel prvýkrát od februára, mesiaca, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,26 %, S&P 500 -0,08 %, NASDAQ +0,41 %.

Prečítané: 412x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2019570908
pred 21 hodinami

Neutrálne zakončenie týždňa

shutterstock_2152070871 (5)
pred 2 dňami

Predstavitelia Americkej centrálnej banky dospeli k záverom

shutterstock_182881202
pred 3 dňami

OECD chce aby centrálne banky naďalej zvyšovali úrokové sadzby

shutterstock_1629245527
pred 4 dňami

Americké akcie klesali po komentároch prezidentky Fedu a možných obmedzeniach v Číne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.