pred 3 rokmi

Bitka o Biely dom pokračuje

shutterstock_1583591971

V USA pokračuje boj o prezidentské kreslo, pričom pôjde o veľmi tesný výsledok. Akcie zaznamenali jeden z najlepších dní v tomto roku.

Absolútna správa:

Po divokej volebnej noci, ktorá priniesla zmätok na amerických trhoch, investori v stredu začali vo veľkom nakupovať akcie a hlavné indexy zaznamenali najväčší rast za posledných šesť mesiacov. Investori si boli viac istí tým, že tesný výsledok zabezpečí, že kľúčové prvky býčieho trhu zostanú nedotknuté aj najbližšie roky. Vďaka tesnému víťazstvu demokratického vyzývateľa Joea Bidena alebo prezidenta Donalda Trumpa a rozdeleniu zákonodarného zboru bude nepravdepodobné, že by sa Trumpovo zníženie daní z príjmu právnických osôb v roku 2017 - dôležitý faktor ziskovosti akcií - zmenilo, ako sa Biden zaviazal. To, že demokrati jednoznačne neovládli Kongres a Biely dom znižuje možnosť masívneho balíku fiškálnych stimulov, aj keď v tomto roku bude pravdepodobne prijatá určitá pomoc ekonomike. Zároveň sa zvyšuje tlak na Federálny rezervný systém - ďalšiu rozhodujúcu silu v pozadí býčieho trhu - aby pumpoval peniaze do ekonomiky, ktorá bola obmedzená pandémiou. Pretože sa stále počítajú milióny hlasov v rozhodujúcich štátoch, výsledok volieb môže byť známy dnes v noci alebo až počas zajtrajšieho dňa. Je zrejmé, že voľby budú chaotickejšie a vyčerpávajúcejšie, ako dúfal Wall Street.

Investori zarobili na

Spoločnosti Biogen Inc., ktorej akcie vzrástli počas obchodného dňa o 43,97 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -10,35 %). Pracovníci americkej FDA uviedli, že experimentálny liek na Alzheimerovu chorobu od firmy Biogen sa vo veľkom teste ukázal byť natoľko účinný, že to hovorí v prospech jeho schválenia. Po desiatkach rokov by tak mohol byť schválený liek na spomalenie postupu tejto choroby Spoločnosť Biogen Inc. vyvíja, vyrába a komercializuje terapie so zameraním na neurológiu, onkológiu a imunológiu. Produkty spoločnosti sa zameriavajú na choroby, ako je roztrúsená skleróza, non-Hodgkinov lymfóm, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a psoriáza.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ázia dnes bez dôležitých správ či makro dát. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,76 %, Hang Seng -0,21 %, Nikkei 225 +1,72 %.

Britský maloobchodný reťazec Marks & Spencer sa prvýkrát od svojho vstupu na akciovú burzu v roku 1926 prepadol do straty. Pandémia covidu-19 mala totiž negatívny vplyv na tržby z predaja odevov. Bank of England je pripravená vo štvrtok oznámiť nové kolo menových stimulov rozhodnutím skoro ráno, keď Veľká Británia zaháji ďalšiu pandemickú blokádu ekonomiky. Ekonómovia očakávajú, že BOE zvýši svoj cieľ nákupu dlhopisov o 100 miliárd libier (130 miliárd dolárov) na 845 miliárd libier, s možnosťou ďalšieho rozšírenia. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,01 %, CAC 40 +2,44 %, DAX +1,95 %.

Dnešný deň sa v Spojených štátoch niesol v znamení prezidentských volieb. Popri konajúcom sa prezidentskom súboji sa v Spojených štátoch volí tiež do Kongresu. V Snemovni reprezentantov zatiaľ podľa prognózy AP vedú demokrati v pomere 194 ku 185. Volebný boj o americký Senát je momentálne vyrovnaný, republikáni získali doteraz 47 kresiel proti demokratickým 47. Američania do Kapitolu volia 435 reprezentantov a 35 senátorov. Zásoby robí WTI poklesli predchádzajúci týždeň o takmer 8 mil. barelov, očakával sa rast. Akcie spoločností Uber a Lyft rastú potom, čo voliči v Kalifornii hlasovali za výnimku, ktorá týmto spoločnostiam umožní naďalej považovať vodiča za spolupracovníka namiesto zamestnanca. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,35 %, S&P 500 +2,21 %, NASDAQ +3,85 %.

Prečítané: 1555x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.